Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li senatörlerden ‘Çin’e karşı daha sert duruş’ çağrısı

ABD’li senatörlerden ‘Çin’e karşı daha sert duruş’ çağrısı

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 12:15
Demokrat Senatör Bob Menendez (AFP)

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, Çin şirketlerini Ukrayna’ya karşı savaşta Rusya’ya destek sağlamakla suçlayarak, Başkan Joe Biden yönetimini Pekin’e karşı daha sert bir tavır almaya çağırdı.

AFP’nin haberine göre, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez, Çin şirketlerinin füzeleri yönlendirmek için kullanılabilecek yarı iletkenler de dahil olmak üzere çift kullanımlı teknoloji sağladığına dair kanıtlara atıfta bulunarak, “Çin’e karşı çok daha güçlü olmamız gerekiyor” dedi.

Menendez, “Bana öyle geliyor ki, Çin’e yaptırım uygulama potansiyelinden vazgeçmemeliyiz ve şirketlerin arkasına saklanmamalılar” diye ekledi.

Komitenin kıdemli üyesi Cumhuriyetçi Senatör James Risch ise, Çin’in ‘ceza görmeden’ hareket ettiğini ve ABD’nin ülke üzerindeki yaptırımları güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Senatörler, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland da dahil, bir dizi hükümet yetkilisinin katılımıyla Ukrayna’daki savaşla ilgili düzenlenen bir oturumda konuştu.

Nuland da, ABD’nin kendisine sunulan her fırsatta tutumunu Çinli yetkililere en üst düzeyde iletmekten çekinmediğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 5-6 Şubat tarihlerinde Çin’i ziyaret etmesi planlanıyor.

Bu bağlamda ABD, dün Wagner Grubu’nu ‘uluslararası suç örgütü’ olarak sınıflandırarak başka yaptırımların da önünü açtı.

Bu kapsamdaki yaptırımlar, Wagner’e Ukrayna’dan uydu görüntüleri sağlamakla suçlanan Çin merkezli bir şirketi de hedef aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın uydu görüntüleri sağladığına inandığı kuruluşlar arasında Çin uzay araştırma enstitüsü olan Changsha Tianyi Uzay Bilimi ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü de yer alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu fotoğraflar, Wagner Grubu’nun Ukrayna’daki muharebe operasyonlarına yardımcı olmak için çekildi” denildi.

Rusya’nın müttefiki Çin, Ukrayna’daki çatışmada tarafsız bir pozisyon alırken, Moskova ile özellikle enerji alanında ilişkileri güçlendiriyor.

Ancak ABD’li yetkililer, özellikle yüksek teknoloji alanında çalışan Çinli şirketler tarafından Rusya’ya sağlanan destekten giderek daha fazla endişe duyuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya