Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Apple, dijital dönüşüm planında Suudi Arabistan’ı desteklemeye kararlı

Apple, dijital dönüşüm planında Suudi Arabistan’ı desteklemeye kararlı

Apple Global Geliştirici Pazarlama Kıdemli Direktörü Esther Hare, Şarku’l Avsat’a konuştu: Bölgedeki kadınlar için uygulama ekonomisi fırsatları yaratacağız
Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 14:45
Apple Global Geliştirici Pazarlama Kıdemli Direktörü Esther Hare (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın birkaç yıl önce, Suudi Arabistan’da uygulamalar geliştirilmesi ve tüm öğrenciler için yaratıcı bir eğitim müfredatının geliştirilmesini teşvik eden, sınıf ortamında Arapça eğitim içeriğinin zenginleştirilmesi gibi bir dizi proje aracılığıyla ortaklığın yönlerini görüşmek üzere Apple’ın San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi'ndeki genel merkezine yaptığı ziyaret sırasındaki iş fırsatları arayışı, Suudi Arabistanlı yetenekli gençlerin Apple'ın genel merkezinde eğitim almalarını sağladı.

Apple, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu çerçevesindeki birçok projeyi 2030 yılına kadar gerçekleştirmek için dijital dönüşüm sürecine katkıda bulunacak ve bu süreci hızlandıracak 100'den fazla uygulama ürettikleri Riyad'daki Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi’nde açılan Apple Akademisi'nden 100'den fazla genç kadını mezun ederek Apple Global Geliştirici Pazarlama Kıdemli Direktörü Esther Hare’in ifadesiyle ortaklığın meyvelerinin toplanmasını kutluyor.

Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Apple'ın dijital dönüşüm planında Suudi Arabistan'a yardım edeceğine dair söz verdiğini hatırlatan Hare, Suudi Arabistan’ın büyüyen bir iOS geliştirici topluluğuna sahip olduğunu belirtti. Yeni nesil uygulama geliştiricilerini, onları uygulama ekonomisindeki işlere hazırlamak için araçlar ve eğitimlerle desteklemeye vurgu yapan Hare,  Apple'ın bölgedeki kadınlara uygulama ekonomisi için yeni iş fırsatları sağlamak amacıyla Riyad'daki ilk kadın akademisini hayata geçirmekten gurur duyduğunun altını çizdi.


Suudi Arabistan’ın seçilmesi

Apple’ın Suudi Arabistan'ı Apple Akademisi için bölgesel bir merkez olarak seçilmesine değinen Hare, Suudi Arabistan’ın Ortadoğu'daki en büyük ülke olduğunu ve bu ülkede meydana gelen heyecan verici değişikliklerle ilgili muazzam fırsatların onu bu tür projelerin merkezi haline getirdiğini söyledi. Apple'ın çeşitliliğe ve kapsayıcılığa odaklandığını belirten Hare, şirketin uygulama ekosistemini mümkün olduğunca çok kişiye sunarak, geliştirici çeşitliliğini genişletmek ve iPhone ve şirketin diğer platformları için uygulamalar geliştirmek istediğini kaydetti.

Apple Akademi’nin de bünyesinde yer aldığı Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi’nin sadece Ortadoğu’nun değil, dünyanın en büyük kadın üniversitesi olduğunun altını çizen Hare, “Onlar çok başarılı ortaklar, burada ortak olmaktan heyecan duyduk, muazzam bir destek söz konusu. Şu an eğitime büyük bir ilgi gösteriliyor. Üniversitede kaç kişinin olduğundan, enerjisinden, güzel binasından, bugünü mümkün kılan her şeyden ve mezunların gerçek bir programdan geçtiğinden bahsediyoruz. Bu gerçekten heyecan verici” ifadelerini kullandı.

Hare, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan, ülkede yakında gerçekleşecek değişikliklere duyduğumuz heyecanla birlikte dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 19. sırada yer alıyor. Bu, devasa yatırım fırsatları anlamına geliyor. Apple adına, burada yapılan işlere gerçekten bağlıyız. Suudi kadınların Apple Akademisi'nden mezun olduğunu görmek bizi heyecanlandırıyor. Çünkü yaptıkları iş ve bunda başarılı olmaları açısından bir sonraki büyük fırsatı temsil ediyorlar. Zaten somut aktarılabilir becerilere sahip oldukları ve iş gücü alanına katılmaya hazır oldukları için Apple Akademi aracılığıyla işe alınmaya hazır bir kadronun yeteneklerinden ve bunun verdiği heyecandan bahsediyoruz. Sonunda harika bir hediyeye sahip oldular. Çünkü sadece kodlamayı öğrenmekle kalmadılar, nasıl işbirliği yapabileceklerini ve ülkeye nasıl önemli kazanımlar sağlayabileceklerini de öğreniyorlar.”


Topluluğun geliştirdiği uygulamalar

Herkesin uygulamalara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hare, “Apple'ın deposu, herkesin girebileceği, kendi dillerinde uygulamalar edinebileceği, yerelleştirilme konusundaki sorunlarla başa çıkabileceği canlı bir pazar yeri olacak şekilde oluşturulmalı. Bunun için gerçek dünyada, sorunları çözmek için bölgede bulunan, sorunun ne olduğunu anlayan geliştiricilere ihtiyaç var” diye konuştu.

Hare, şunları söyledi:

“Elbette kişisel olarak bir Suudi için asla bir uygulama geliştiremeyeceğim, çünkü hem ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını hem de Arapça bilmiyorum. Bu da herkese göre uygulamalar geliştirmek için dünyanın dört bir yanından geliştiricilere ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bu da platformun başarısı.”

Hare'ye göre Apple Akademi’nin başarısına yardımcı olacak faktörler arasında enerji ve insan gücü geliyor. Mezunların yaptıkları iş ve üstlendikleri dönüşüm konusunda istekli olduklarını belirten Hare, buna çok bağlı olduklarına dair gerçek bir his olduğunu vurguladı. Bu değişimin gerçekleşmesiyle ilgili enerjinin, tutkunun ve heyecanın hissedildiği bu tür öğrenme ortamlarını görmenin heyecan verici olduğunu söyleyen Hare, “Apple'ın yaklaşımını ve dünyanın dört bir yanındaki geliştirici akademileri için şirket tarafından oluşturulan modelini motive olmuş eğitimciler ve öğrencilerle birleştirerek, güçlü bir iş başarısı sağladı” dedi.

Hare, Apple Akademi'nin dijital dönüşüm planında Suudi Arabistan'a yardım etmeye ne gibi katkısı olabileceğiyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Apple Akademi’nin bulunduğu Suudi Arabistan'ın, gelişmekte olan iOS uygulama ekonomisinde iş bulmak ve iş olanakları yaratmak isteyen girişimciler, geliştiriciler ve tasarımcılar için araçlar ve eğitimler sağlamak üzere tasarlanan iddialı programına bağlıyız. Bu programı toplumları canlandırmak ve dünyanın dört bir yanındaki gençlere iş fırsatları sağlamak için tasarladık. Buradaki mezunların çoğu, kariyerlerine iOS geliştiricileri, UX tasarımcıları, proje yöneticileri ve daha birçok branşta başladılar ve harika işler yaptılar. Programı genişlettikçe, dünya standartlarında öğrenim fırsatlarıyla her yıl 600'den fazla kadına ulaşmayı umuyoruz.”


Dijital dönüşüm

Dijital dönüşümün, yeni araçlar, fikirler ve becerilerle dolu yeni bir işgücü alanı oluşturacağına inanan Hare, Apple Akademi’nin 10 aylık bir süre zarfında, hızlı bir şekilde, kurulduğunu, ancak akademiden mezun olan kadınların, doğrudan sektöre girmeye, fark yaratmaya ve dönüştürmeye tamamen hazır olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın bu dijital dönüşümün bir parçası olmak için işgücüne katılmaya ve kendi işini kurmaya hazır, gerçekten heyecanlı ve yetenekli kadınlarla dolacağını kaydeden Hare, “Bu yüzden Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hedefine ulaşmasına nasıl yardımcı olacaklarını sadece hayal edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Şirketin, kadın mezunları aracılığıyla makine öğrenimi ve artırılmış gerçeklik becerilerine sahip en akıllı insanlar için stratejik bir ortam yarattığını söyleyen Hare, “Mezun olanların farklı geçmişlere sahip olduklarını görmek çok heyecan verici. Bazıları finans, hukuk, sanat, bazıları ise tıp ve sağlık alanlarında geçmişe sahipler” şeklinde konuştu.


100 mezun

Bu mezunların doğrudan iş piyasasına girmeye hazır olduklarını ifade eden Hare, “Suudi Arabistan’daki teknoloji endüstrisinin geleceğini temsil eden 100 genç kadınla tanıştım. Bunun yanında Suudi Arabistan’ın uygulama geliştirici topluluğu her yıl büyüyecek. Bunun sadece büyük bir büyümeden ibaret olmayacağına, aynı zamanda bu bölgeden doğan muazzam bir yetenek olacağına eminim” yorumunda bulundu.

Apple Akademi’de verilen derslere değinen Hare, “Apple Akademi mezunları, kodlamayı ve iOS uygulamalarını geliştirmek için Swift'i kullanmayı öğrenirken, pazarlama, işletme ve işbirliği becerileri, işletme yönetme, karar verme, girişimcilik ve kodlama kullanıcı arayüzü ortamında olmayı öğreniyorlar” dedi.

Hare, röportajın sonunda şunları söyledi:

“Sonuçları görmeye başlamamız biraz zaman alabilir, ama bence 5 yıl sonra bambaşka bir dünya olacak. Çünkü bu mezunlar kendi alanlarında çalışacaklar. Öğrendikleri becerileri alıp yaşadıkları her yerde paylaşacaklar. Kendi işlerini kurarak ekonomiye katkıda bulunacaklar.”

Riyad'daki Riyad'daki Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi’nde açılan Apple Akademisi'nin programcılara ve girişimcilere adanmış ilk uluslararası akademi olduğunu ve bölgedeki kadınları güçlendirmek ve onları kariyer gelişiminde desteklemek için tasarlandığını vurgulayan Hare, Apple'ın ABD, Güney Kore, Brezilya, Endonezya ve İtalya’da geliştiriciler için açtığı akademilerin de olduğunu belirtti. Hare, “Dünyanın dört bir yanındaki akademik programlarımıza bakıldığında mezunların Apple Akademi'den birden fazla iş fırsatı ile ayrıldıklarını görebiliriz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya