Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin: Ukrayna tahılının rotasını değiştirmeyi düşünmemiz gerekiyor

Putin: Ukrayna tahılının rotasını değiştirmeyi düşünmemiz gerekiyor

Putin, Ukrayna'dan çıkan tahılın tamamının düşük gelirli ülkelere değil, Avrupa Birliği'ne sevk edildiğini ve bu yüzden düşük gelirli ülkelerin gıdaya erişimi kaybettiğini söyledi
Çarşamba, 7 Eylül, 2022 - 11:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Ekonomik Forumu'nda konuşuyor. (AFP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vladivostok'taki Doğu Ekonomik Forumu sırasında tahıl koridoru anlaşmasında belirlenen sevkiyat rotasına değişiklik yapılmasının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Putin Rusya'nın, Ukrayna'nın işgal altındaki limanlarından tahıl sevkiyatını yeniden başlatmak için elinden geleni yaptığını belirtti.

Küresel gıda piyasasındaki sorunların artmasının olası olduğunu belirten Putin, insani bir felaketin yaklaştığını söyledi.

Putin, Ukrayna'dan çıkan tahılın tamamının düşük gelirli ülkelere değil, Avrupa Birliği'ne sevkedildiğini ve düşük gelirli ülkelerin gıdaya erişimi kaybettiğini belirtti.

"Tahıl koridoru" anlaşması 22 Temmuz'da İstanbul'da bir araya gelen Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna tarafları arasında imzalanmıştı.

Anlaşma kapsamında Ukrayna limanlarından çıkan tahıl gemileri, Karadeniz'den İstanbul'a geliyor ve  burada bir heyet tarafından kontrol denetlendikten sonra rotalrını devam ediyor.


Putin: Rusya'yı izole etmek imkansız

AFP'nin haberine göre, Putin ayrıca, Batılı ülkelerin Moskova'ya Ukrayna'yı işgali nedeniyle uyguladığı benzeri görülmemiş yaptırımlara rağmen Rusya'yı izole etmenin imkansız olduğunu söyledi.

Putin, "Bazı insanlar Rusya'yı ne kadar izole etmek isteseler de, bunu başarmak imkansız. Batı'daki yaptırımların ateşi tüm dünyayı tehdit ediyor" dedi. 

 


Editörün Seçimi

Multimedya