Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin ‘sıfır tolerans’ politikasını bırakırsa günlük vaka sayısı 630 bini aşabilir

Çin ‘sıfır tolerans’ politikasını bırakırsa günlük vaka sayısı 630 bini aşabilir

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 13:15
Pekin’de maske ile dolaşan vatandaşlar (AP)

Çin’de Pekin Üniversitesi’ndeki matematikçiler tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, ülkede seyahat kısıtlamalarını kaldırarak ‘sıfır tolerans’ politikalarının terk edilmesi halinde günde 630 binden fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edilebilir.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, çalışma ekibi Çin’in daha etkili aşılar veya spesifik tedaviler olmadan seyahat kısıtlamalarını kaldıramayacağına vurgu yaptı.

Matematikçiler ABD, Britanya, İspanya, Fransa ve İsrail’in Ağustos ayından bu yana kaydettiği verileri inceleyerek, Çin’in bu ülkelerdeki salgınla mücadele stratejilerini izlemesi halinde günlük en az 637 bin 155 vakanın tespit edilebileceğini tahmin etti.

Raporda, Çin’in İngiltere ile aynı yaklaşımı izlemesi durumunda günlük vakaların 275 bin 793’e, Fransa’nın yaklaşımını izlemesi halinde ise 454 bin 198’e çıkacağı bilgisi yer aldı.

Söz konusu raporda ayrıca, “Sonuçlarımız, şu anda yalnızca bazı Batılı ülkeler tarafından savunulan aşıların teşvik ettiği sürü bağışıklığı hipotezine dayanan stratejileri benimsemeye hazır olmadığımıza dair açık bir uyarı veriyor” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya