Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını sona erdirme planını onayladı

AB, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını sona erdirme planını onayladı

Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 13:15
Araba üretim tesisi (Arşiv - AFP)

Avrupa Birliği'nin (AB) 27 üye ülkesi, bugün (Çarşamba), 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklamayı onayladı. Bu adım, 2050 yılına kadar Avrupa'da karbon nötrlüğüne ulaşma çabalarının bir parçası olarak geldi.

AFP’nin haberine göre, Avrupa Komisyonu tarafından Temmuz 2021'de açıklanan bu proje, Avrupa'nın iklim hedeflerine ulaşmayı ve kıtadaki yeni arabalardan kaynaklanan karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefliyor.


Avrupa çevre bakanları tarafından Lüksemburg'daki bir toplantıda onaylanan karar, tüm AB ülkelerinde benzinli veya dizel motorlu yeni otomobillerin satışına fiilen yasak getiriyor. Bu karara göre alternatif; elektrik motorları.

Almanya ve İtalya da dahil olmak üzere bazı üyelerin talebi üzerine AB çevre bakanları gelecekte sentetik yakıtlar veya plug-in hibritler gibi alternatif teknolojilerin kullanımına izin verme olasılığını değerlendirmeye karar verdi. Onay, sera gazı emisyonlarının tamamen ortadan kaldırılmasına bağlı.

Bakanlar ayrıca, büyük üreticilere veya yılda 10 binden az araç üretenlere tanınan karbondioksit yükümlülüklerinden muafiyetin 2035'in sonuna kadar beş yıl boyunca uzatılmasını onayladı. Medyada ‘Ferrari modifikasyonu’ olarak anılan madde, özellikle lüks markalar için kullanışlıdır.


Editörün Seçimi

Multimedya