Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yaşlı, hasta ve başka nedenler dolayısıyla savaştan muaf olan kişiler göreve çağrılmıştı... Rusya, kısmi seferberlik ilanında yapılan hataları kabul etti

Yaşlı, hasta ve başka nedenler dolayısıyla savaştan muaf olan kişiler göreve çağrılmıştı... Rusya, kısmi seferberlik ilanında yapılan hataları kabul etti

Bölge yetkilileri, emekli ve hasta insanları Ukrayna’da savaşmaya davet etmişti
Pazartesi, 26 Eylül, 2022 - 09:15
Kısmı seferberlik ilan edildikten sonra Krasnodar kentindeki askeri bürodaki Rus gençler (AP)

Rus yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilanında yapılan hataları düzeltileceğini açıkladı. Putin’in seferberlik ilanı üzerine savaştan muaf tutulması gereken insanların göreve çağrılması tartışmalara yol açmıştı.

Putin, Çarşamba günü kısmı seferberlik ilan etmiş, yalnızca askeri deneyime ve becerilere sahip kişilerin göreve çağrılacağını açıklamıştı. Ancak yaşlı, hasta ve başka nedenler dolayısıyla savaştan muaf olan kişilerin göreve çağrılması, sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Volgograd kentinde şeker hastası ve serebral sıkıntıları bulunan 63 yaşındaki bir Rus vatandaşı, askeri eğitim merkezine çağrıldı. Aynı kentteki küçük bir okulda müdür olan 58 yaşındaki Alexander Faltin de orduya hiç katılmamış olmasına rağmen göreve çağrıldı. Faltin’in kızı, konu hakkında sosyal medyada sıkça paylaşılan bir video paylaştıktan sonra okul müdürü evine döndü.

Seferberlik ilanında yapılan hataların kabul edilmesinin ardından Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, görevli bölge yetkililerinin hata yaptığını belirtti. Matviyenko, Telegram uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada toplumda ve sosyal medyada sert tartışmaların dönmesine neden olan yetkililere tepki gösterdi. Konsey Başkanı, “Bazı kişiler, bir raporu hızlı bir şekilde göndermenin, devlet için daha önemli olan bir görevi yerine getirmekten daha önemli olduğunu düşünüyor. Bu ihlaller kesin olarak kabul edilemez” dedi. Matviyenko, kısmı seferberlikteki kriterlere uyulması ve tek bir hata yapılmaması için harekete geçilmesini emretti.


Savunma Bakanlığı’nda görev değişimi

Yapılan hatalar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Moskova’nın yaşadığı zorlukların bir örneği olarak görülüyor. Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanı Genel Yardımcısı Dmitry Bulgakov’un yerine Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı General Mikhail Mizintsev’in getirildiğini açıklamıştı.

Yetkililer, seferberlikte muaf tutulan kişilerin göreve çağrılmasının yalnızca özel durum için geçerli olduğunu belirtti.  Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre yetkililerin bu açıklaması, halkın tepkisi karşısında endişeli oldukları şeklinde yorumlandı.  

Kremlin İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valeriy Fadeev, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun ‘halkın güvenini sarsmamak için konunun acilen çözülmesi’ için çağrıda bulunduğunu ifade etti. Sibirya’nın batısındaki Buryatya bölgesinde çağrılan 70 babanın yanı sıra Ural bölgesinde askeri deneyimi olmayan hemşire ve ebelerin göreve çağrılmasının uygun olmadığı belirtildi. Fadeev, “Sanki bizlerin kaçak olduğunu düşünüyorlarmış gibi sabah saat ikide celp gönderdiler” dedi. Yapılan hataların, halkın yönetime karşı kızgın olmasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Ülkenin kuzeybatısındaki Leningrad’daki bölge valileri, yanlışlıkla göreve çağrılan kişilerin evine geri gönderileceği sözü verdi. Kuzey Leningrad Valisi Alexander Drozdenko, ilçe başkanlarından ‘askere çağırılan kişilerin şikayetleri ile şahsen ilgilenmelerini’ istedi. Bazı öğrenciler, seferberlikten muaf tutulduklarını bildikleri halde göreve çağrıldıklarını belirtti. Putin, devlet üniversitelerinde ve okullarında mesleki uzmanlık alanında eğitim gören öğrencilerin seferberlikten muaf tutulmasını öngören bir kararname imzaladı.

Ukrayna’nın işgaline karşı olan göstericiler, polis nezaretindeyken göreve çağrıldı. Kremlin, tartışmalara konu olan bu hareketin yasadışı olmadığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya