Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan, HDP’yi PKK’nın ‘kuklası’ olmakla suçlarken, Demirtaş partinin PKK ile ilişkisi olmadığını açıkladı

Erdoğan, HDP’yi PKK’nın ‘kuklası’ olmakla suçlarken, Demirtaş partinin PKK ile ilişkisi olmadığını açıkladı

Pazartesi, 8 Kasım, 2021 - 07:45
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP’yi PKK’nın ‘kuklası’ olmakla suçlarken, 5 yıldır tutuklu bulunan partinin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş partinin PKK ile ilişkisi olmadığını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’da yapımı tamamlanan projelerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizi ve bölge insanımızı PKK’nın silahlı tasallutundan kurtardık, inşallah bu örgütün kuklası olan HDP’nin siyasi tasallutundan da kurtaracağız” dedi.

Anayasa’dan kanunlara kadar tüm mevzuatı, uygulama ve anlayışları hak ve adalet temelli bir dönüşüme tabi tuttuklarını dile getiren Cumhurbaşkanı, “Ülke genelindeki bürokratik oligarşiyi kırdığımız gibi terör örgütünün buradaki insanlarımız üzerinde kanla ve zulümle kurduğu vesayeti de paramparça ettik. Hem altyapı hem demokrasi bakımından ülkemizin 81 vilayetini de eşit hale getirdik” diye konuştu.

HDP, 600’den fazla lider ve üyesinin büyük kısmının siyasi faaliyetleri yasaklanarak kapatılması çağrılarıyla karşı karşıya.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından, PKK’nin siyasi kanadı olduğu ve devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği suçlamasıyla HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açıldı.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve Türkiye’nin dış dünya ile ilişkilerinde gerginliğe yol açan siyasi durum ile partinin iktidarda kalma şansının zayıfladığını iddia eden kamuoyu yoklamalarının ortasında, Erdoğan 2023 yazında yapılması planlanan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürt seçmenin oyunu kazanmaya çalışıyor.

Öte yandan Demirtaş, avukatları aracılığıyla merak edilen sorulara cevap vererek, “Ne ben, ne de partimizin PKK ile doğrudan ya da dolaylı bir bağlantısı veya ilişkisi vardır” dedi.

Demirtaş, HDP’nin sadece barışçıl yöntemleri savunan demokratik bir siyasi parti olduğunu da ekledi.

Daha önce cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki kez aday olarak Erdoğan karşısında yarışan Demirtaş, HDP’ye yönelik kapatma davasının muhalefete karşı gözdağı operasyonunun bir parçası olduğunu savunarak, “Bu açıdan burada adil yargılama yapılması ve hukuka uygun bir kararın çıkması mümkün değil” dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘nefret ve intikam duygularını kendisine yansıtmaktan çekinmediğini’ de öne sürdü.

Kasım 2016’da tutuklanarak, teröre destekle ilgili birden fazla davayla karşı karşıya olan Demirtaş hakkında 142 yıla kadar hapis cezası istendi.


Editörün Seçimi

Multimedya