Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Norveç mahkemesi, bıçaklı saldırıdan hüküm giyen bir kişinin psikolojik tedavi görmesine karar verdi

Norveç mahkemesi, bıçaklı saldırıdan hüküm giyen bir kişinin psikolojik tedavi görmesine karar verdi

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 08:15
Teknisyenler, Norveç'in Kongsberg kentinde 5 kişiyi bıçaklayarak öldüren zanlının dairesini inceliyor (Reuters)

Bir Norveç mahkemesi dün, 5 kişiyi bıçaklayarak öldürmekten, 11 kişiyi ise ok ve yay kullanarak öldürmeye teşebbüs etmekten suçlu bulunan Espen Andersen Braathen’in psikolojik tedavi görmesi kararı verdi.

Tüm hayatını Norveç’te yaşamış 38 yaşındaki Danimarka vatandaşı Braathen, geçtiğimiz yıl Norveç kasabası Kongsberg’de meydana gelen olayın ardından aleyhindeki suçlamaları kabul etmişti. Sanığın durumunu değerlendiren psikiyatristlerin onun akıl hastalığından mustarip olduğunu tespit etmesi üzerine savcılar ise Braathen’in hapis cezası yerine bir psikiyatri tesisinde tutulmasını tavsiye etti. 13 Ekim’de başkent Oslo’nun yaklaşık 70 km batısında kaydedilen saldırılar en az yarım saat sürmüştü. Braathen rastgele evlerde, sokaklarda ve bir dükkandaki insanları hedef almış, bazıları ise mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştı.  

Yaşları 52 ile 78 arasında değişen dört kadın ve bir erkeği bıçaklayarak öldüren Braathen, üç kişiyi ise elindeki oklar ile yaralamıştı. Polisin soruşturma kapsamında el koyduğu silahlar arasında bıçak, yay, ok ve kılıç bulunuyor. Başlangıçta saldırının bir terör eylemi gibi göründüğünü aktaran polis, ardından ise Braathen’in yıllardır akıl hastalığından mustarip olduğunu vurgulamıştı. Kendisi Ekim ayından bu yana bir psikiyatri tesisinde kalıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya