Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘El-Ulâ Treni’ projesi ile kültür turizmi canlandırılacak

‘El-Ulâ Treni’ projesi ile kültür turizmi canlandırılacak

Küresel bir turizm destinasyonunun gelişimini teşvik etmek amacıyla “El-Ulâ treni” anlaşması imzalandı
Pazar, 3 Temmuz, 2022 - 12:45
Tren yolu, entegre düşük etkili toplu taşıma ağının bir parçası olarak 50 kilometrelik bir rotaya sahip (Şarku'l Avsat)

Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki el-Ulâ şehrinde sürdürülebilir ve kapsamlı kalkınmanın gerçekleştirilmesini teşvik etmek amacıyla, el-Ulâ Kraliyet Komisyonu, kamu taşımacılığı alanında uzman Systra grubu ile el-Ulâ Treni’ni tasarlamak için bir sözleşme imzaladı. Bu proje ile el-Ulâ, simge yapılar ve tarihi miras alanları da dahil olmak üzere bir dizi istasyon ve yollarla bağlanmış olacak.

El-Ulâ treninin tasarımına ilişkin sözleşmenin duyurusu, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın açıkladığı 2030 Vizyonu’nda somutlaşan çevresel sürdürülebilirlik ve geleceğin ekonomileri de dahil olmak üzere birkaç ana temele dayanan Suudi Arabistan'da önümüzdeki 20 yıl için yenilik ve geliştirme hamlesi ile uyumluluk gösteriyor.

Zamanda Yolculuk planının temel projelerinden birisi sayılan el-Ulâ Treni projesi aynı zamanda el-Ulâ şehrinin kalkınma programının ana unsurlarından birini oluşturuyor ve 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmak için el-Ulâ’yı sanat, tarihi miras, kültür ve doğa için önde gelen küresel bir destinasyona dönüştürmeyi amaçlıyor.

El-Ulâ Kraliyet Komisyonu, tren projesiyle, ulaşımda sürdürülebilirliği artırmayı ve yollardaki sıkışıklığı ve gürültüyü hafifletmeyi hedefliyor.

Tren sürdürülebilir elektrik enerjisini etkin bir şekilde kullanmak için çalışacak, merkezleri, mahalleleri, miras alanlarını ve turistik yerleri birbirine bağlayacak ve doğal çevrenin güzelliğini tanıtan bir turizm deneyimi sağlayacak.Tren vagonlarının tasarımında şehrin tarihi ve kültürel doğal ortamından esinlenildi (Şarku’l Avsat)

50 kilometrelik hat uzunluğuna sahip olan el-Ulâ treni, güneyde el-Ulâ Uluslararası Havalimanı’ndan başlayıp kuzeyde el-Hicr şehrine kadar uzanıyor. Tren vagonlarının tasarımı, el-Ulâ'nın onu küresel bir turizm merkezine ve dünyanın en büyük yaşayan müzesine dönüştürme vizyonunu gerçekleştirme çabalarının bir parçası olarak şehrin tarihi ve doğal mirasından ilham alacak.

El-Ulâ Kraliyet Komisyonu Valilik Operasyon Birimi Başkanı Mühendis Mutaz bin Abdulaziz Kurdi, el-Ulâ treninin şehirde sürdürülebilir ve kapsamlı kalkınmanın sağlanması çerçevesinde önemli bir adımı temsil ettiğini belirterek şunları kaydetti: “Modern toplu taşımanın sağlanması, el-Ulâ'nın sürdürülebilir yaşam ve turizm için küresel bir destinasyon haline gelmesi amacıyla Kraliyet Komisyonu'nun planlarının ana unsurlarından birini oluşturuyor.”

Mutaz Kurdi, sözleşmenin imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada şunları ekledi: "Tren güzergâhı, çevre üzerinde düşük etkisi olan ve şehrin genelinde herkes için erişimi ve kullanımı kolay olacak eksiksiz bir toplu taşıma ağının parçası olacak. El-Ulâ'nın eşsiz doğal ortamında bir turizm ve hizmet deneyimi yaratmayı amaçlıyoruz.”

Aşamalar halinde tamamlanacak olan projenin ilk fazının 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Kuzeydeki Kırmızı hat en önemli turistik alanları ve arkeolojik bölgeleri birbirine bağlıyor ve zamanda yolculuk çizelgesinde tanımlanan çeşitli kilit konumlar arasında kolay gezinme imkânı sağlıyor. İkinci fazda ise proje, el-Ulâ'nın önde gelen bir ulaşım merkezi olarak konumunu pekiştirmek amacıyla uluslararası havaalanına ulaşacak 33 km'lik ek bir parkurla el-Ulâ’nın güneyine uzanacak.


Yaya erişimini destekleyecek şekilde tasarlanan El-Ulâ tren yolu ayın zamanda ortak kullanıma açık scooterların, elektronik araçlarının bisikletlerin kullanılmasına da imkân tanıyacak.

El-Ulâ Kraliyet Komisyonu, sürdürülebilir uluşasım sistemi dahil olmak üzere El-Ulâ sakinlerine ve ziyaretçilerine sunulan hizmetlerin kalitesini iyileştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Ocak ayında, valilikte hedeflenen ulaşımın geleceği için bir prototipi temsil eden eski El-Ulâ şehrinde kendi kendine yol alan otonom elektrikli araç hizmetini başlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya