Kasımda en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında kasım ayında en fazla satışı gerçekleştirilen markalar, Fiat, Renault ve Ford oldu.

AA
AA
TT

Kasımda en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

AA
AA

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azalarak 668 bin 63 oldu. Toplam pazarda geçen yılın 11 ayında 675 bin 107 adet satış yapılmıştı.
Bu yılın kasım ayında, otomobil ve hafif ticari araç satışları Kasım 2021'e göre yüzde 36,7, otomobil satışları yüzde 37,8, hafif ticari araç satışları da yüzde 34 arttı.

Toplam pazarda Toyota'nın yükselişi dikkati çekti
AA muhabirinin ODMD raporundan derlediği bilgilere göre, geçen ay binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 14 bin 297 adetle Fiat ilk sırayı aldı. Bunu 9 bin 234 satışla Renault ve 9 bin 83 satışla Ford takip etti.
Toyota, 5 bin 613 satışla dördüncü, Peugeot 5 bin 149 satışla beşinci sırada yer aldı.
Kasım ayında Toyota'nın yükselişi dikkati çekerken, Volkswagen ilk 5 içinde yer alamadı.

Otomobili satışlarında yerli firmalar gaza bastı
Kasım ayında en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 10 bin 150 ile Fiat oldu. Fiat'ı 8 bin 383 satışla Renault ve 4 bin 237 satışla Toyota izledi.
Peugeot 3 bin 530 satışla dördüncü sırada konumlanırken, Hyundai 3 bin 162 otomobil satışıyla beşinci sırada yer aldı.

Kasımda lüks otomobil satışları
Otomobil satışlarında 44 markanın yer aldığı listede geçen ay Smart hariç tüm markalardan satış yapıldı.
Kasım ayında 70 Porsche, 49 Maserati, 31 Lexus, 3 Jaguar, 3 Aston Martin, 2 Ferrari, 2 Bentley ve 1 Lamborghini satışı gerçekleştirildi.

Hafif ticarinin ilk 5'i
Hafif ticari araç segmentine bakıldığında ise kasım ayında 8 bin 287 satışla Ford, listenin ilk sırasında yer aldı. Ford'u 4 bin 147 satışla Fiat ve 1.693 satışla Opel izledi.
Volkswagen 1.662 satışla dördüncü ve Peugeot 1.619 satışla beşinci oldu.Tesla ABD'de 120 bin 423 aracını geri çağırdı

AA
AA
TT

Tesla ABD'de 120 bin 423 aracını geri çağırdı

AA
AA

ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresinin (NHTSA) açıklamasına göre, otomobil üreticisi sorunu çözmek için "over-the-air" (OTA) olarak adlandırılan kablo kullanılmasını gerektirmeyen bir yazılım güncellemesi yaptı.

Bu kapsamda, Tesla'nın 2021-2023 model 120 bin 423 Model S ve Model X aracı geri çağrıldı.

Tesla geçen hafta da otopilot olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sistemindeki (autopilot) kontrol sorununu gidermek üzere 2,03 milyon aracını geri çağırmıştı.


Tesla otomobillerinde güvenlik açığı tehdidi

Bu hackleme, özellikleri etkinleştirmek için araca doğrudan erişim gerektiriyor.(AB)
Bu hackleme, özellikleri etkinleştirmek için araca doğrudan erişim gerektiriyor.(AB)
TT

Tesla otomobillerinde güvenlik açığı tehdidi

Bu hackleme, özellikleri etkinleştirmek için araca doğrudan erişim gerektiriyor.(AB)
Bu hackleme, özellikleri etkinleştirmek için araca doğrudan erişim gerektiriyor.(AB)

Tesla, dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden biri ve ileri teknolojileri ve sürekli inovasyonu sayesinde uzun süredir dikkatleri üzerinde topluyor. Ancak inovasyon, özellikle siber güvenlik alanında zorlukları da beraberinde getiriyor.

Bir grup araştırmacı Tesla'nın bilgi-eğlence sistemini hackleyebildiklerini duyurdu. Voltaj dalgalanması olarak bilinen ve eğlence sisteminde kullanılan işlemciye (AMD) uygulanan voltajı değiştirdikleri bir yöntem uyguladılar. Böylece, ödeme yapmak zorunda kalmadan aracın korumasını kaldırabildiler ve belirli özellikleri kontrol edebildiler.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre sonuçlar, araştırmacıların arka koltukların ısıtılması gibi genellikle 300 dolarlık bir ücret gerektiren bazı özellikleri etkinleştirebildiklerini gösterdi. Ancak işler burada bitmedi. Çünkü araştırmacılar kendi kendine sürüş sistemini genellikle mevcut olmadığı alanlarda etkinleştirilebileceğini, bunun tersine mühendislik alanında daha fazla çaba gerektireceğini ve araştırmacıların araştırmalarının sonuçlarını önümüzdeki hafta Las Vegas'ta düzenlenen Black Hat güvenlik konferansında sunmayı planladıklarını belirtti.

Çalışmanın naş araştırmacılardan Christian Wehrling TechCrunch'a yaptığı açıklamada, bu yöntemin araca doğrudan erişim gerektirdiğini ve bunun da suçluların hacklemekten faydalanma riskini azalttığını söyledi. Bununla birlikte, araştırmacılar araçtan kişiler, şifreler ve ziyaret edilen internet siteleri gibi kişisel bilgileri de çıkarabildiler.

Bu tür bir saldırının uzaktan sızma değil doğrudan araç müdahalesi gerektirdiği ve bunun da yayılmasını sınırladığına dikkat çekiliyor. Bununla birlikte bunun, Tesla'nın gelecekte dikkate alması gereken bir zayıflık olduğu vurguluyor.

Tesla şu ana kadar bu duruma resmi bir yanıt vermedi. Ancak söz konusu olay gelişen otomotiv dünyasında siber güvenliğin önemini gösteriyor.


Alman Federal Mahkemesi, sürücüler için dizel emisyonu skandalında tazminat yolunu kolaylaştırdı

Alman Federal Mahkemesi, sürücüler için dizel emisyonu skandalında tazminat yolunu kolaylaştırdı
TT

Alman Federal Mahkemesi, sürücüler için dizel emisyonu skandalında tazminat yolunu kolaylaştırdı

Alman Federal Mahkemesi, sürücüler için dizel emisyonu skandalında tazminat yolunu kolaylaştırdı

Almanya Federal Mahkemesi (BGH), egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülerin otomobil üreticilerinden şartlı olarak tazminat talep etme hakları olduğuna karar verdi.

Alman yargı sistemindeki en yüksek dereceli mahkemesi BGH, egzoz gazı kontrol yazılımlarının işlevsel olduğunu ve yasa dışı olmadığını kanıtlamanın otomobil üreticilerine düştüğünü belirtti.

BGH, Alman otomobil üreticileri Volkswagen, Audi ve Mercedes-Benz aleyhine açılan davada şirketlerin araç sahiplerine araçlarının satın alma fiyatının yüzde 5 ile yüzde 15'i arasında tazminat ödeyebileceğine hükmetti.

Alman mahkemeleri şimdiye kadar, dünya çapındaki "Dizel emisyonu skandalı" skandalına neden olan yasa dışı yazılımın otomobil alıcılarına kasıtlı olarak verilen bir zarar olmadığını, en fazla üreticilerin ihmali olduğunu savunarak tüketicilere tazminat ödemeyi reddetmişti.

Bu arada, Mart 2023’de Almanya'da otomobil üreticisi Mercedes'e karşı araç üreticilerinin yanıltıcı cihazlarda sorumluluğu konusunda açılan davada AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı (CJEU), "Yasa dışı yanıltıcı cihazla donatılmış bir aracın alıcısı, söz konusu cihazın alıcıya zarar vermesi durumunda araç üreticisinden tazminat alma hakkına sahiptir." kararını almıştı.

AB mahkemesi, AB hukukunun, bir aracın yasaklanmış hile cihazı ile donatılması halinde kamu çıkarlarına ilave olarak taşıtın bireysel alıcısının çıkarlarını da koruduğuna karar vermişti. CJEU, söz konusu kararda araç sahiplerine tazminat miktarını hesaplanmasını Alman mahkemelerine bırakmıştı.

Öte yandan, BGH’nin sürücülerin otomobil üreticilerinden şartlı olarak tazminat talep etme hakları olduğu yönündeki kararının, Avrupa’da otomobil üreticilerinden bir tazminat talebi dalgasını tetiklemesi bekleniyor.

Söz konusu cihazın emisyonların test koşullarında gerçeğinden daha düşük çıkmasını sağladığı belirtiliyor.

Araç üreticileri ise bu cihazların motoru korumak için yer aldığını iddia ediyor.

- Dizel emisyonu skandalı

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015 yılının eylül ayında Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.


Mayısta en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Mayısta en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında mayıs ayında en fazla satışı gerçekleştirilen markalar sırasıyla Fiat, Opel ve Peugeot oldu.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, geçen ay otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2022'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 70,9 artarak 111 bin 356 seviyesinde gerçekleşti.

Mayısta otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,5 artarak 87 bin 218 adet olurken, hafif ticari araç satışları yüzde 79,9 yükselişle 24 bin 138'e ulaştı. Böylece otomotiv satışlarındaki rekor serisi mayıs ayında da devam etti.

- Toplam pazarda ilk 5

AA muhabirinin ODMD raporundan derlediği bilgilere göre, geçen ay binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 18 bin 844 adetle Fiat ilk sırayı aldı. Fiat'ı, 10 bin 671 adetle Opel ve 9 bin 954 satışla Peugeot takip etti.

Renault, 9 bin 553 satışla dördüncü ve Ford 9 bin 253 satışla beşinci sırada yer aldı.

- Otomobil satışları

Mayıs ayında en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 13 bin 624 ile Fiat oldu. Fiat'ı 8 bin 798 satışla Opel ve 8 bin 554 satışla Renault izledi.

Volkswagen, 7 bin 512 satışla dördüncü sırada konumlanırken, Peugeot, 6 bin 855 otomobil satışıyla beşinci sırada yer aldı.

- Mayısta 306 adet Togg satıldı

ODMD marka listesine Togg ve Çinli Leapmotor'un da dahil olmasıyla marka sayısı 48'e çıktı. Geçen ay Smart ve Lamborghini hariç tüm markalardan satış yapıldı.

Togg'un satışları mayıs ayı için 306 adet olarak gerçekleşti.

Lüks otomobil grubunda mayısta 96 Porsche, 86 Maserati, 57 Lexus, 32 Jaguar, 5 Aston Martin, 2 Ferrari ve 1 Bentley satışı gerçekleştirildi.

- Hafif ticarinin ilk 5'i

Hafif ticari araç segmentine bakıldığında, geçen ay 6 bin 58 satışla Ford, listenin ilk sırasında yer aldı. Ford'u, 5 bin 220 satışla Fiat ve 3 bin 99 satışla Peugeot izledi.

Citroen, 2 bin 921 satışla dördüncü ve Opel 1.873 satışla beşinci oldu.

Mayıs ayında en fazla satış yapan otomobil markaları ve satış adetleri şöyle:

ALFA ROMEO
428428

00428428

ASTON MARTIN
55

0055

AUDI
2,0062,006

002,0062,006

BENTLEY
11

0011

BMW
2,1572,157

002,1572,157

CHERY
3,5093,509

003,5093,509

CITROEN
5,6075,607
2,9212,92108,5288,528

CUPRA
451451

00451451

DACIA
2,8372,837

002,8372,837

DFSK
3535

003535

DS
433433

00433433

FERRARI
22

0022

FIAT13,49912513,6244,8194015,22018,31852618,844

FORD743,1213,1956,029296,0586,1033,1509,253

HONDA02,2282,228

002,2282,228

HYUNDAI3,3826103,992
5135133,3821,1234,505

ISUZU

05224629852246298

IVECO

0
3333330333333

JAGUAR
3232

003232

JEEP
325325

00325325

KARSAN

037
3737037

KIA
1,8901,890
13013002,0202,020

LAMBORGHINI
00

0000

LAND ROVER
192192
52520244244

LEAPMOTOR
5050

005050

LEXUS
5757

005757

MASERATI
8686

008686

MAZDA
2020

002020

MERCEDES-BENZ
1,2561,256
11711701,3731,373

MG
790790

00790790

MINI
315315

00315315

MITSUBISHI
2424
0002424

NISSAN
1,0661,066
0001,0661,066

OPEL
8,7988,798
1,8731,873010,67110,671

PEUGEOT
6,8556,855
3,0993,09909,9549,954

PORSCHE
9696

009696

RENAULT7,4841,0708,554
9999997,4842,0699,553

SEAT
831831

00831831

SKODA
2,7592,759

002,7592,759

SKYWELL
5050

005050

SMART

0

0000

SSANGYONG
1616
1041040120120

SUBARU
163163

00163163

SUZUKI
227227

00227227

TOGG306
306

03060306

TOYOTA2,9398963,835
9329322,9391,8284,767

VOLKSWAGEN
7,5127,512
1,4521,45208,9648,964

VOLVO
603603

00603603

 

TOPLAM:27,68459,53487,21810,93713,20124,13838,62172,


Nisanda en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleşti

AA
AA
TT

Nisanda en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleşti

AA
AA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen ay 2 milyar 693 milyon 562 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisini, 2 milyar 407 milyon 415 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 502 milyon 526 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti.
Nisan ayında en fazla ihracat artışı, yüzde 185,2 ile zeytin ve zeytinyağı sektöründe kaydedildi.
Türkiye'nin toplam ihracatının geçen ay yüzde 71,7'sini gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 21,7 azalışla 13 milyar 852 milyon 297 bin dolarlık ihracat yapıldı.
Söz konusu dönemde toplam ihracatın yüzde 13,3'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 6,6 düşüşle 2 milyar 568 milyon 201 bin dolarlık, toplam ihracattan 2,4 pay alan madencilik alanında da yüzde 33,2 azalışla 470 milyon 93 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

En fazla ihracat Almanya'ya gerçekleşti
Geçen ay 217 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, 81 ülkeye ihracatta artış kaydedildi.
En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke; 1 milyar 406 milyon dolarla Almanya, 935 milyon 65 bin dolarla ABD, 873 milyon 444 bin dolarla Birleşik Krallık oldu.
Geçen ay 1.449 firma ihracat ailesine katıldı. Birim ihracat değeri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 artarak 1,56 dolara yükseldi.
Nisan ayında 14 il ihracatını artırdı.
En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla 7 milyar 370 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 441 milyon dolarla Kocaeli ve 1 milyar 212 milyon dolarla Bursa oldu.


Kâr oranı düşen Tesla'nın, hisse senedi fiyatları da düşüşte

(David Zalubowski/AP)
(David Zalubowski/AP)
TT

Kâr oranı düşen Tesla'nın, hisse senedi fiyatları da düşüşte

(David Zalubowski/AP)
(David Zalubowski/AP)

Tesla'nın satışları artırmak için araçlarının fiyatlarını düşürmesinin ardından şirketin kârında yılın ilk üç ayında keskin bir düşüş yaşandı.
Elektrikli araç üreticisinin hisse senedi fiyatları, 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin mali raporun açıklanmasının ardından çarşamba günü yüzde üçten fazla düştü.
Şirketin yöneticisi Elon Musk çarşamba günü yaptığı açıklamada 2023'ün ilk çeyreğinde elde edilen gelirin, geçen yılın son çeyreğindeki 3,7 milyar dolardan 2,5 milyar dolara gerilediğini söyledi.
Tesla'nın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri de 2022'nin ilk çeyreğinde elde ettiği 3,3 milyar dolardan daha düşük.
Şirket, ABD'de tüm rakiplerinin toplamından daha fazla elektrikli otomobil satma rekorunu elinde tutarken, elektrikli araç pazarına giren General Motors, Ford Motor Company ve Volkswagen gibi firmalarla arasındaki rekabet gitgide artıyor.
Tesla, yerini korumak ve satışlarını artırmak için bu yıl araç modellerinde bir dizi fiyat indirimine gitti.
The Independent'ın haberine göre Tesla, ABD'nin eski otomobil üreticileriyle rekabet edebilmek için Model Y ve Model 3 araçlarından bazılarının fiyatlarını sadece bu yıl 6 kez düşürdü.
İlk çeyrekte araçların ortalama satış fiyatı 2022'nin son çeyreğine kıyasla yüzde 11 oranında düşerek yaklaşık 51 bin 400 dolardan 46 bin dolara geriledi. Fakat fiyat indirimleri, teslimatlara sadece yüzde 4'lük bir artışla yansıdı.
Şirket, raporunda 2023'ün ilk üç ayında 440 binin üzerinde araç ürettiğini ve 422 binin üzerinde araç teslim ettiğini belirtti.
Teslimatların 412 binden fazlası şirketin Model 3/Y araçlarına ve 10 bin 695'i de Model S/X araçlarına aitti.
Musk, üç aylık mali sonuçların konuşulduğu konferans görüşmesinde şöyle dedi: 
"Daha düşük üretim hacmi ve daha yüksek marj yerine... daha yüksek hacim ve daha büyük bir araç filosu için çabalamanın, buradaki doğru seçim olduğu görüşünü benimsiyoruz."
Şirket, ürün fiyatlandırmasında daha fazla "değişim" beklediğini belirtti.
Elektrikli araç üreticisi, "Ürün fiyatlandırmamızın bir dizi faktöre bağlı olarak yukarı ya da aşağı doğru değişmeyi sürdürmesini bekliyoruz" diye ifade etti.
Tesla, "En yeni fabrikalarımızdaki gelişmiş üretim verimliliği ve daha düşük lojistik maliyetler de dahil, araçlarımızın maliyetlerinin düşüşün sürmesini bekliyoruz ve ayarlamaları yaparken faaliyet kaldıracına odaklanmaya devam ediyoruz" diye belirtti.
Şirket, uzun süredir ertelenen Cybertruck'ın bu yılın ilerleyen dönemlerinde Teksas'taki Gigafactory'de üretime başlamasının beklendiğini de raporunda ifade etti.
Musk, Cybertruck teslimatlarının 2023'ün üçüncü çeyreğinde yapılmasının beklendiğini söyledi.


İran, arzın talebi karşılamaması üzerine ikinci el otomobil ithalatına hazırlanıyor

AA
AA
TT

İran, arzın talebi karşılamaması üzerine ikinci el otomobil ithalatına hazırlanıyor

AA
AA

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Fatemi Emin, kabine toplantısı sonrasında ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.
Talebin arzı aşması nedeniyle otomobil piyasasında sorunlar yaşandığını aktaran Emin, "geçen yıl ve cari yılda üretim açısından iyi bir seyir izlenmesine rağmen insanların enflasyona karşı varlıklarını korumak için araba aldığını ve buna spekülatif sahte talep açıklarının da eklenmesi nedeniyle otomobil pazarında aşırı talepten dolayı karışıklığın hakim olduğunu" söyledi.
İranlı Bakan, "Otomobil piyasasındaki gerginliğin hızlı çözümü, otomobil ithalatına öncelik verilmesidir. Bu amaçla hükümet ikinci el otomobil ithalatına yönelik bir acil durum yasa tasarısını onayladı ve ilk Meclis oturumunda bu tasarı gündeme alınacak. Mecliste de süratle onaylanacağını umuyorum. Arz ve talep arasındaki uçurum kapanana kadar Merkez Bankası koordinasyonunda otomobil ithalatına devam edeceğiz." dedi.
İran hükümeti, "İran Khodro" ve "Saipa" gibi yerli otomobil üreticilerine verdiği destekle otomobil ithalatına katı düzenlemeler ve ağır vergiler uyguluyor. Yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan ve ülkenin en önemli sektörlerinden sayılan İran otomobil sanayisi 2018'den bu yana ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının altında faaliyet gösteriyor.
Başta, Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız otomobil üreticileri olmak üzere yabancı şirketler ise ABD'nin geniş kapsamlı tek taraflı yaptırımları nedeniyle İran'daki faaliyetlerini durdurmuştu.
İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Omid Kalibaf, Kasım 2022'de Fransız otomobillerinin ülkede tescilinin ve ithalatının yasaklandığını ve bunun yerine Japon, Kore, Çin ve Fransız olmayan Avrupa otomobillerinin ithal edileceğini açıklamıştı.


Tesla, Avrupa ve Asya'da elektrikli araç fiyatlarında indirimleri genişletiyor

AA
AA
TT

Tesla, Avrupa ve Asya'da elektrikli araç fiyatlarında indirimleri genişletiyor

AA
AA

Tesla'dan yapılan açıklamada, üretim kapasitesindeki artış ve iyileştirme nedeniyle Almanya dahil olmak birçok Avrupa pazarında fiyatların düşürüldüğü belirtildi.
Şirketin internet sitesinde yer alan fiyat listesine göre, otomobil üretim merkezi olarak bilinen Almanya'da elektrikli araçlarında Ocak 2022'de yüzde 1 ila yüzde 17 arasında indirim yapan Tesla, şimdi ülkede Model 3 ve Model Y fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 arasında indirime gitti. Model 3, Almanya'da 41 bin 990 avroya satılıyor.
Singapur'da Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatlarını yüzde 4,3 ila yüzde 5 arasında düşüren Tesla, İsrail ve Fransa'da da elektrikli araçlarının fiyatlarını indirdi.
Almanya'nın ünlü otomobil uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Tesla, fiyat savaşını ivmelendiriyor. Çünkü Tesla, iyi fiyatlarla diğer otomobil üreticilerinin işlerini çok zorlaştırmayı göze alabilir." ifadelerini kullandı.

2023'ün başına göre Model Y'nin fiyatındaki düşüş yüzde 20 oldu
En karlı otomobil üreticilerinden biri olan Tesla, ocak, mart ve nisan aylarında satışlarını artırmak amacıyla ABD'de fiyat indirimine gitmişti. Böylece 2023'ün başına göre Model 3'ün fiyatı yüzde 11, Model Y'nin fiyatı da yüzde 20 düştü.
Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin'de bu yılın başında fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.
Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 1 Mart Yatırımcı Günü'nde yaptığı açıklamada, fiyattaki küçük değişikliklerin bile talep üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu belirtmişti.
Merkezi ABD'de bulunan Tesla, ilk çeyrekte dünya çapında 422 bin 875 araç teslimatı gerçekleştirdi. Geçen yıl araç teslimatlarındaki lojistik sorunlar ve yavaşlayan talep nedeniyle yüzde 40'lık artışa karşın şirketin satışları, yüzde 50'lik artış hedefinin altında kalmıştı.
Tesla, bu yılın ilk çeyrek sonuçlarını ise gelecek hafta açıklayacak.
Bu arada, Alman otomobil üreticisi Volkswagen de Tesla ile rekabet edebilmek için elektrikli modeli ID.3'ün temel versiyonunun liste fiyatında indirime gitti.


Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı
TT

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Tesla'yı tahtından eden Çinli BYD, dans eden otomobilini tanıttı

Kısa süre önce elektrikli araç satış listesinde zirveye çıkarak Tesla'yı tahtından indiren Çinli otomobil firması BYD, dans eden ve zıplayan bir araba icat etti.
Bu 4 motorlu ve elektrikli otomobil, "küresel olarak endüstrinin en gelişmiş gövde kontrol sistemi" diye lanse ediliyor.
YangWang U9 adı verilen otomobilin üç tekerlek üzerinde sürülebileceği ve hatta durduğu yerde zıplayabileceği belirtiliyor.
Aracın bu özelliklerinin ardında ise DiSus adı verilen süspansiyon sistemi var.
YangWang U9, 1100 beygir gücünde. 0’dan 100 kilometre hıza iki saniyede ulaşabiliyor ve 700 kilometre menzile çıkabiliyor.
Bunun yanı sıra akıllı hidrolik gövde kontrol sistemine sahip. Bu sistem de devrilme riskini en aza indiriyor.
Sistem, gövdenin savrulmasını engellemek, arazi sürüşü sırasında zorlu durumların üstesinden gelmek, aerodinamik sürtünmeyi azaltmak ve verimliliği artırmak üzere tasarlandı.
Twitter'da yayımlanan, BYD tanıtım etkinliğinden bir videoda Yangwang U9'un bahsi geçen yetenekleri sergilendi.
86 bin kullanıcının görüntülediği videoda Yangwang U9, sahnede yavaşça ilerlerken, dans ederken ve yanlara doğru sallanırken görülüyor.
Tweet'te "DiSus-X endüstrinin küresel olarak en gelişmiş gövde kontrol sistemi" ifadeleri yer alıyor.
BYD Başkanı Wang Chuanfu'ya göre, bu otomobiller yüksek hızla viraj alma, tam gaz hızlanma veya acil frenleme sırasında yolcuların kaymasını ve yer değiştirmesini de büyük ölçüde engelliyor.
Ayrıca sistemin kar, çamur ve su gibi çeşitli yol koşullarında aracı çizilmelere ve hasarlara karşı koruyabileceği söyleniyor.
Independent Türkçe, Interesting Engineering, Insider


İkinci el otoda martta en çok satılan markalar belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

İkinci el otoda martta en çok satılan markalar belli oldu

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Türkiye ikinci el online araç pazarında geçen ay Fiat en çok tercih edilen marka olurken, model bazında binekte en çok Egea, hafif ticaride ise Doblo satıldı.
AA muhabirinin Indicata'nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, geçen ay 2022'nin aynı ayına göre yüzde 28 artışla 189 bin 643 adet oldu.
Mart ayında şubat ayına kıyasla satışlar yüzde 50 artarken, Ocak-Mart 2023 toplamında satışlarda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 36 artış kaydedildi.

- En çok satılan 10 marka pazardan yüzde 77 pay aldı
İkinci el online pazarda martta en çok tercih edilen otomotiv markası (binek ve hafif ticari) 24 bin 593'le Fiat oldu. Fiat'ı 24 bin 557 adetle VW ve 24 bin 195 adetle Renault takip etti.
Satış sıralamasında 18 bin 408 adetle Ford, 9 bin 970 ile Opel, 9 bin 763 adetle BMW, 9 bin 213 adetle Peugeot, 9 bin 56 adetle Hyundai, 8 bin 654 adetle Mercedes Benz ve 7 bin 153 adetle Toyota ilk 10 içinde yer aldı.
Mart ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satılan 189 bin 643 adet aracın yüzde 77’sini söz konusu ilk 10 marka gerçekleştirdi

- Egea yine ilk sırada
İkinci el online binek araç pazarında martta toplam 152 bin 868 satış gerçekleşti. Fiat Egea 8 bin 242 adetle mart ayında da yine en çok tercih edilen model oldu.
Egea'yı, 7 bin 469 adetle Renault Clio, 6 bin 714 satışla VW Passat, 6 bin 566 adetle Renault Megane, 4 bin 750 adetle Ford Focus, 4 bin 571'le Toyota Corolla, 4 bin 316 satışla Opel Astra, 3 bin 498'le VW Golf, 3 bin 451 adetle BMW 5 Serisi ve 3 bin 319 adetle de BMW 3 Serisi takip etti.
Söz konusu 10 model, toplam binek satışlarının yüzde 35'ini oluşturdu.

- En çok tercih edilen hafif ticariler
Online pazarda geçen ay 36 bin 775 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Fiat Doblo, 5 bin 695 adetle mart ayında da en çok tercih edilen model oldu.
Ford Transit/Tourneo Courier, 4 bin 930 adetle ikinci ve Fiat Fiorino da 4 bin 719 satışla üçüncü sırada konumlandı.
Bu modelleri, 2 bin 581 satışla VW Cady, 2 bin 397 adetle Ford Transit/Tourneo Connect, 2 bin 17 satışla VW Transporter, 1.649 satışla Renault Kangoo, 1.306 adetle Peugeot Partner, 1.265 adetle Ford Transit ve 1.132 adetle Citroen Berlingo izledi.
Söz konusu 10 model, toplam hafif ticari araç satışlarının yüzde 75'ini oluşturdu.
Türkiye pazarı satış hızı, martta ortalama 36 gün olurken, en hızlı satılan marka 27 günle Fiat oldu. En yavaş satılan marka ise 51 günlük satış hızıyla Mercedes-Benz olarak belirlendi.

- Günlük 450 binden fazla ikinci el araç datası analiz ediliyor
Makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük verinin birleşmesinden oluşan iş zekası seti Indicata, Türkiye'deki ikinci el online araç pazarını tarayarak günlük 450 binden fazla ikinci el araç datasını analiz ediyor.
Rapordaki satış verileri, ikinci el ticareti yapan 40 binden fazla kurum ve kuruluşun online pazarda verdikleri ilan verilerine dayanıyor. Bunlar arasında Sahibinden, Arabam, Letgo, VavaCars gibi listeleme sitelerinin yanı sıra OEM'lerin kurumsal ikinci el web siteleri, Leaseplan, Intercity ve Otokoç gibi yüksek adetli satışların gerçekleştiği kurum ve platformlar yer alıyor.
Rakamlar içerisinde bireysel araç ilanlarına ait veriler bulunmuyor.
Online platformda ikinci el ticareti yapan kurumlar, iki sebeple satışa sundukları araçların ilanlarını geri çekiyor. Birincisi, değişen pazar koşullarına göre ilandaki araçların fiyatını revize ederek ilanı yeniden yayınlıyor. Söz konusu ilanların yeniden ne zaman yayınlandığı da Indicata tarafından takip ediliyor.
İkinci olarak, ticaret yapan kurum, aracını sattığı için ilandan çekiyor ve yeniden satışa sunacağı bir aracının ilanını yayınlıyor. Bu ikinci grup araç ilanları, yani ilandan tamamen kaldırılan araçlar "satış" olarak kabul ediliyor.