Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA, Ay tozu yiyen hamamböceklerinin açık artırmayla satışını durdurdu

NASA, Ay tozu yiyen hamamböceklerinin açık artırmayla satışını durdurdu

Salı, 28 Haziran, 2022 - 07:45
Neil Armstrong'un Ay'a ilk kez ayak bastığı Apollo 11 görevinde 22 kg ay taşı toplanmıştı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Apollo 11 astronotları tarafından toplanan ay tozu örneklerinin ve deneyler sırasında bu ay tozuyla beslenen hamamböceği ölülerinin satışını durdurdu.

Boston’da bir müzayede evi, Ay’a ilk inildiğinde Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarafından toplanan ay tozunun bulunduğu şişedeki yaklaşık 40 mg Ay tozu ve her biri 400 bin dolardan başlayan üç parçalanmış hamamböceği de dahil olmak üzere uzay malzemeleri için satış teklifi verdi. NASA ise RR Auction adlı firmaya yasal uyarı gönderdi.

NASA, Ay tozunu yutmuş hamamböceklerini daha fazla incelemek için St. Paul Üniversitesi'nden entomolog Marion Brooks'la anlaşmıştı.

Brooks böcekleri besledi ve karasal yaşam için tehdit oluşturan herhangi bir patojen içerip içermediğini belirlemek için parçalara ayırdı.

NASA’nın avukatı, satıcıya eşyaların federal hükümetin mülkü olduğunu söyledikten sonra ürünler müzayededen çekildi.

Minnesota Science dergisinde yayınlanan 1970 tarihli bir makaleye göre Apollo 11 astronotları, 1969'da, bir vakum odasında birkaç hafta boyunca izole edilmiş olan 22 kg ay taşını incelemek için Dünya'ya döndüler. Daha sonra omurgasız yaşamı araştıran bilim insanları kayalardan yaklaşık 40 gr. malzeme aldı ve mikroskobik organizmalar, böcekler ve sudaki yaşamı kullanarak yaptıkları çalışmalar için küçük parçacıklar halinde ayırdı.

20’inci yüzyılda, 1969 ve 1972 yılları arasında Ay yüzeyine inen Apollo uzay uçuşlarında yaklaşık 400 kilograma varan ay toprağı elde etti. Toprağın rengi, koyu griden kahverengimsi griye doğru gidiyordu. Ayrıca toprak bilimsel analiz laboratuvarlarına girmiş ve bir kısmı sergi ve etkinliklerde gösterilmişti.

Ay parçacıkları, yiyecekleriyle karıştırıldıktan sonra balıklar da dahil olmak üzere bazı böceklere verildi. Brooks, cam parçaları üzerinde doku kesitleri hazırlamak için Alman hamamböceklerini dilimledi. Brooks, herhangi bir hastalık veya patojen kanıtı bulamadı ve ay parçacıklarının hamamböceği bağırsak hücrelerine herhangi bir zarar vermemesi karşısında hayrete düştü.

Gazeteye göre, araştırmadan sonra ay taşları ve hamam böcekleri NASA'ya iade edilmedi. Bunun yerine 2007'de ölen Brooks'un evinde sergilendi. Araştırmacının kızı 2010'da NASA'dan habersiz, hamam böceklerini sattı.

Satıcının mahremiyetini korumak için, müzayedede uzay eşyalarını satın alan kişinin, satışa sunan ile aynı kişi olup olmadığı belirtilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya