Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail nükleer bilgilerini sızdıran Mordehay Vanunu’nun üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması talebi yine reddedildi

İsrail nükleer bilgilerini sızdıran Mordehay Vanunu’nun üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması talebi yine reddedildi

Perşembe, 11 Ağustos, 2022 - 06:15
Vanunu, Piskopos Riyah Ebu el-Asel (sağda) ile 2005 yılında Kudüs'te (Vikipedi)

İsrail Yüksek Mahkeme Başkanı Esther Hayut, casusluktan hüküm giyen nükleer reaktör çalışanı Mordehay Vanunu’nun seyahat yasağının ve sürekli izlenmesine yönelik kısıtlamaların kaldırılması için yapılan talebi dün (Çarşamba) bir kez daha reddetti. Hâkim, Vanunu'nun hala devlet güvenliğine tehdit oluşturduğunu ve sızdırılması halinde güvenlik zafiyetine sebep olabilecek bilgilere sahip olduğunu belirterek, savcılığın teyit ettiğini bu konudaki devlet görüşünü kabul ettiğini söyledi. Mahkeme, Vanunu’nun sonuncusu geçen yılın mayıs ayında olmak üzere birçok benzer talebini reddetmişti.

Eski nükleer teknik uzmanı, 1986 yılında İsrail’deki bir nükleer merkezin ayrıntılarını İngiliz Sunday Times gazetesine sızdırması sonucunda 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve bunun ilk 11 yılını hücre hapsinde geçirmişti. Haberin ardından Vanunu, Londra'dan İtalya'ya, oradan da İsrail'e gizlice kaçırılarak tutuklanmıştı. 2004'te serbest bırakılmasından beri sürekli polis gözetimi altında bulunan Vanunu, ülkeyi terk etmesi ve çevrimiçi sohbet forumlarına katılma yasağı da dahil olmak üzere birtakım sıkı kısıtlamalara tabi tutuluyor. Ayrıca gazeteciler de dahil olmak üzere yabancılarla iletişim kurmak için izin istemesi gerekiyor. Dernek kurması ve görüş bildirmesinin yanı sıra büyükelçiliklere de girmesi yasak olan Vanunu’nun uluslararası sınırlara, sınır kapılarına, limanlara ve havaalanlarına 500 metreden fazla yaklaşması da yasak.


Editörün Seçimi

Multimedya