Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin Devlet Başkanı Şi'den Kim Jong-un'a 'Tarihte yeni bir sayfa açalım' önerisi

Çin Devlet Başkanı Şi'den Kim Jong-un'a 'Tarihte yeni bir sayfa açalım' önerisi

Çin'den Kuzey Kore'ye giden mektupta "Birlikte dünya barışı için çalışalım" mesajı verildi
Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 16:00
Kuzey Kore lideri, Çin Devlet Başkanı'nı 2019'da Pyongyang Havalimanı'nda kabul etti (Reuters)

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a dünya barışı için ortak çalışabileceklerini belirtti.

Kuzey Kore devletine ait Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) cumartesi yayımladığı haberde, Şi Cinping'in "bölgede ve dünyada barışı, istikrarı, kalkınmayı ve refahı sağlamak için işbirliği yapmak istediğini" söylediği ifade edildi.

Buna göre Şi Cinping, Kim Jong-un'a gönderdiği mektupta Kuzey Kore-Çin ilişkilerini geliştirmeyi ve "tarihte yeni bir sayfa yazmak" istediğini belirtti.

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki anlaşmazlıklara siyasi çözüm yolları bulmayı hedeflediğini de dile getiren Şi Cinping, Kim Jong-un'a "Kore'nin sosyalist inşasında başarılar dilediğini" ifade etti.

Şi Cinping, 16 Ekim'de başlayıp 22 Ekim'de sona eren Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi'nde üçüncü kez genel sekreter seçilmişti.

Kim Jong-un ise Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedong'dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider olan Şi Cinping'i tebrik etmişti.

Kuzey Kore lideri, Şi Cinping'in başarısının önemli bir dönüm noktası olduğunu söylemiş, ikili ilişkilerin geliştirilmesini istediğini ifade etmişti.

KCNA'nın haberinde, Şi Cinping'in mektubunun Kim Jong-un'un tebrik mesajına yanıt olarak gönderildiği belirtildi.

Öte yandan mektubun, Kuzey Kore'nin 18 Kasım'da yaptığı kıtalararası balistik füze (ICBM) testinden bir hafta sonra gelmesi de dikkat çekti. Şi Cinping, mesajında ICBM denemelerine değinmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya