Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da üniversite öğrencilerine aşı zorunluluğu

Libya’da üniversite öğrencilerine aşı zorunluluğu

Libya, üniversite öğrencilerine okula başlamadan önce aşı yaptırma zorunluluğu getirdi. Libyalılar kış mevsiminde koronavirüs vakalarının artmasından korkuyor
Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 10:45
Ras Ajdir bölgesindeki sınır noktasına aşılama için kurulan karargâhın bir kısmı (Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi)

Libyalı yetkililer, kışın gelmesiyle birlikte Kovid-19 enfeksiyonlarının artmasından endişe ediyorlar. Bu sebeple ülkedeki tüm üniversite öğrencilerine önümüzdeki hafta eğitim-öğretim yılı başlamadan önce koronavirüse karşı aşı yaptırma zorunluluğu getirildi.

Libya Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi'nin resmî verileri koronavirüs enfeksiyonu endeksinde azalma olduğunu gösterdi. Ülke genelinde, 217’si kritik olmak üzere 900’e yakın yeni vaka tespit edildi. Son verilerle birlikte ülkede toplam vaka sayısı 344 bin olarak kayıtlara geçti. Bu vakalardan 266 bini sağlığına kavuşurken 4 bin 720’si ise yaşamını yitirdi.

Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. İmran el-Gayb, dün akşam üniversite yetkilileri ile yaptığı görüşmede, aşının tüm öğrenciler için zorunlu olacağını vurgulayarak “Aşı kartı olmayan kişiler üniversite ve yükseköğretim kurumlarına giremeyecek” dedi.

Ulusal Merkez’deki bir tıbbi kaynak, Şarku'l Avsat'a verdiği demeçte, ülkedeki epidemiyolojik durum istikrara kavuşmuş olsa da can kayıplarının azalmasıyla, endeksin kışla birlikte yeniden yükseleceğine dair korkular olduğunu söyleyerek, 39’uncu haftaya ilişkin raporun, önceki haftaya kıyasla epidemiyolojik durumda bir iyileşme ortaya koyduğuna dikkati çekti. Aynı kaynak, ülkedeki göreceli durumdaki iyileşmeyi, birinci ve ikinci doz aşılarını olan vatandaşların oranındaki artışa bağladı.

Sağlık Bakanlığı, Libya'nın bazı bölgelerindeki izolasyon merkezlerinin günlük çalışmalarını takip etmek, oksijen tüpü ve virüsle savaşmak için gereken tıbbi malzeme ihtiyaçlarını belirlemek üzere bir denetim komitesi oluşturdu.

Bunun yanı sıra Bakanlık, Sağlık Bakanı Ali el-Zanati'nin istişarelerde bulunmak üzere Mısırlı mevkidaşı ile ikinci toplantının dün online ortamda gerçekleştirildiği belirtildi.

Sağlık Acil Durumlar Dairesi, Bakan Zanati'nin katıldığı toplantıda, iki ülke arasında yakın zamanda imzalanan ve Libya vatandaşlarının Mısır devlet hastanelerinde Mısır vatandaşlarıyla eşit muamele görmesini, Libya'ya tıbbi oksijen tüpü sağlanmasını ve Libyalı sağlık personellerinin eğitilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasına odaklanıldığını belirtti.

Sağlık Bakanı'nın huzurunda, Ulusal Merkez dün Libya Biyoteknoloji Araştırma Merkezi ile ortak bir iş birliği anlaşması imzaladı. Koronavirüs ile mücadele için ortak komiteler oluşturulması anlaşmasında öngörüldüğü gibi, bilimsel uzmanlık alışverişinde bulunulması, seminer, bilimsel konferans ve çalıştayların düzenlenmesine katılma ve her alanda bilimsel ve teknik kadroların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya