Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, 2024 seçimleri için adaylığını bu ay açıklayabilir

Trump, 2024 seçimleri için adaylığını bu ay açıklayabilir

Cumartesi, 2 Temmuz, 2022 - 15:30
Eski ABD Başkanı Donald Trump, Arizona'daki destekçilerine hitap ediyor (AP)

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2024 seçimleri için kampanyasını planlamada hızlı davranıyor. New York Times'ın haberine göre Trump’ın bu aceleciliğinin altında yatan sebep 2021'deki Kongre baskını olaylarına ilişkin soruşturmayı zayıflatma umudu.

Birçok Cumhuriyetçi Trump'ın yarışta olmasını memnuniyetle karşılasa da onun bu hamlesi aynı zamanda eski başkanın Beyaz Saray'ı geri almak için partinin en iyi umudu olup olmadığı konusundaki fikir ayrılıklarını şiddetlendirecek. Parti ayrıca, Trump’ın adaylığının ara seçimlerde gereksiz bir dikkat dağıtma mı yoksa demokrasiye karşı doğrudan bir tehdit mi oluşturacağı konusunda bölünmüş durumda.


Trump, uzun süredir yeniden aday olacağının sinyallerini verdi ve geçtiğimiz yılın büyük bölümünde bu kapsamda yoğun bir kampanya yürüttü. Trump ayrıca favori adaylardan bazılarının son ön seçimleri kaybettiğini de gözlemledi. Bu, potansiyel Cumhuriyetçi rakipler arasında, seçmenlerin uzun süredir parti üzerinde demirden bir hâkimiyete sahip olduğuna inanılan bir politikacıdan bile yüz çevirebilecekleri yönündeki umutları artırdı. Trump, yaklaşık yüzde 80'lik bir Cumhuriyetçi onay derecesi ile yarışa açık ara önde girecek. Ancak sayısı artan parti seçmeninin başka seçenekleri araştırdığına dair işaretler var.

Sekiz yıl Mississippi Valisi olarak görev yapan eski Cumhuriyetçi Ulusal Komite Başkanı Haley Barbour, “Kimsenin yerinin doldurulamaz olduğunu düşünmüyorum” dedi.


Trump’ın adaylığını resmi olarak ne zaman açıklayacağı konusu hala belirsiz. Ancak Trump geçtiğimiz günlerde adaylığını ekibine danışmadan sosyal medya üzerinden açıklayabileceğini söyledi. Yardımcıları, Trump’ın adaylığını bu ayın başlarında duyurmayı ve kampanyanın temel altyapısını önceden oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya