Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'ye ait F-15 savaş uçakları Estonya'ya konuşlandırıldı

ABD'ye ait F-15 savaş uçakları Estonya'ya konuşlandırıldı

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 09:30
Amari Hava Üssü’ne iniş yapan F-15 destek uçağı (Reuters)

ABD’ye ait 6 adet F-15 savaş uçağı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edilmesinden endişe duyulduğu bu günlerde, Estonya’ya iniş yaptı.

6 adet F-15 ve Danimarka’ya ait 4 uçağın takviye olarak Litvanya’ya gitmesinden önce, uçaklar, tatbikata katılmak üzere Estonya’daki Amari Hava Üssü’ne iniş yaptı.

Almanya Müttefik Hava Komutanlığı Genelkurmay Başkanı Jöerg Lebert, “Ek uçaklar, hazırlığımızı desteklemek, ittifakımızı geliştirmek ve ittifak ülkeler arasındaki güçlü dayanışmayı vurgulamak için birliklerimiz ile çalışacak” dedi. Ortak tatbikat, Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın ‘Baltık ülkelerinde ABD varlığının yeniden altı çizilmesi’ talebi üzerine gerçekleşti.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından NATO, Baltık ülkelerinde bir hava gücü misyonu kurarak Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’da çok uluslu muharebe grubu oluşturmuştu.

Öte yandan Moskova, NATO ülkelerinin Rusya'nın batı sınırından uzak durmasını istiyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya