Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD First Lady’si Ukraynalı mültecilerle görüşmeyi planlıyor

ABD First Lady’si Ukraynalı mültecilerle görüşmeyi planlıyor

Jill Biden, Romanya ve Slovakya’yı ziyaret edecek.
Salı, 3 Mayıs, 2022 - 09:15
Jill Biden. (AP)

Beyaz Saray pazar akşamı geç saatlerde, ABD First Lady’si Jill Biden’ın 9 Mayıs’ta ABD Anneler Günü dolayısıyla, ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından canlarını korumak için kaçan Ukraynalı anneler ve çocuklarla bir araya gelmek üzere’ Romanya ve Slovakya’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi, söz konusu beş günlük ziyareti 5 Mayıs Perşembe günü itibariyle başlatmayı planlıyor. Beyaz Saray, Jill Biden’ın Karadeniz yakınlarındaki bir ABD askeri tesisi olan Mihail Kogalniceau Hava Üssü’nde ABD servis üyeleri, ABD büyükelçiliği personeli, insani yardım çalışanları ve eğitimcilerle görüşeceğini söyledi.

Beyaz Saray tarafından açıklanan programa göre First Lady, ‘hükümet yetkilileri, ABD Büyükelçiliği personeli, insani yardım çalışanları ve yerlerinden edilmiş Ukraynalı çocukların eğitimine yardımcı olan öğretmenlerle görüşmek üzere’, cumartesi günü de Romanya’nın başkenti Bükreş’e yönelecek. Ardından da Bratislava’daki ABD Büyükelçiliği personeli ile görüşmek için Slovakya’ya geçecek. Ayrıca mülteciler, insani yardım çalışanları ve Slovakya’ya sığınan Ukraynalı aileleri destekleyen Slovaklarla bir araya gelmek için de Slovakya’nın Kösice ve Vysne Nemecke bölgelerini ziyaret edecek. Jill Biden, ABD’ye dönmeden önce 9 Mayıs’ta Slovakya hükümeti üyeleriyle görüşmeyi de planlıyor.

First Lady’nin ertelenen 2020 Olimpiyatları’nın açılışını yapmak amacıyla geçen yıl Tokyo’ya düzenlediği ziyaretin ardından bu, ABD dışındaki ikinci gezisi olacak. Ziyaret ayrıca, Ukrayna ile dayanışmasının da yeni bir göstergesi niteliğinde.

Her ikisi de NATO üyesi olan Romanya ve Slovakya, Ukrayna ile sınır komşusu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) göre Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasından bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 5,5 milyon Ukraynalı ülkelerinden kaçarken birçoğu da komşu ülkelere ve Avrupa’nın bazı bölgelerine sığındı.


Editörün Seçimi

Multimedya