Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan el-Huber’de sahil geliştirme projesi adımı

Suudi Arabistan’dan el-Huber’de sahil geliştirme projesi adımı

Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 11:00
Suudi Arabistan'ın doğusundaki el-Huber şehrinde turizm projelerine imza atılıyor. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan dün, ülkenin doğusunda yer alan, turistler için başlıca ziyaret destinasyonlardan biri olarak kabul edilen ve önümüzdeki dönemde büyük gelişmeye sahne olacak el-Huber şehrinin sahilinin geliştirileceği duyurusunu yaptı.

El-Huber’deki sahil geliştirme projesi için ortak yatırım sözleşmesi, Riyad’da düzenlenen Belediye Yatırım Forumun (Furas) oturum aralarında  Şarkiyye Belediyesi ve  Liman ve Denizcilik Şirketi arasında imzalandı.

Proje, eğlence, turizm ve çeşitli aktiviteler için hizmet tesisleri kurarak el-Huber’deki sahili geliştirmeyi hedefliyor. Sabit kira ve gelir katılım yüzdesi ile sözleşme modeline göre kurulacak proje türünün ilk örneği olacak. Proje, Ulusal Özelleştirme Merkezi ve Yaşam Kalitesi ve Eğlence Programı işbirliği ile ortak yatırım anlaşmaları kapsamında gerçekleştiriliyor.

Sekiz milyon riyal değerinde olan ve 30 yıllık bir süre için geliştirilen proje, yatırım girişimi kapsamında Ulusal Özelleştirme Merkezi ile iş birliği içinde belediye sektöründeki ilk yatırımlar arasında.

Bu bağlamda Suudi Arabistan Turizm Geliştirme Fonu (TDF) dün, iki taraf arasındaki karşılıklı iş birliğini geliştirmek amacıyla Riyad ve Hail bölgelerinin sekreteryalarıyla iki iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşmayla her iki sekretaryaya ait arsa ve taşınmazların ilgili kural ve yönetmeliklere uygun olarak tahsis edilmesi yoluyla TDF tarafından desteklenen nitelikli turizm projelerine yatırım yapmak amaçlanıyor.

Turizm Geliştirme Fonu, uygun yatırım fırsatları sağlamanın yanı sıra yatırımcılara çeşitli finansman, mali olmayan programlar ve çözümler sağlayarak Suudi Arabistan’da  turizm projeleri geliştirmek için çalışıyor. Ayrıca Ulusal Turizm Stratejisinin hedeflerine ulaşmak için özel sektörü desteklemek, teşvik etmek, yerel ve uluslararası yatırımcıları turizm sektörüne yatırım yapmaya çekmeyi hedefliyor.

Her iki sekretarya, Riyad ve Hail bölgelerinde fon tarafından desteklenen nitelikli turizm projelerine, kendilerine ait belediye gayrimenkullerine yatırım yaparak belediye sektörünün özlemlerini gerçekleştirme görevlerini yerine getiriyor.

TDF CEO’su Kusay bin Abdullah el Fahri, anlaşmanın Suudi Arabistan Krallığı’nın dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarından biri olarak imajını güçlendirmek için sınırsız hükümet desteğine sahip olan Ulusal Turizm Stratejisinin hedeflerine ulaşmak amacıyla Turizm Geliştirme Fonu’nun  girişimcilere ve yatırımcılara yatırım fırsatları sağlama, çeşitli finansman programları ve çözümleri yoluyla turizm sektörünü destekleme konusundaki kararlılığını somutlaştırdığına vurguladı.

Belediye Yatırım Forumu (Furas), çeşitli ekonomik faaliyetlerde bulunan girişimcilerin yanı sıra küçük, orta ve büyük işletmeler de dahil olmak üzere tüm yatırımcılar için sekreterlikler, belediyeler ve katılımcı kuruluşlar tarafından sunulan fırsatları sağlıyor.

Forum ile eş zamanlı gerçekleştirilen fuarda, Suudi Arabistan'da turizm sektöründeki niteliksel fırsatlardan yararlanmak için Turizm Geliştirme Fonu tarafından yatırımcı girişimcilere ve sektörde faaliyet göstermek isteyen kuruluşlara sunulan programlara ve çözümlere yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya