Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’nin lansmanı Kasım’da yapılacak

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’nin lansmanı Kasım’da yapılacak

Perşembe, 9 Şubat, 2023 - 07:30
"Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali", bölgedeki film endüstrisinin hakikatini harekete geçirmeye katkıda bulundu (Şarku’l Avsat)

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali dün (Çarşamba), üçüncü oturumunu 30 Kasım - 9 Aralık tarihleri ​​arasında Cidde'de düzenleyeceğini duyurdu.

Festivalin ikinci oturumu, bölgedeki film endüstrisinin harekete geçirmeye katkıda bulunan programları ve etkinlikleri nedeniyle büyük övgü aldı. İkinci oturumda, 66 ülkeden 143 film gösterildi, 39 bin 410 ziyaretçi ve 4 bin 345 profesyonel festivale katıldı. Festivale zenginlik katan birçok diyaloga dahil olan sinema yüzleri de dahil olmak üzere toplam seyircide yüzde 12'lik bir artış oldu.

Festival ekranlarında Suudi Arabistan’da üretilen 7 yeni uzun metrajlı film ve Suudi sinemacılardan gelecek vadeden yetenekleri ortaya koyan 16 kısa film yer aldı. Bu da Suudi Arabistan’da canlı ve gelişen yerel film endüstrisinin hakikatini yansıtıyor ve Suudi film sektörünün geleceğini daha fazla dinamizme ve yaratıcılığa yönlendirme yeteneğine sahip seçkin bir grup sunuyor.

Suudi Arabistan, Arap dünyası, Asya ve Afrika'da sinemaseverleri teşvik etmek için düzenlenen son oturumda 13 film “El- Yusr Ödülleri” ile taçlandırıldı. Ahmed el-Derraci’nin “Cenain Muallaka/Asma Bahçeler” filmi, Uzun Metraj Filmi Ödülü'nü alırken, “El-Ula Film” sponsorluğundaki halk ödülü, Ziyad Al-Hüseyni'nin “Şeyabeni Hani/ How I Got There”sine gitti.

Kızıldeniz pazarı, bilgi alışverişinde bulunmak, yaratıcı ve ticari işbirliğini tartışmak ve bu sektörün Suudi Arabistan'da ve yurtdışındaki umutlarını ve gelişmelerini keşfetmek için dünyanın her yerinden önde gelen yeteneklere ve önde gelen film yapımcılarına sahip bir grup uzmanı ağırladı. Bu arada 6'sı devam eden 23 projeyi kapsıyor.

Suudi Arabistan'daki Eğlence Genel Kurumu, yeni nesil film yapımcılarının desteğiyle, 2019'da başlayan ve Arap dünyası ve Afrika'dan eserler için geliştirme, yapım ve post prodüksiyon aşamasında yaklaşık 170 filmi içeren bir misyonun parçası olarak yıl boyunca girişimlere devam ediyor.

Kurumun Başkanı Muhammed el-Türki ise, ikinci oturumun elde ettiği başarının "festivalin gurur duydukları küresel bir etkinliğe yükselişi yansıttığını" söyledi. Başkan, “Uluslararası, Bollywood ve Arap sinemasının önde gelen isimlerini ağırlamaktan mutluluk duydukların ifade ederek, beyaz perde sanatında yıldızlığa ve profesyonelliğe yükseliş yolculuklarını paylaştıklarını ve uluslararası film camiasının dikkatini çekmeyi başaran yeni nesil Suudilerinde onlarla birlikte festivale katıldıklarını” kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya