Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya koronavirüs vaka sayılarında rekor kaydetmeye devam ediyor

Rusya koronavirüs vaka sayılarında rekor kaydetmeye devam ediyor

Salı, 26 Ekim, 2021 - 09:30

Rusya’da son bir günde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı en yüksek günlük can kaybı yaşandı. Bazı Avrupa ülkeleri ise salgının son dalgasının yoğunlaşmasıyla Pazartesi günü yeni kısıtlamalar getirdi.

Dünyanın dört bir yanından yetkililer, vaka oranlarının artmasıyla alarm verdi. Kovid-19’a karşı aşılamanın düşük olduğu bölgelerdeki hükümetler, koronavirüsü kontrol altına almak amacıyla uygulanan kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre Rusya, son 24 saatte 37 bin 930 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydederek salgının başlamasından bu yana en yüksek sayıyı gördü.

Rusya'nın Sputnik V aşısı ile aşılamadaki katılım oranından hayal kırıklığına uğrayan yetkililer, salgını engellemek amacıyla bu hafta daha sert önlemler alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta yaptığı açıklamada, Kovid-19’un bu ölümcül dalgasının yayılmasının engellenmesi için 30 Ekim-7 Kasım tarihleri ​​arasında çalışanlara ücretli izin verileceğini açıklamıştı.

Aşı korkusunun yoğun olduğu Orta ve Doğu Avrupa bölgeleri vakalar kapsamında sıcak nokta haline geldi.

Slovakya geneline koronavirüs tedbirleri daha yoğun bir şekilde genişletilirken, Pazartesi günü ise Romanya ve Çek Cumhuriyeti'nde daha sıkı önlemler alındı.

Bulgaristan'da polis, koronavirüs kapsamında kısıtlamaları ihlal edenlere dünden itibaren para cezası uygulamaya başladı.

Romanya'da bir devlet yetkilisi tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, ülkenin ‘felaket durumunda’ olduğunu söyledi.

Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı tekrar uygulanmaya başladı.

Aşı kartları çoğu kamusal yer için zorunlu hale getirilirken, yetkililer okulları iki hafta süreyle askıya aldı.

Romanya'nın başkenti Bükreş’te taksi şoförü olan Giorgi Yoon, "Kısıtlamalar işe yarıyor gibi görünüyor, insanlar sokaklarda daha az. Bir saattir burada bekliyorum ve kimse beni istemedi" dedi.

Polonya Sağlık Bakanı ise, vakaların artmaya devam etmesi halinde devletin daha ağır kısıtlamaları göz önünde bulundurması gerektiği konusunda uyardı. Ancak genel bir sokağa çıkma yasağı getirme niyeti olmadığını vurguladı.

Romanya 'da yetkililer aşılama oranının geçen hafta arttığını, Çek Cumhuriyeti'nde kullanılan aşı dozlarının ise Ağustos sonundan bu yana en yüksek olduğunu söylediler.

Kovid-19'a karşı aşılama oranlarına ilişkin istatistiksel veriler sunan Our World in Data sitesine göre, ülke nüfusunun yüzde 1'inden azının tamamen aşılandığını gösteriyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ise bunun yanlış bilgilendirme, aşı korkusu ve lojistik zorluklardan kaynaklandığını söylüyor.

Salgının başlangıcından itibaren ikinci en büyük günlük vaka sayısına tanık olan Yeni Zelanda’da Pazartesi günü çoğu, ülkenin en kalabalık şehri olan Auckland ’da olmak üzere 109 vaka kayıtlara geçti.

Batı Avrupa'da, aşılama yüksek olmasına rağmen Kovid-19 vakaları da artmakta.


Editörün Seçimi

Multimedya