Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, ABD’yi varlıklarına el konulmasına karşı uyardı: İkili ilişkileri yok eder

Rusya, ABD’yi varlıklarına el konulmasına karşı uyardı: İkili ilişkileri yok eder

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 17:30
Washington'daki Rusya Büyükelçiliği (AP)

Rusya Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika Dairesi Başkanı Aleksander Darchiev bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin Rus varlıklarına el koymasının ikili ilişkileri mahvedeceğini söyledi.

Rusya'nın Batı ile ilişkileri, Moskova'nın ‘özel askeri operasyon’ olarak nitelendirdiği 24 Şubat'ta Ukrayna'ya on binlerce asker göndermesinden ve savaş başlatmasından bu yana keskin bir şekilde kötüleşti.

Batı, Rusya'nın 24 Şubat'tan önce 640 milyar dolara yakın olan altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık yarısının dondurulması da dahil olmak üzere benzeri görülmemiş ekonomik, mali ve diplomatik yaptırımlarla Moskova’ya karşılık verdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell de dahil olmak üzere üst düzey Batılı yetkililer, Ukrayna'nın gelecekteki yeniden inşasının finanse edilmesine yardımcı olmak için donmuş rezervlere el konulmasını önerdi.

Alexander Darchiev Rus TASS haber ajansına verdiği demeçte, "ABD’lileri, ikili ilişkilere kalıcı olarak zarar verecek bu tür eylemlerin korkunç sonuçları konusunda uyarıyoruz. Bu ne onların ne de bizim çıkarımızadır" dedi.

Darchiev ayrıca ABD'nin Ukrayna üzerindeki etkisi ile çatışmanın doğrudan tarafı haline geldiğini kaydetti.

Alexander Darchiev, “Rusya, ABD tarafından terörizmin sponsoru olarak kabul edilmesi durumunda diplomatik ilişkilerin ciddi şekilde zarar görebileceği ve hatta kopabileceği konusunda uyardı” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya