Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan küresel hidrojen arzı ve yeşil enerji alanlarında merkez olmayı hedefliyor

Suudi Arabistan küresel hidrojen arzı ve yeşil enerji alanlarında merkez olmayı hedefliyor

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 18:00
Suudi Arabistan-Güney Afrika Ortak Komitesi toplantı gerekleştirdi. (SPA)

Suudi Arabistan, küresel hidrojen tedariki, çevreci malzemeler ve yüksek düzeyde rekabetçi üretim için bir merkez olma yolunda ilerliyor. Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Mühendis Halid el-Mudeyfer, Suudi Arabistan’ın yatırım talepleri çekerek, ileri dijital teknolojileri yaygınlaştırarak ve sürdürülebilirlik performansı konusunda yüksek standartlar uygulayarak bölgedeki metalürji endüstrilerinin gelişmesi ile bu hedefe ulaşma yolunda ilerlediğini vurguladı.

Mudayfer, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Pretoria kentinde düzenlenen Suudi Arabistan-Güney Afrika Ortak Komitesi toplantısında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmada kamu ve özel sektörde ortak menfaatler göz önüne alındığında iki ülke için tahakkuk edebilecek büyük faydalar olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan'ın madencilik sektöründeki deneyiminin, Güney Afrika'nın maden çıkarma konusundaki uzun geçmişine ve bu alandaki zengin deneyimlerine kıyasla nispeten yeni olduğuna ancak Suudi Arabistan’ın petrol ve petrokimya alanında fırsatlar sağlayacak büyük potansiyelleri bulunduğunu vurguladı. Mudayfer, iki ülke arasındaki deneyim alışverişi ve iş birliğinin güçlendirilmesi için çalışılabileceğini kaydetti. Sadece keşif, teknoloji ve operasyonlarda değil, aynı zamanda emtialar için büyük uluslararası şirketlerle ilişkilerin müzakere edilmesi ve yönetiminin yanısıra metal üretimi ile bağlantılı ürün ve iş alanlarında katma değer üretme gibi diğer alanlarda da gelecek vaat eden iş birliği alanları olduğunu vurguladı.

Mudayfer ayrıca Suudi Arabistan’ın coğrafi konumu itibariyle, Doğu'nun Batı ile buluştuğu, Avrupa ve Asya endüstrisine erişim sağlayan stratejik bir kapı olduğunu ve Güney Afrika'nın Amerika ile Hint ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağlayan güney Afrika’ya açılan kapı olduğunu belirtti.

Maden İşleri Sanayi ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı, önümüzdeki 10, 20 ve 30 yılda ihtiyaç duyulan mineral miktarının, enerji, elektrikli ve askeri araçlar ve uzay teknolojileri gibi stratejik endüstriyel sektörlerin dönüşümü nedeniyle eşi benzeri görülmemiş olacağını belirtti.

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük ve çevreye en duyarlı şirketlerinden biri olan Suudi ACWA Power Company tarafından kurulan hidrojen fabrikaları ile entegre şekilde demir, çelik ve yeşil enerjiyle rafine edilmesi ve işlenmesi için dev projeler geliştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya