Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çöl turizmi El-Ula festivalleriyle canlanıyor

Çöl turizmi El-Ula festivalleriyle canlanıyor

El-Ula Moments’da Antik Krallıklar Festivali ve Azimuth müzik festivali tanıtıldı
Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 07:15
Dağın zirvesinden iniş

Suudi Arabistan'daki antik çöl şehrini dönüştüren yıllık girişim olan El-Ula Moments, 2022'deki en önemli etkinlikleri ve festivalleri ilan etti.

Eylül ayında başlayacak etkinlikler arasında dinlenme aktiviteleri, Tantura'da Kış ve Antik Krallıklar Festivali yer alacak.

Ayrıca bu yılki etkinliklerde kenti sunumuyla öne çıkaran bir festival de gerçekleştirilecek ve Suudi Arabistan’daki ilk müzik etkinliği olan Azimuth’a ev sahipliği yapacak. El-Ulâ çölünün pitoresk vadilerinden birinde arka arkaya üç gün sürecek olan müzik, sanat ve farklı mutfakları bir araya getiren çeşitli etkinliklerin yeni bir versiyonu bu yıl sanatseverlere sunulacak.

Festival günlerine denk gelen Suudi Ulusal Günü'nde etkinlikler hafta sonu büyük şehirlerde görülen yüksek sıcaklıklardan korunmak isteyenler için sabah ve akşam saatlerinde düzenlenecek.

Doğu müziğinin Batı ile buluştuğu heyecan verici bir sentezle Azimuth etkinlikleri, sanatseverler için çekici etkinliklerden biri olacak.

Azimuth etkinliğini El-Ula Rekreasyon ve Sağlık Festivali etkinlikleri takip edecek. İlk kez geçtiğimiz Mart ayında yapılan şenlik, mevsimlerin değişimine ve yeni bir mevsimin başlangıcına tanıklık etmek amacıyla bu yıl Eylül-Ekim ayları arasında gerçekleştirilecek ve El-Ulâ Festivali'nin etkinlikleri göz önünde bulundurulacak. Etkinliklerin başında yer alan El-Ulâ Rekreasyon ve Sağlık Festivali, rahatlama, iyileşme, fiziksel ve zihinsel sağlık için Five Senses etkinliği kapsamında yapılacak. Şarku’l Avsat’ın yetkililerden aldığı bilgiye göre Five Senses'ın etkinliklerinde dünyaca ünlü hekimler, terapistler ve eğitmenlerin yanı sıra Suudi Arabistan’daki en büyük fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık uygulamaları gösterilerini sunacak yerel eğitmenler de yer alacak.

Arap Yarımadası'nda birbirini takip eden 7 bin yıllık uygarlıkların öneminden ilham alan deneyimlerle geçmişi bugüne taşıyacak. Festival ayrıca, el-Ulâ'nın bir kültür kavşağı olarak konumunu belirleyen ünlü tütsü ticaret yolundan ilham alan deneyimleri de sunacak.

Festival, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki vahalarla Hayber, El-Ulâ ve Teyma vahaları arasındaki bağlantıların yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sunulmasıyla aynı zamana denk gelecek. Festival ayrıca ünlü el-Hicr akşamları gibi el-Ulâ'nın arkeolojik alanlarındaki birçok müzikal, sanatsal ve açık hava etkinliğini de içerecek.

Tantura Kış Festivali, El-Ula'nın turizm destinasyonunu yeni ve heyecan verici bir şekilde sunacak şaşırtıcı etkinlikleriyle El-Ula Moments Festivallerini zirveye taşıyacak. Bu yılki etkinliklerde yenilikçi akşam yemeği deneyimleri, moda gösterileri ve açık tiyatro etkinlikleri yer alacak.

Önümüzdeki aylarda El-Ulâ ziyaretçileri için etkinlik takvimi, Eylül ve Ekim aylarında haftalık tatil günlerinde gerçekleştirilecek olan El-Ulâ Hurma Festivali'nde de sunulacak. El-Ulâ Macera Festivali kapsamında macera etkinlikleri devam edecek ve bu kapsamda, dağ tırmanışı, zeplin, dağdan iniş gibi faaliyetler gerçekleştirilecek. Yeni başlayanlar için de uygun şekilde tasarlanan tüm bu deneyimler yıl boyunca rezervasyon yaptırıp denenebilir. Bu faaliyetler için en iyi zaman, yaz aylarında sabahın erken saatleri ve gün batımından önceki günün sonu iken, kışın ise günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

Beş farklı festivali beş heyecan verici etkinlikle sunacak olan El-Ula kış etkinlikleri programı için ilerleyen zamanlarda daha fazla etkinlik duyurulacak.


Editörün Seçimi

Multimedya