Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ve Libya’dan hava kuvvetleri eğitiminde iş birliği protokolü

Türkiye ve Libya’dan hava kuvvetleri eğitiminde iş birliği protokolü

Cuma, 28 Ocak, 2022 - 08:15
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. (DPA)

Türkiye ve Libya, hava kuvvetlerinin eğitim, tertibat ve karşılıklı deneyim aktarımı alanında iş birliği yapmasına yönelik protokol imzaladılar. Söz konusu adım, ibya Hava Kuvvetleri Komutanı Muhammed el-Şerif ve beraberindeki heyetin, Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün daveti üzerine Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında atıldı.

Şerif, Ankara ziyareti sırasında askeri tesislerde, savaş araçları fabrikalarında ve Türk Hava Kuvvetleri’nin karargahında çok sayıda ziyaret ve toplantı gerçekleştirdi. Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ve Libya arasındaki askeri iş birliği ele alındı.

Libya heyeti dün, Hava Elektronik Sanayii Şirketi (HAVELSAN A.Ş), Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) ve Türk Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketi’ni (TUSAŞ) de kapsayan ziyaretler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) eski Başkanı Faiz es-Serrac ile askeri iş birliği konusunda iki mutabakat zaptı imzalamıştı. Söz konusu ilk mutabakat zaptı gereğince Türk askeri batı Libya’ya gönderildi. Mutabakat zaptları kapsamında Libya kuvvetleri de eğitildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesinin Libya ile Akdeniz’deki sınırları belirlemek için yaptığı anlaşmanın “Türk iş insanlarının Libya’da atacakları önemli adımların önünü açtığını” söyledi.

Erdoğan dün gece bir televizyon kanalında verdiği röportajda, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi göz ardı eden herhangi bir bölgesel projenin başarılı olamayacağını” vurguladı.

Trablus’taki Türkiye Büyükelçiliği, Libya makamlarının, umuma mahsus pasaportu olan ve Libya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların giriş vizesinin muaf tutulacağına yönelik açıklama yayınladı.

Açıklamada, Libya makamları tarafından Türk iş insanlarının bir yıl süreyle ülkeye çoklu giriş vizesi verme kararı aldığı belirtildi. Aynı zamanda Libya'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, seyahat etmeden önce ülkelerinin büyükelçiliğinden veya Mısrata’daki başkonsolosluğundan bilgi almaları gerektiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya