Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Esir Rus askeri Kiev’deki duruşması sırasında ‘bağışlanma’ istedi

Esir Rus askeri Kiev’deki duruşması sırasında ‘bağışlanma’ istedi

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 08:45
17 Mayıs’ta Mariupol’deki Azovstal fabrikasından çıkan Ukraynalı askerleri denetleyen Rus askerleri (AP)

Kiev’de savaş suçu işleme suçlamasıyla yargılanan ilk esir Rus askeri, dün gerçekleştirilen duruşma sırasında, savaşın ilk günlerinde bir Ukraynalı sivili nasıl vurduğunu anlattı ve bunun için ‘bağışlanma’ istedi.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, 28 Şubat’ta kuzeydoğu Ukrayna’da öldürdüğünü itiraf ettiği 62 yaşındaki Ukraynalı adamın dul eşi Katerina Shelipova’ya “Beni affetmeyeceğinizi biliyorum ama sizden beni bağışlamanızı istiyorum” dedi.

Kiev (Kyiv) yönetimi, Rusya işgalinin başlamasından yaklaşık 3 ay sonra, iddia edilen savaş suçları ile ilgili bir yargı süreci başlattı. Bu bağlamda diğer iki Rus askeri daha ‘sivillere karşı savaş suçu işlemek’ iddiasıyla Ukrayna’da yargılanıyor.

Öteyandan Rusya dün Ukrayna’nın kıyı şehri Mariupol’de kuşatma altındaki Azovstal Metalürji Fabrikası’ndan bin 730 Ukraynalı askerin teslim olduğunu duyurdu. Fabrikadan çıkan askerlerin görüntüsünü yayınladı. Bu uzun savaşta Ukrayna direnişinin sembolü haline gelen fabrikadan tahliye edilen askerlerden bazıları koltuk değnekleriyle yürüyordu. Rusya Savunma Bakanlığı, bu askerlerin 80’inin yaralı olduğunu, pazartesi gününden itibaren dışarı çıktıklarını açıkladı ve onlar için “Kendilerini tutsak ettiler” ifadelerini kullandı.

Haftalardır, Ukrayna askerleri, Sovyet döneminde çelik fabrikasının altına kazılmış sığınaklarda saklanıyordu. Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Denis Puşilin çarşamba günü, bu yerleşkeden “Azov (Azak) taburunun liderleri ve savaşçıları henüz çıkmadı” dedi ve Ukrayna ordusunda yer alan bu paramiliter birliğin yaklaşık bin üyesinin hala fabrikada olduğunu belirtti.

Akıbetlerinin ne olduğu hala belli değil, zira Ukrayna bir mahkum değişimi gerçekleştirmek istiyor ancak Rusya, içerideki kişilerin en azından bir kısmının asker olmadığını, ‘Neo-Naziler’ olduğunu düşündüğünü defalarca kez ileri sürdü.

Azovstal’daki bazı askerlerin teslim olması Rusya için büyük bir ilerlemeyi temsil ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir (Volodimir) Zelenskiy, Ukrayna Folklor Gelenekleri Bayramı vesilesiyle yayınlanan bir videoda halkın ‘güçlü, yılmak bilmez, cesur ve özgür’ olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya