Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IFRC, Türkiye ve Suriye'deki depremler dolayısıyla 70 milyon frank destek kampanyası başlattı

IFRC, Türkiye ve Suriye'deki depremler dolayısıyla 70 milyon frank destek kampanyası başlattı

Salı, 7 Şubat, 2023 - 13:00
Suriye'nin depremden etkilenen kuzey bölgelerinde yas ilan edildi (AA)

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Türkiye ve Suriye'de meydana gelen ölümcül depremlere müdahale etmek için 70 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL) değerinde acil uluslararası yardım başvurusu başlatacağını duyurdu.

IFRC'den yapılan yazılı açıklamada, Türk Kızılay ve Suriye Arap Kızılayının depremden etkilenenleri desteklemek için harekete geçtiği bildirildi.

Açıklamada, Suriye Arap Kızılay'ı ile Suriye'de vatandaşları desteklemek için 20 milyon İsviçre Frangı, Türk Kızılay ile de Türkiye'de depremden etkilenenlere destek olmak için 50 milyon İsviçre Frangı tutarında iki uluslararası başvuru başlatılacağı duyuruldu.

Ayrıca açıklamada, Türk Kızılay kurtarma ekiplerinin en çok etkilenen bölgelere ve enkaz altında kalanların olduğu yerlere ulaştığı ifade edildi.

Türk Kızılay ekiplerinin depremden en çok etkilenen 10 ilde konuşlandığı belirtilen açıklamada, ekiplerin, yaralıları ve tahliye edilenleri desteklemek için gıda stokları, çadır ve battaniye gibi temel yardım malzemeleri temin ettiği kaydedildi.

Açıklamada, ekiplerin aynı zamanda psikolojik destek, sıcak yiyecek ve temel yardım malzemelerinin yanı sıra ulusal kan ve plazma stoklarını da bu bölgelere ulaştırdığı ifade edildi.

Suriye'de ise Suriye Arap Kızılayının depremzedelere yönelik yardım ve destek çalışmaları aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFRC Programlar ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Xavier Castellanos, "Bu deprem akıl almaz bir hasara neden oldu. En büyük korkumuz gerçek oluyor. Bu mücadelede her dakika önemli." ifadelerini kullandı.

Castellanos, ağır kış koşullarının durumu daha da zorlaştırdığını ve birçok insan için dayanılmaz hale geldiğini belirterek, özellikle uzun süredir savaşın sürdüğü, evini ve sevdiklerini kaydeden Suriye'deki insanların desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya