Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalya, 179 göçmeni taşıyan bir gemiye tıbbi muayene izni verdi

İtalya, 179 göçmeni taşıyan bir gemiye tıbbi muayene izni verdi

Cumartesi, 5 Kasım, 2022 - 15:45
Akdeniz'de kurtarılan göçmenler (Arşiv-AFP)

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani dün yaptığı açıklamada, İtalya'nın Akdeniz'de kurtarılan 179 göçmeni taşıyan bir gemiye doktorların tıbbi muayene yapabilmesine izin vereceğini söyledi.

Tajani, Almanya bayraklı ‘Humanity 1’ adlı gemisinin Sicilya’daki Catania’ya gideceğini ve gemideki tüm acil durumlar adına kontroller yapılması için gerekli süre boyunca karasularında kalabileceklerini bildirdi.

İtalyan Bakan, Roma’da düzenlenen basın toplantısında, medyadan öğrendikleri kadarıyla hamile olan ve reşit olmayan birçok kişiyi kabul edeceklerini söyledi. Tajani, bu kriterlere uymayanların ülkenin karasularından çıkarılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Hali hazırda kurtarma botlarında Avrupa'ya ulaşmaya çalışan binden fazla göçmen var. İtalya, insani yardım gemilerinin yanaşmasına izin vermek için artan bir baskıyla karşı karşıya.

Geçtiğimiz Perşembe günü Almanya, İtalya'ya hükümetine acilen yardım sağlamasını isteyen bir diplomatik nota gönderdi.

Avrupa sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee, Fransa, İspanya ve Yunanistan hükümetlerinden, Ocean Viking gemisi tarafından Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken kurtarılan 234 göçmenin karaya çıkarılması için yardım etmelerini istediğini açıkladı. İtalya ve Malta'dan yanıt gelmedi.

Fransa dün Ocean Viking'deki çok sayıda kadın ve çocuğu almaya hazır olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya