Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NEOM CEO’su Nasr: Modern projeler ve şehirler için bir model olacağız

NEOM CEO’su Nasr: Modern projeler ve şehirler için bir model olacağız

Belediye Yatırım Forumu’ndan Riyad’daki açık hava reklamcılığı sektörüne ilişkin açıklama yapıldı.
Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 12:30
NEOM CEO'su Mühendis Nazmi en-Nasr dün Riyad’da düzenlenen Fırsatlar Forumu’na katıldı. (Şarku’l Avsat)

NEOM CEO’su Mühendis Nazmi en-Nasr, NEOM projesinin yeni ekonomik hedefler doğrultusunda modern projeler ve şehirler için bir model olacağını zira projenin yabancı ve çeşitli yatırımları çekerken aynı zamanda iş ve sosyal yaşamı entegre etme amacıyla çalışarak, birçok farklı şirketi ve sektörü kapsayacağını belirtti.

Mühendis Nasr, projenin, döngüsel bir ekonomiye sahip olma yolundaki çabalarına dikkat çekti. Bu döngüsel ekonominin temellerinin, üretim sektörleri düzeyinde ve yaşam standartlarında değişiklikler yapan bir gelecek modelinin yanı sıra proje şehirlerinin GSYİH’ya katkısını artıran yüksek yaşam kalitesini sürdürme fikrine dayandığını vurguladı.  

Projenin, sıfır karbon emisyonu seviyesine ulaşmak amacıyla, enerji ihtiyacı düzeyini karşılayacak düzeyde, yüzde 100 temiz enerji üreteceğini belirten Nasr, NEOM’un amacının, doğayı ve insanları düşünmeden arabalar ve sokaklar için inşa edilen geleneksel şehir kavramını değiştirerek insan odaklı şehirler inşa etmek olduğunun altını çizdi.

Nasr, Belediye Yatırım Formu’nun dün düzenlediği Fırsatlar Formun’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu zorlukları göz önüne aldık. Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve NEOM Yönetim Kurulu Başkanı Prens Muhammed bin Selman’ın dünyayı yeni bir noktaya taşıma ve insanlığın geleceğini çizmeye yönelik iddialı vizyonundan yola çıktık. Bu vizyon, NEOM aracılığıyla çeşitli zorluklara yeni çözümler bulunmasının yanı sıra insan, refah ve sağlığına odaklanan, iş dünyası ve nüfus ile uyumlu etkileşim içinde olmak için veriler ve yapay zeka, en son teknolojileri ile beslenen, sakinlerine olağanüstü bir yaşam sunmak için alanının yüzde 95’ini doğaya ayıran ve kalkınmış bir iş ortamı sağlayan benzersiz bir şehir modeli sunmayı amaçlıyor. Tüm bu özellikler sürdürülebilirliğin merkezinde yer alıyor.” 

Nasr dün, projenin dokuz milyon insanı kucaklayarak şehrin kaynaklarını kullanarak ve çevre dostu yeni bir turizm konsepti yaratarak, şehir konseptini yeniden tanımladığını sözlerine ekledi. Projenin birçok yatırım fırsatı ve farklı büyüklüklerde çeşitli projeler sağlayacağını vurguladı. NEOM CEO’su Mühendis Nazmi en-Nasr, NEOM şehrinin Suudi Arabistan halkına bir armağanı ve sürdürülebilirliği dikkate alan ilkelere göre tasarlanmış dünyanın en büyük kalkınma projesi olduğunu belirtti.

Forumda açık hava reklamcılığı sektöründeki en büyük yatırım fırsatının, Suudi başkenti Riyad’da özel sektör ortaklığıyla sunulduğu duyurusu yapıldı. Projenin belediye yatırım portalı ‘Furas’ aracılığıyla yürütüleceği, ayrıca bu adımın kentsel peyzajı iyileştirmeyi ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladığı kaydedildi.

Riyad Belediye Başkanı ve Remat Al-Riyadh Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Prens Faysal bin Ayyaf dün, fırsat büyüklüğü, yenilikçi iş modeli, ekonomik ve kalkınma etkisi açısından bir yatırım modeli olan açık hava reklamcılığının şu ana kadarki en büyük lansmanını yaptı.

Yatırım fırsatı, farklı modellerde reklam panolarının kurulması, işletilmesini ve bakımının yanı sıra Riyad’ın gelişimine ayak uyduracak şekilde şehrin dijital dönüşümünün hızlanmasına ve akıllı şehir unsurlarının etkinleştirilmesine katkıda bulunan, reklam ekranları gibi bir dizi dijital aracın geliştirilmesini içeriyor.

Bu bağlamda projeyi kalite ve verimlilikle yönetmek ve işletmek için sektörde izlenen en iyi uluslararası uygulamalara göre başvuru sahiplerinin uzmanlık ve yeteneklerini ölçmek için kapsamlı değerlendirme kriterlerine ek olarak en yüksek teknik, çevre, güvenlik standartlarını ve gerekliliklerini yerine getirme yoluyla operasyonel mükemmelik sağlanması hedefleniyor.

Bu adım, Riyad şehri için reklam planının bir parçası olarak geliyor. Söz konusu plan daha önce Vizyon 2030 hedeflerine ulaşmak için Belediye, Köy İşleri ve Konut Bakanlığı’nın girişimleri kapsamında Suudi şehirlerinde dış reklamlar geliştirme stratejisi kapsamında duyurulmuştu.

Bu, Remat Al-Riyadh Şirketi tarafından başlatılacak bir dizi yatırım fırsatının ilki olarak kabul ediliyor. Şirket bu yatırımlarının lansmanında, bölgedeki imkanları artırma, kentsel peyzajı iyileştirme, yaşayanların ve ziyaretçilerin yaşam kalitesini yükseltmenin yanı sıra kentsel gelişimde sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlayan belediye hizmetlerinin ve projelerinin düzeyini arttırmaya katkıda bulunmak için özel sektörle birçok yatırım fırsatı olduğunu bildirmişti.

Diğer yandan, Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakan Yardımcısı Dr. Rumaih el-Rumaih, Cidde İslam Limanı’nın Kızıldeniz’in en büyük limanı olduğunu ve ithal ve aktarmalı mallar açısından payını artırma hedefi kapsamında çok büyük niteliksel yatırımlar bulunduğunu söyledi.

Cidde’deki el-Humre’yi lojistik bölge olarak geliştirmek için yatırım fırsatının yanı sıra Taif Havalimanı’na yönelik başka projeler de olduğunu açıkladı. Rumaih, Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı ve Kargo Köyü’nün buradaki hava trafiğini karşılayacak şekilde genişletilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Lojistik sektöründe ve ulaşımla ilgili diğer faaliyetlerde gelecek vaat eden fırsatlar olduğunu ayrıca denizcilik alanının ziyaretçi ve turistlerin deneyimlerini zenginleştirmeye katkıda bulunacak turizm yatırımlarına sahne olacağını da sözlerine ekledi.

Mukatafa Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prens Velid bin Nasır el-Suud, Forum oturumlarından birinde yaptığı açıklamada Vizyon 2030’un özel sektörü ekonomiye yüzde 70 oranında katkıda bulunmasını sağladığını bildirdi. Ülkenin içinden geçmekte olduğu dönemin, mevzuat geliştirmede hızlanmaya tanık olduğunu ve bunun da yatırım ortamına yansıdığını vurguladı.

Prens Velid bin Nasır el-Suud, özel sektörün açık bir mevzuata sahip olmasının ve uyumluluk derecesinin artmasına katkıda bulunan farkındalık derecesinin artırılmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Prens Faysal bin Ayyaf da Riyad Belediyesi ile Turizm Geliştirme Fonu arasında, bölge sakinleri ve ziyaretçileri için nitelikli destinasyonlar sağlamak amacıyla turizm projelerine yönelik gayrimenkul yatırımına ilişkin hazırlanan iş birliği anlaşmasının imza törenine katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya