Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Truss: Enerji krizi ve enflasyonla yüzleşmek için net bir planımız var

Truss: Enerji krizi ve enflasyonla yüzleşmek için net bir planımız var

Pazar, 2 Ekim, 2022 - 16:15
İngiltere Başbakanı Liz Truss BBC’ye konuşuyor (Reuters)

İngiltere Başbakanı Liz Truss, piyasa kargaşasına yol açan vergi indirim planına ‘daha iyi hazırlanmış’ olması gerektiğini kabul etti.

Başbakan, BBC’den Laura Kuenssberg’e yaptığı özel açıklamada, “Açıkladığımız pakete bağlı kaldım ama daha iyi hazırlanmamız gerektiğini kabul ediyorum. Çünkü harekete geçmemiz gerekiyordu. Bundan ders çıkardım” dedi.

Truss, “Enerji krizi ve enflasyonla başa çıkmak için ileriye dönük net bir planımız var, aynı zamanda ekonomiyi uzun vadeli iyi temeller üzerinde geliştirmek için de” dedi.

45 milyar sterlin hacmindeki vergi indirimi, muhalefet partilerinde öfkeye ve bazı Muhafazakar milletvekillerinde endişeye neden oldu.

Planın açıklanması piyasalarda paniğe yol açtı ve sterlin Pazartesi günü ABD doları karşısında rekor düşük seviyeye geriledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) projeyi eleştirirken, Merkez Bankası ortalığı sakinleştirmek için acilen müdahale etmek zorunda kaldı.

Cuma günü yayınlanan bir kamuoyu yoklamasına göre, İngilizlerin yarısından fazlası Liz Truss'un İngiltere başbakanlığı görevinden ayrılması gerektiğini düşünüyor.

İngiliz kamuoyu araştırması enstitüsü YouGov tarafından Perşembe günü yayınlanan ankete göre, hükümetin bir hafta önce açıkladığı devasa vergi indirimleri paketi Truss ve Muhafazakar Parti’nin itibarına verdiği zararın altını çizdi. 

Ankete katılan yaklaşık 5 bin İngiliz’in yaklaşık yüzde 51’i başbakanın, yüzde 54’ü Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya