Kabil'deki toplantıda, Taliban hükümetinin uluslararası taraflarca tanınması istendi

TT

Kabil'deki toplantıda, Taliban hükümetinin uluslararası taraflarca tanınması istendi

Taliban tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen ve binlerce din adamı ve aşiret temsilcisinin bir araya geldiği üç gün süren toplantı dün sona erdi. Toplantıda yabancı hükümetlere Taliban hükümetini resmen tanımaları çağrısı yapıldı. Buna karşın uluslararası toplumun, kız çocuklarının orta öğretim kurumlarındaki eğitimlerine yeniden başlamaları gibi taleplerine yönelik Taliban’ın tutumunda herhangi bir değişiklik belirtisi görülmedi. Toplantı, Afganistan'ı sarsan depremin ardından ABD'nin Katar’da Taliban ile yardım konusunu görüşmek üzere yaptığı görüşmelerle aynı zamanlarda gerçekleşti.
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan tarafından yapılan, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West'in başkanlığında, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşen toplantıya ilişkin açıklamada, Taliban Hareketi’nin kız çocuklarının gittiği orta öğrenim kurumlarını kapattığı Mart ayında Washington'ı Doha'da yapılacak görüşmeleri iptal etmeye iten bir sorun olan Afganistan’daki kadın hakları konusunda Taliban yetkililerine baskı yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, ABD’nin kız çocuklarının okullarına, kadınların da çalışma hayatlarına dönme ve ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunma, hareket özgürlükleri olması ve kendilerini özgürce ifade etmelerine izin verilmesi taleplerini desteklediği belirtildi. ABD'nin Afganistan Kadın Özel Temsilcisi Rina Amiri, Twitter hesabından görüşmelere katılmayı reddettiğini söyledi.
Taliban daha önce tüm okulların Mart ayında açılacağını duyurmuş, ancak ardından duyurusunu geri çekmişti. Batılı hükümetler, Taliban’ı bu yüzden eleştirdi. Taliban, geçtiğimiz ay Afganistan’da yaşanan yıkıcı depremin ardından halka yardım için kullanılacağına dair garantiler talep eden ABD tarafından dondurulmuş haldeki ülkenin yurtdışında bulunan bazı mal varlıklarının serbest bırakılmasını talep etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Cuma günü yapılan açıklamaya göre ABD, Çarşamba ve Perşembe günleri yapılan toplantılar sırasında daha önce 55 milyon dolar olarak açıkladığı deprem yardımı taahhüdünü yineledi.
Beyaz Saray sözcüsü Karen-Jean-Pierre daha yaptığı bir açıklamada, “Dondurulan mal varlıklarından fon transferi çalışmaları devam ediyor. Dondurulan mal varlıkları yaklaşık 3,5 milyar dolar civarında” ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Cuma günü yapılan açıklamada, Beyaz Saray’ın geçen hafta ABD’nin meseleyi çözüme kavuşturmak için ‘aceleyle’ çalıştığını söylediği mal varlığı ile ilgili olarak iki tarafın ABD’nin çalışmalarını ayrıntılı olarak ele aldıkları belirtildi. Bu arada Taliban hükümeti, depremzedelere yardım etmek için elinden gelen çabayı gösterdiğini söyleyerek, şimdiye kadar Taliban’ı tanımayı reddeden insani yardım kuruluşlarından ve uluslararası toplumdan yardım istedi.
ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz Şubat ayında, Afganistan Merkez Bankası’nın ABD merkezli finans kurumlarına yatırılan 7 milyar dolarlık fonunu dondurmuş, dondurulan bu fonların yarısını 11 Eylül saldırıları kurbanlarının ailelerinin tazminat taleplerine ayıracağını açıklamıştı. Taliban’ın Afganistan’da yönetimi devralmasından sonra Taliban hükümetinin insan hakları, özellikle kadın hakları konusundaki tutumunu değiştirmesi gerektiğini söyleyen Batılı hükümetlerin yardımlarını geri çekmesi ve ağır yaptırımlar uygulamasıyla birlikte ülke ekonomisi derin bir kriz yaşamaya başladı.
Din adamları ve aşiret temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıdan sonra yayınlanan ortak bildiride, “Bölge ülkelerinin ve dünyanın, özellikle İslam ülkelerinin, Afganistan İslam Emirliğini tanımalarını, tüm yaptırımları kaldırmalarını, dondurulan Merkez Bankası fonlarını serbest bırakmalarını ve Afganistan'daki kalkınmayı desteklemelerini talep ediyoruz” denildi. ‘Afganistan İslam Emirliği’, Taliban Hareketi’nin henüz hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmayan hükümetine için kullandığı bir isimdir.
Halk arasına nadiren karışan Taliban lideri Hibetullah Ahunzade, Cuma günü 4 binden fazla erkeğin bir araya geldiği üç günlük toplantıya katıldı. Ahunzade, yaptığı konuşmada, katılımcıları Taliban'ın zaferinden dolayı tebrik ederken ülkenin bağımsızlığını vurguladı.
Afganistan devlet televizyonu, toplantıya katılanların konuşmalarını yayınlarken konuşmacılardan bazıları kız çocuklarının ve kadınların eğitimi konusunu gündeme getirdi. Taliban lideri yardımcısı ve İçişleri bakanı vekili Sirajuddin Hakkani, dünyanın kapsayıcı bir hükümet ve kapsayıcı bir eğitim talep ettiğini, ancak bu iki konunun da zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Ülkenin güneyindeki Kandahar şehrinden olan Taliban lideri Hibetullah Ahundzade, yabancıların hiçbir talimatı dikte etme hakkının olmadığını söyledi. Afganistan İslam Emirliği'ni savunmanın bir görev olduğunu belirtilen bildiride, ülkedeki birçok saldırının sorumluluğunu üstlenen DEAŞ’ın, yasadışı bir örgüt olduğu vurgulandı. Bildiride, Afganistan'ın komşu ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyeceği ve kimsenin de Afganistan'ın iç işlerine karışmaması gerektiği ifade edildi.
Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı, Doha’daki görüşmeler sırasında Afganların içinde bulundukları hayat şartlarını iyileştirmek amacıyla Taliban ile belirli konuların ele alındığını, ancak Taliban'ın kontrolü altında bulunan bölgelerdeki eylemlerinden derin endişe duyulduğunu açıkladı. Bakanlık, katı bir şekilde uygulanan uluslararası taahhütlerden hiçbirinin şimdiye kadar Afgan kadınları ve kızları ile risk altındaki Afgan halkı için önemli sonuçlar vermemesinden duyulan hayal kırıklığını dile getirdi.
ABD, Afganistan’da Ağustos 2021 tarihinde iktidarı ele geçiren Taliban yönetimini tanımayı reddetmeye devam ediyor.AB: Kahovka Barajı’nın yıkılmasından Rusya sorumlu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 7 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 7 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
TT

AB: Kahovka Barajı’nın yıkılmasından Rusya sorumlu

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 7 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında (AFP)
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 7 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında (AFP)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın yıkılmasıyla ilgili tüm göstergelerin Rusya’yı gösterdiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Borrell, İspanya devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Baraj vurulmadı. Türbinlerin bulunduğu bölgelere yerleştirilen patlayıcılarla yıkıldı. Bu bölge Rusya’nın kontrolünde. Kimin yaptığını bulabilmek için orada değildim. Ancak tüm göstergelere göre, eğer olay Rusya kontrolündeki bir bölgede gerçekleştiyse, başka birinin sorunlu olabileceğine inanmak zor” dedi.

Borrell ayrıca, “Her halükârda, yerinden edilenler için insani ve çevresel açıdan Ukrayna için sonuçlar korkunç, çünkü (barajın) yıkımı ekolojik bir felakete neden olacak” diye ekledi.

Moskova ve Kiev, 6 Haziran Salı günü Dnipro Nehri üzerindeki bu barajın yıkılmasının sorumluluğu hakkında karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Rusya, dün Uluslararası Adalet Divanı huzurunda, Kiev’in barajı yoğun top atışlarıyla yerle bir ettiğini iddia etti.

Ukrayna ise Rusya’yı, Kiev’in güneyden Kırım yarımadasına saldırısının önünü kesmek için barajı havaya uçurmakla suçladı.

Ukrayna’nın güneyinde Rus kontrolündeki barajın yıkılması, ölüm ve yaralanmaların yanı sıra büyük bir sel felaketine neden oldu.


Japonya, sığınmacıların sınır dışı edilmesine izin veren yasayı onayladı

Japon milletvekillerinin Cuma günü yeni göçmenlik yasasıyla ilgili oylamaları sırasında (AFP)
Japon milletvekillerinin Cuma günü yeni göçmenlik yasasıyla ilgili oylamaları sırasında (AFP)
TT

Japonya, sığınmacıların sınır dışı edilmesine izin veren yasayı onayladı

Japon milletvekillerinin Cuma günü yeni göçmenlik yasasıyla ilgili oylamaları sırasında (AFP)
Japon milletvekillerinin Cuma günü yeni göçmenlik yasasıyla ilgili oylamaları sırasında (AFP)

Japonya’da, hükümete göre sığınmacıların yaşam koşullarının iyileştirileceği iddia edilen, ancak aynı zamanda muhalefet partileri ve insan hakları örgütlerinin itiraz ettiği tartışmalı göç yasası kabul edildi.

Yasa kabul edilmeden önce, sığınmacıların, mülteci statüsü elde etmek için kaç girişimde bulunduklarına bakılmaksızın, taleplerinin değerlendirilmesi sırasında Japonya'da kalmalarına izin veriliyordu. Artık üç ret kararından sonra sınır dışı edilebiliyorlar. AFP, Adalet Bakanı Saito Ken'in, değiştirilen yasanın "korunması gerekenleri koruyacağını ve kuralları ihlal eden kişilerle sıkı bir şekilde ilgilenileceğini" söylediğini aktardı. Bakan Ken, “Tehlikeden veya zulümden kaçmasalar bile, sınır dışı edilmekten kaçınmak için başvuru sisteminden yararlanan birçok insan var" dedi.

Geçen yıl Japonya, sığınma başvurusunda bulunan 12 bin 500 kişiden sadece 202'sini kabul etti. Ayrıca bin 760 kişinin "insani nedenlerle" ülkede kalmasına izin verildi.

Aktivistler, değiştirilen yasayı protesto etmek için gösteriler düzenlerken, muhalefet bloğu ise karara itiraz etti.

Tokyo Barosu bu hafta yaptığı açıklamada, "Sabıka kaydı olsa bile insanların insan haklarının ihlal edilebileceği, yaşamlarının ve özgürlüklerinin tehlikede olduğu ülkelere sınır dışı edilmesi kabul edilemez" dedi.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti, değişikliklerin tıbbi bakıma daha iyi erişim sağlayacağını ve sığınma başvuruları halen beklemede olan kişiler için onlara seçenekler sunacağını açıkladı.

Japonya'daki göçmen gözaltı koşulları, 2021'de 33 yaşındaki Sri Lankalı Washma Sandamali'nin ölümünden bu yana inceleme altında.

Sandamali bir sığınmacı değildi ancak süresi dolmuş bir vizeyle Nagoya şehrinde yaşıyordu. Ailesi, Washma’nın ölümünün hükümeti sorumlu tutarken Japonya’dan 1 milyon dolardan fazla tazminat talebinde bulundu.


Dünya Gıda Programı, Etiyopya’ya gıda yardımını durdurdu

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor (Reuters)
Yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor (Reuters)
TT

Dünya Gıda Programı, Etiyopya’ya gıda yardımını durdurdu

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor (Reuters)
Yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor (Reuters)

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID)  benzer bir hamleyi açıklamasından bir gün sonra, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmaması nedeniyle Etiyopya’daki gıda yardımını geçici olarak durduracağını duyurdu.

Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya’da, Afrika Boynuzu’nu on yıllardır vuran en kötü kuraklığın yanı sıra kuzeyde on binlerce kişinin ölümüne yol açan ve geçen yıl bir ateşkesin imzalanmasıyla sona eren iki yıllık çatışmanın sonucunda 20 milyondan fazla insanın gıda yardımına ihtiyacı var.

USAID ve WFP, yardımın ihtiyaç sahiplerin ulaşamamasına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermedi.

Ancak bir grup yabancı bağışçı dahili bir açıklamada, USAID’in sağladığı yardımın Etiyopya ordusundaki birliklere gittiğini iddia etti.

WFP Başkanı Cindy McCain bugün yaptığı açıklamada, “İlk endişemiz, desteğimize muhtaç milyonlarca aç insan. Ekiplerimiz, mümkün olan en kısa sürede operasyonlara devam etmek için tüm ortaklarla birlikte yorulmadan çalışacak” dedi.

McCain, “Etiyopya hükümetinin bu konudaki sorumluları soruşturup, hesap sorma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyoruz” diye ekledi.

WFP tarafından yaptığı açıklamada ise, “Etiyopya’da gıda yardımını geçici olarak durduracak olsak da, çocuklara, hamile ve emziren kadınlara, okul yemek programlarına ve çiftçiler ve çobanların dayanıklılığını artırmaya yönelik beslenme yardımı kesintisiz olarak devam edecek” denildi.


Çin, Küba'da üs kurma iddialarını yalanladı

ABD ve Çin bayrağı (Reuters)
ABD ve Çin bayrağı (Reuters)
TT

Çin, Küba'da üs kurma iddialarını yalanladı

ABD ve Çin bayrağı (Reuters)
ABD ve Çin bayrağı (Reuters)

Basında Pekin’in  Küba’da bir elektronik dinleme merkezi kurmak için anlaşmaya vardığına dair bir haberle ilgili Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, söylentilerin ve iftiraları yaymanın iyi bilinen bir ABD taktiği olduğunu bildirdi.

Wall Street Journal, istihbarat bilgilerine aşina olan ABD'li yetkililerin, böyle bir tesisin Pekin'in gemi hareketlerini izlemenin yanı sıra birçok ABD askeri üssünün bulunduğu ABD’nin güneydoğudaki elektronik iletişim verileri toplamasına izin vereceğini söylediklerini aktardı.


Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar hız kazandı

Luhansk bölgesindeki Kreminna yakınlarında konuşlu Ukrayna askerleri. (AP)
Luhansk bölgesindeki Kreminna yakınlarında konuşlu Ukrayna askerleri. (AP)
TT

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar hız kazandı

Luhansk bölgesindeki Kreminna yakınlarında konuşlu Ukrayna askerleri. (AP)
Luhansk bölgesindeki Kreminna yakınlarında konuşlu Ukrayna askerleri. (AP)

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, ülkenin güneyindeki çatışmaların, Kiev’in aylardır hazırlandığı büyük bir karşı saldırı başlatacağı yönündeki spekülasyonları artırsa de savaşın ağırlıklı olarak halen ülkenin doğusunda yoğunlaştığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Malyar bugün Telegram üzerinden yaptığı açıklamada “Tüm cephe hattı boyunca durum gergin. Ancak çatışmanın merkezi doğuda” dedi.

Aylardır şiddetli çatışmaların yaşandığı doğu bölgelerine ilişkin de açıklamada bulunan Malyar, “Düşman temel olarak eylemelerini Lyman, Bahmut, Avdiivsky ve Mariinka yönlerinde yoğunlaştırmaya devam ediyor. Şiddetli çatışma sürüyor” ifadesini kulandı.

Moskova’ya göre dünden bu yana Zaporijya bölgesinde, özellikle de Orekhev çevresinde, Rusya’nın işgal ettiği toprakların 40 kilometre güneyindeki Tokmak kentine yönelik çatışmalar hız kazandı.

Malyar konuya ilişkin, “Düşman Zaporijya bölgesinde savunma operasyonları yürütüyor ve çatışmalar burada devam ediyor” açıklamasında bulundu.


Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerde 8 kişi sel felaketi nedeniyle öldü

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Kahovka Barajı'nın çökmesinin ardından sular altında kalan bölgede yaşayanları tahliye etti. (Reuters)
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Kahovka Barajı'nın çökmesinin ardından sular altında kalan bölgede yaşayanları tahliye etti. (Reuters)
TT

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerde 8 kişi sel felaketi nedeniyle öldü

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Kahovka Barajı'nın çökmesinin ardından sular altında kalan bölgede yaşayanları tahliye etti. (Reuters)
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Kahovka Barajı'nın çökmesinin ardından sular altında kalan bölgede yaşayanları tahliye etti. (Reuters)

Rusya, Herson bölgesinin Rus işgali altındaki kesiminde meydana gelen sellerde sekiz kişinin yaşamını yitirdiğini duyururken su seviyesinin 10 gün daha yükselmeye devam edeceğini bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Herson Bölgesi Vali Vekili Vladimir Saldo, toplam 17 ilçede 22 bin 273 evi su bastığını bildirdi.

Açıklamada, tahminlere göre su seviyesindeki artışın 10 gün daha devam edebileceği ve sel sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 8’e yükseldiği doğrulandı.


Pentagon belgeleri: Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Biden'ın tehdidine tehditle yanıt verdi

Biden, temmuzdaki ziyaretinde Veliaht Prens'le yumruk tokuşturmuştu (AFP)
Biden, temmuzdaki ziyaretinde Veliaht Prens'le yumruk tokuşturmuştu (AFP)
TT

Pentagon belgeleri: Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Biden'ın tehdidine tehditle yanıt verdi

Biden, temmuzdaki ziyaretinde Veliaht Prens'le yumruk tokuşturmuştu (AFP)
Biden, temmuzdaki ziyaretinde Veliaht Prens'le yumruk tokuşturmuştu (AFP)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, ABD'nin tehdidine tehditle karşılık verdiği ortaya çıktı.

Sızdırılan Pentagon belgelerinde, Suudi Arabistan'la ABD arasında geçen yıl yaşanan petrol üretimi anlaşmazlığına dair yeni detaylar yer aldı. 

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post'un (WP) incelediği belgelerde Veliaht Prens'in, üretim azaltma kararına karşı herhangi bir misilleme yapılması durumunda Washington yönetimiyle bağlarını koparacaklarını söylediği savunuldu. 

Pandemi ve Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle fırlayan petrol fiyatlarına karşı ABD ve Avrupa Birliği, Suudi Arabistan yönetiminden üretimi artırmasını talep etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, temmuzda İsrail'deki ziyaretinden dönerken Suudi Arabistan'a da giderek, üretimin artırılması için Riyad yönetimiyle görüşmüştü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) kurucu üyelerinden Suudi Arabistan ise talebe olumlu karşılık vermemişti.

5 Ekim'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen OPEC toplantısında, günlük petrol üretiminin kasım itibarıyla 2 milyon varil azaltması kararı alınmıştı.  

Washington ise karara tepki göstererek, bunun Rusya'nın elini güçlendireceğini öne sürmüş ve Riyad yönetimini Kremlin'i desteklemekle suçlamıştı. Biden, bunun ciddi sonuçları olacağını söyleyerek, Suudi Arabistan'la ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini belirtmişti. 

Riyad ise diplomatik kanallardan ithamları reddederek, üretim azaltma hamlesini savunmuştu. 

Sızdırılan belgelerde Veliaht Prens'in, herhangi bir misillemenin "Washington için ciddi ekonomik sonuçlar doğuracağını ve ABD yönetimiyle ilişkilerin kesileceğini" söylediği ileri sürüldü. 

Haberde, Veliaht Prens'in tehdidinin doğrudan Beyaz Saray'a iletilip iletilmediğinin bilinmediğine, bunun ABD istihbaratının casusluk faaliyetleriyle öğrenilmiş olabileceğine de dikkat çekildi. 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nden kimliğini paylaşmayan bir yetkiliyse WP'ye "Suudi Arabistan'ın bu tür tehditleriyle ilgili bir bilgimiz yok" dedi. Yetkili, Washington ve Riyad'ın önemli ortaklar olduğunu ve işbirliklerinin devam ettiğini belirtti.

Washington'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ise WP'nin yorum talebine yanıt vermedi.

Pentagon sızıntısı

Pentagon'a ait gizli belgelerin nisanda internete sızdırılması büyük tartışma yaratmıştı. 

Discord üzerinden belgeleri sızdırdığı öne sürülen eski ABD Hava Ulusal Muhafızları çalışanı Jack Teixeira, 13 Nisan'da FBI baskınıyla tutuklanmıştı. 

19 Mayıs'ta mahkemeye çıkan 21 yaşındaki Teixeira'nın, bir sonraki duruşmaya kadar hapiste kalmasına karar verilmişti. Duruşma tarihi henüz belirlenmedi.  

Texeira, suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Independent Türkçe, Washington Post, BBC, AA


AB'nin üzerinde anlaşmaya vardığı yeni göç ve sığınmacı planı ne anlama geliyor?

2022'de AB ülkelerine gelen düzensiz göçmen sayısı 330 bine yükselerek 2016'dan sonraki en yüksek seviyeye ulaşmıştı (Reuters)
2022'de AB ülkelerine gelen düzensiz göçmen sayısı 330 bine yükselerek 2016'dan sonraki en yüksek seviyeye ulaşmıştı (Reuters)
TT

AB'nin üzerinde anlaşmaya vardığı yeni göç ve sığınmacı planı ne anlama geliyor?

2022'de AB ülkelerine gelen düzensiz göçmen sayısı 330 bine yükselerek 2016'dan sonraki en yüksek seviyeye ulaşmıştı (Reuters)
2022'de AB ülkelerine gelen düzensiz göçmen sayısı 330 bine yükselerek 2016'dan sonraki en yüksek seviyeye ulaşmıştı (Reuters)

Avrupa Birliği, üzerinde yıllardır tartışılan birliğin yeni göç ve sığınma kurallarıyla ilgili anlaşmaya vardı.

Lüksemburg'da yaklaşık 12 saatlik yoğun bir müzakere trafiğinin yaşandığı AB İçişleri Bakanları toplantısından çıkan anlaşma, Avrupa Birliği'nin göç politikasında radikal reformlar öngörüyor.

Lüksemburg'daki görüşmelere başkanlık eden İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard anlaşmayı, "Bunları söylemek için burada oturduğuma inanamıyorum ama sığınma başvurularına genel yaklaşım, göç yönetimi ve sığınma sürecine ilişkin düzenlemeler konusunda anlaşmaya vardık" ifadelerini kullandı.

AB yetkilileri anlaşma sürecini bir "maraton", anlaşmayı ise "tarihi" olarak niteledi. Uzun yıllardır üye ülkeler arasında anlaşmazlıklara neden olan göç konusu hakkındaki görüşmeler bir süredir tıkanmış durumdaydı ve blok içinde çözümsüz bir konu olarak görülüyordu.

Polonya ve Macaristan anlaşmanın aleyhinde oy kullanırken, Bulgaristan, Malta, Litvanya ve Slovakya ise çekimser kaldı.

Anlaşmanın kabulüne dair oy birliği sağlanamasa da, nitelikli çoğunluk ilkesi gereği anlaşma tamamlanmış oldu.

İçişleri Bakanları tarafından varılan anlaşmanın ardından düzenlemeyle ilgili Avrupa Parlamentosu'nda görüşmelerin başlaması bekleniyor. Parlamentodaki görüşmelerin ardından yeni göç planının haziranda yapılacak seçimler öncesinde yasalaşma şansı bulunuyor.

Yeni göç anlaşması ne öngörüyor?

AB İçişleri Bakanları toplantısında varılan anlaşmanın birçok ülkenin tavizleriyle gerçekleştiği belirtiliyor.

Bunlardan ilki, AB'ye gelen göçün giriş noktasındaki ülkeler olan İtalya, Yunanistan ve Malta'nın göçmenler için istediği "zorunlu yeniden yerleştirme" uygulamasından vazgeçmesi oldu.

Bunun yerine anlaşmaya üye ülkelerin kabul etmek istemedikleri her göçmen için 20 bin euro ödeme yapması şartı kondu. Üye ülkeler tarafından yapılan ödemelerin ortak bir AB fonunda biriktirilerek, göçün esas nedenleriyle mücadeleye ilişkin projelerde değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Yeni sistem göçmenlerin ülkelere göre dağılımına nüfus ve milli gelir bazlı bazı kotalar getiriyor ve AB'ye giriş yapılan ülkelere diğer üyelerden yardım istemeden önce belirli sayıda göçmenin işlemlerini yapma şartı koyuyor.

Yeni anlaşma ayrıca AB ülkelerine yapılan tüm sığınma başvurularının 6 ay içinde sonuçlandırılmasını öngörüyor.

Başvuruları kabul edilmeyen göçmenler nereye gönderilecek?

AB'nin yeni göç ve sığınmacı kurallarının belirlendiği toplantıdaki en önemli başlıklardan biri AB'ye yaptıkları sığınma başvurusu kabul görmeyen göçmenlerin nereye gönderileceği konusuydu.

Konuyla ilgili son dakikada alınan kararla, göçmenlerin hangi ülkeye gönderileceği kararı, göçmeni gönderecek ülkenin kendisine bırakıldı. Bir başka deyişle bu konuda AB düzeyinde bir karar alınmayacak.

Sığınmacı başvurusu kabul edilmeyen bir göçmen, başvuru yaptığı ülke tarafından "güvenli" olarak tanımlanan bir diğer ülkeye gönderilebilecek. Ancak üye ülkenin, göçmenle göçmenin gönderileceği ülke arasında bir "bağlantı" sunması gerekecek.

Bu düzenlemenin üye ülkelerin geri gönderme işlemlerine esneklik sunması bekleniyor. 

Ayrıca bu düzenlemeyle birlikte Afrika'dan göç akışı alan İtalya gibi ülkelerin göçmenleri Tunus gibi geçiş ülkelerine geri göndermesinin de önü açılıyor. 

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi varılan anlaşmadan memnuniyetini, "Bugün birşeylerin başladığı bir gün. Bir yere varmıyoruz, yola çıkıyoruz" sözleriyle duyurdu.

Piantedosi ayrıca müzakereler sırasında tüm isteklerinin kabul edildiğini söyledi.

Geçen yıl göçmen karşıtı politikalarla seçimleri kazanan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin gelecek günlerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle birlikte Tunus'a bir ziyaret düzenlemesi bekleniyor.

Yeni göç düzenlemesine itirazlar

Avrupa Birliği İçişleri Bakanları yeni göç kurallarına ilişkin anlaşmaya varmış olsa da, blok içerisinde düzenlemeye itiraz eden ülkeler de var.

Polonya İçişleri Bakanı Bartosz Grodecki, ülkesinin kabul edilmeyen göçmen başına 20 bin euro ödenmesi planını kabul etmediğini ve bu cezaları ödemeyeceğini söyledi. 

1 milyondan fazla Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yapan Polonya'nın yanı sıra anlaşmayı kabul etmeyen bir diğer ülke de Macaristan oldu. Budapeşte yönetimi AB içindeki en sert göçmen karşıtı duruşa sahip ülke olarak görülüyor.

Almanya hükümeti müzakereler sırasında, çocuklu aileler ve ailesiz çocukların yeni önlemlerin dışında bırakılmasını önerdi ancak görüşmeler sırasında çocuklu ailelerin de plana dahil edilmesini kabul etmek zorunda kaldı.

Avrupa basını anlaşmayı nasıl değerlendirdi?

De Telegraaf (Hollanda): Gelecek 12 ayda bazı üye ülkelerde seçimler olacak. Ve hükümet liderleri anket sonuçlarına baktıkça sarsılıyor. Başarısız göç politikaları nedeniyle seçmenler tarafından cezalandırılmaktan korkuyorlar. Anketlere göre bu politikalardan en çok göç karşıtı partiler faydalanıyor. Ya şimdi ya hiç. Hristiyan Demokrat vekil Jeroen Lenaers şöyle söylüyor: 'Bu paket Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce geçmezse, birkaç yıllık başka bir erteleme göreceğiz. Yeni Avrupa Parlamentosu ve yeni Komisyon fikrini değiştirebilir ve başka bir şey isteyebilir'.

La Republica (İtalya): Mecazi olarak masaya vurulan yumruğa rağmen, Meloni hükümeti son müzakarelerden eli boş çıkıyor. Ülkemiz tek bir taviz bile elde edemedi. Roma üçüncü ülkelerle ilgili esnek bir anlaşma aldı. Yine de, bu uygulanması çok karmaşık bir prosedür.

De Standaard (Belçika): Eşit derecede büyük bir tehlike de siyasetçilerin planı Avrupa'nın mülteci sorununa bir çözüm ya da otomatik olarak sığınmacı sayısını düşürecek bir enstrüman olarak pazarlamaları. Bu çok kolaycılık olur ve tırmanan çatışmaların iklim değişikliğiyle daha kötü hale geleceği Afrika Boynuzu ve Sahel'deki endişe verici gelişmelerin hesaba katılmadığı anlamına gelir. Avrupa eğer devekuşu gibi kafasını kuma gömerse, göç anlaşması naif bir deneyden fazlası olamaz.

Suddeutsche Zeitung (Almanya): AB için insani bakış açışıyla daha iyi bir sığınmacı anlaşması artık mümkün değil. Aksine, 2024'teki Avrupa seçimlerinde bir sağ dalga bekleniyor. Popüler düşünce, sığınmacı konularında bir tavır belirleyip, sağcı atmosfere daha kararlı şekilde karşı durmak. Bu saygın bir düşünce. Diğer yandan, Avrupa halklarına sorun olarak gördükleri şeyin aslında bir sorun olmadığını ve yanlış hükümetler seçtiklerini söylemek tehlikeli. İnsanlar, iktidarda olan kişilerden çözüm bekliyorlar.

Independent Türkçe, Guardian, DW, AFP, Euractiv, Eurotopics


Rusya: Belarus’a 7-8 Temmuz’dan sonra taktik nükleer silahlar konuşlandırılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in (solda) Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukaşenko ile bugün Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşme sırasında (AP)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in (solda) Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukaşenko ile bugün Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşme sırasında (AP)
TT

Rusya: Belarus’a 7-8 Temmuz’dan sonra taktik nükleer silahlar konuşlandırılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in (solda) Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukaşenko ile bugün Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşme sırasında (AP)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in (solda) Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukaşenko ile bugün Rusya'nın Soçi kentinde yaptığı görüşme sırasında (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bugün (Cuma) Soçi'de yaptığı bir toplantıda, tesislerin 7-8 Temmuz arasında hazır olmasının ardından Rusya'nın Belarus'ta taktik nükleer silahlarını konuşlandırmaya başlayacağını söyledi.

Reuters haber ajansına göre, Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in "Her şey plana göre gidiyor, her şey istikrarlı" dediği belirtildi. 

İki lider daha önce, Moskova'nın yakın müttefiki ve Ukrayna savaşındaki destekçisi olan Belarus topraklarına kısa menzilli nükleer füzeler yerleştirme planı üzerinde, füzelerin Rus komutası altında kalması şartıyla anlaşmıştı.


Yüz binlerce Amerikalı yurt dışında emekli oluyor

Yurt dışında emekli olan Amerikalıların kesin sayısı bilinmiyor ancak 2021'de yarım milyona yakın olacak (BXhair.com)
Yurt dışında emekli olan Amerikalıların kesin sayısı bilinmiyor ancak 2021'de yarım milyona yakın olacak (BXhair.com)
TT

Yüz binlerce Amerikalı yurt dışında emekli oluyor

Yurt dışında emekli olan Amerikalıların kesin sayısı bilinmiyor ancak 2021'de yarım milyona yakın olacak (BXhair.com)
Yurt dışında emekli olan Amerikalıların kesin sayısı bilinmiyor ancak 2021'de yarım milyona yakın olacak (BXhair.com)

The Wall Street Journal, birçok Amerikalı'nın ülkeleri dışında emekli olmayı hayal ettiğini ve birçoğunun buna hazırlanmak için çantalarını toplamaya başladığını doğrulayan bir araştırmayı duyurdu.

Gazete, Amerikalıların, para, yaşam ve muamelelerle ilgili zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekti.

Ayrıca Amerikalıların söz konusu çabalarının, macera amaçlı, sıfırdan başlama ya da sadece daha düşük masraflarla yaşama isteğiyle alakalı olduğunu belirtti.

Gazetenin haberinde, yurtdışında emekli olan Amerikalıların kesin sayısının bilinmediği vurgulandı. Ama sosyal güvenlik çeklerini bozdurdukları yerler bununla ilgili bir ipucu veriyor.

Sosyal Güvenlik İdaresi'ne göre, 2008'deki 307 bin kişi bu işlemi yaparken, 2021'in sonunda ABD dışında yaklaşık 450 bin kişi bunu yaptı. İdare, iki sayının yaklaşık yarısının ABD vatandaşlarına ait olduğunu doğruladı.

Farklı ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin kalitesi ve yaşamanın maliyeti gibi konularda bilgi veren "Living and Investing Abroad (Yurtdışında yaşama ve yatırım)" kurucusu Kathleen Peddicord, yurt dışında emekli olma fikrinin Amerikalılar arasında giderek daha fazla kabul gördüğünü aktardı.

Peddicord, yurt dışında yaşayan Amerikalı emeklilere ait pek çok sosyal güvenlik çekinin ABD banka hesaplarına yatırıldığını, bunun da bu konudaki resmi verilerin gerçek sayının hesaplanmasında yetersiz kaldığını belirtti.

Ayrıca, son zamanlarda güçlü olan doların pek çok Amerikalı emekli için birçok ülkede yaşamanın maliyetini karşılanabilir hale getiriyor.

Birçok ülke, gelir miktarını kanıtlayan bir beyan aldıktan sonra emekliler için özel vizeler tahsis ediyor. Ancak birçok emekli, çocuklarını ve torunlarını geride bırakma korkusuyla yurt dışında yaşamayı tercih etmiyor.

The Wall Street Journal, 70 bin ila 1,8 milyon dolar arasında değişen birikimle Fransa, Portekiz, İspanya ve Kosta Rika'ya taşınan altı Amerikalı emekliyle röportaj yaptı ve sonuç olarak attıkları adımın çok büyük bir servet gerektirmediğini kanıtladı.

Gazete, bu kişilerin harcamaları, yaşam tarzları, yeni bir hayat kurmanın getirdiği zorluklar, onları mutlu eden ve endişelendiren hususlarla ilgili görüşlerini aktardı.

Örneğin gazete, Amerikalı Rick Jones ve Eileen Bryson'ın Paris'te yılda 135 bin dolar harcadıklarını aktardı.

50'li yaşlarının sonlarında emekli olduktan sonra orada yaşamayı karşılayabileceklerini düşündükleri için 2006 yılında Buenos Aires'te emekli olmaya çalışmışlardı.

Washington'daki dairelerini 900 bin dolara sattılar ve Arjantin başkentinde büyük bir ev satın aldılar. Ancak orada yaşamanın yeniliği can sıkıntısına dönüştü ve biri yazar, diğeri deniz kuvvetlerinde eski bir asker olan ve çocukları bulunmayan iki emekli, ki yıl sonra Norfolk, Virginia'daki evlerini satıp Paris'e taşınmadan önce 2016'da ABD’ye taşındılar.

Kurdukları sosyal bağlar ve geliştirdikleri hobiler, pandemi koşullarına dayanmalarına yardımcı olurken, onlara Fransa’daki işlemler konusunda rehberlik etmelerine katkıda bulunan Yurtdışında Yaşayan Amerikalılar Derneği'ne katıldılar.

Öte yandan, 61 yaşındaki Suzanne Wojcic, yılda 13 bin dolar harcadığı Kosta Rika, Samara'da yaşıyor. Pasifik Okyanusu'na bakan sahil kasabasını ziyaret ettikten ve oradaki hayatı sevdikten sonra boşanmadan önce kocasıyla ara sıra orada yaşıyorlardı.

2015 yılında boşandıktan sonra kaldığı Southampton, New York'tan Samara'ya yerleşmek için ayrıldı. Kasabada arazi satın almak ve üzerine küçük bir otel inşa etmek için 400 bin dolarlık birikiminin 235 bin dolarını kullandı. Wojcic, burada yaşıyor, müşterileri karşılıyor ve hazırladığı kahvaltıyı müşterilerine sunuyordu.

Kısa süre sonra Atlanta'da yaşayan bir lise arkadaşıyla yeniden bağlantı kurdu ve ikisi 2019'da evlendi. Bu sırada pandemi nedeniyle genel kapanma kuralları uygulandı ve Wojcic bir süreliğine otel kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

2020'de ikinci kocasının ölümünden sonra oteli sattı ve 2021'de ölen hasta annesine bakmak için kısa bir süreliğine geri döndü. Sonra yeniden kalan birikimlerinin faiziyle ve otelin satışından elde ettiği gelirle yaşadığı Samara'ya döndü.

Ayrıca Wojcic ABD Sosyal Güvenlik İdaresi’nden ayda bin 421 dolar alıyor ve bu da masraflarını karşılamaya yetiyor.

Yerel sağlık sigortası için ayda 90 dolar ödüyor, ancak özellikle de ödemeler internet yerine hala Kosta Rika parasıyla nakit olarak yapıldığından bürokrasiden şikayet ediyor.

60 yaşındaki Matthew Kue ise The Wall Street Journal'ın haberine göre 13 yıldır yılda 57 bin dolar harcadığı Barselona'da yaşıyor. İspanya'dan uzaktan hukuk danışmanı olarak çalışan, gayrimenkule yatırım yapan ve geçen yıl kendi firmasını kuran eski bir şirket avukatı.

Şirketi, Barselona'da ev satın almak ve yenilemek isteyenlere rehberlik etme konusunda uzman. Kue haftada 20 saat çalışıyor ama bazı haftalar çalışmadan geçiyor ve bundan hoşlanıyor. Tamamen emekli olmamayı planladığını söylüyor.

Kue, hiç evlenmedi veya çocuğu olmadı ve doğu Washington eyaletinde büyüdü. Seksen yaşındaki annesi, kardeşleri ve arkadaşlarından uzakta olduğundan şikayet ederek, onları görmek üzere seyahat etmek için yılda 20 bin dolar ayırıyor.

Seattle'da emekli olsaydı, 1,8 milyon dolarlık birikiminin şimdiye kadar dayanamayacağını söyleyerek, "İspanya'da stresim çok daha düşük, yaşam maliyeti daha düşük ve yaşam kalitesi genel olarak daha yüksek" diyor.

Lizbon'da yaşayan ve yılda 31 bin 200 dolar harcayan 58 yaşındaki Halise Vinson ve 67 yaşındaki Ricardo Crowley, ABD'de yaşamanın pahalı olması nedeniyle buraya altı yıl önce taşındıklarını söyledi.

25 bin dolar borçları ve 50 bin dolar birikimleri vardı ve 20 yıldır evli olan ikili savurgan harcamalar yaptıklarını söylediler. Harcamalarını yeniden planladıktan sonra borçlarını ödediler ve birikimlerini 300 bin dolara çıkardılar.

Altı yetişkin çocuğu Denver'daki evlerini terk ettikten sonra, orada bir ay yaşadıktan ve yurtdışında yaşayan Amerikalı emeklilere danıştıktan sonra Lizbon'u seçerek oradan ayrılmaya karar verdiler.

Çift, Lizbon'daki harcamalarının ABD'deki harcamalarının yarısı kadar olduğunu söylüyorlar.

 

Independent Türkçe, The Wall Street Journal