Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı eski savcı hakkında ömür boyu hapis talep edilmesinin ardından İran, İsveç’in Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

İranlı eski savcı hakkında ömür boyu hapis talep edilmesinin ardından İran, İsveç’in Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 16:15
1988 yılında İran’da gerçekleşen infazın kurbanlarının fotoğrafı (AFP)

İran Dışişleri Bakanlığı, İsveç Başsavcılığı’nın "insanlığa karşı suç" işlediği suçlamasıyla İranlı eski savcıya ömür boyu hapis cezası talep etmesinin ardından İsveç’in Tahran Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı, Hamid Nuri'nin tutuklanmasını ve yargılanmasını "yasadışı" olarak nitelendirerek, serbest bırakılmasını talep etti.

İsveç'in Tahran Büyükelçisi Matthias Lentz Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İran'da çok sayıda mahkumun infazına karışmakla suçlanan 61 yaşındaki Hamid Nuri, Ağustos 2021'den bu yana Stockholm'de yargılanıyor.

İnfazlar, Tahran’ın “terörist” olarak kabul ettiği ve 1981 yılından bu yana yasaklı olan Halkın Mücahitleri örgütü mensuplarına yönelikti.

Ancak Kasım 2019’da Stockholm’de tutuklanan Nuri’nin savunma avukatları, eski savcının o dönemdeki infazlara katılmadığını söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Twitter'dan yaptığı açıklamada, vatandaşlarına "güvenlik nedeniyle" İran'a zorunluluk haricinde seyahat etmemelerini tavsiye etti.

İsveç mahkemeleri, evrensel yargı ilkesi uyarınca, suçun nerede işlendiğine bakılmaksızın bir kişiyi cinayet veya savaş suçları gibi suçlamalardan yargılayabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya