Türkiye'de ocakta 97 bin 708 konut satıldı

AA
AA
TT

Türkiye'de ocakta 97 bin 708 konut satıldı

AA
AA

Türkiye genelinde ocak ayında 97 bin 708 konut satışı gerçekleştirildi. Ocakta satılan konut sayısı Aralık 2022'ye göre yüzde 53,02 azalırken geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 artış gösterdi.
Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 artarak 97 bin 708 oldu. Ocakta satılan konut sayısı Aralık 2022'ye göre ise yüzde 53,02 azaldı.
Konut satışlarında İstanbul, 17 bin 415 konut satışı ve yüzde 17,8 ile en yüksek paya sahip il oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 8 bin 808 konut satışı ve yüzde 9 payla Ankara, 5 bin 572 konut satışı ve yüzde 5,7 payla Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller, 23 konutla Hakkari, 24 konutla Ardahan ve 42 konutla Tunceli olarak belirlendi.
Aynı dönemde ipotekli konut satışları da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 azalarak 16 bin 203'e geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 16,6 olarak gerçekleşti.
Türkiye'de yabancılara yapılan konut satışı sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 azalarak 4 bin 161 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye genelinde ocakta yabancılara 4 bin 161 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışı sayısı ocakta yıllık bazda yüzde 0,6 azaldı. Ocakta toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışlarının payı yüzde 4,3 oldu.
Yabancılara ocak ayında yapılan konut satışlarında ilk sırayı 1592 satışla Antalya aldı. Antalya'yı 1380 konut satışıyla İstanbul ve 331 konut satışıyla Mersin takip etti.
Ocak ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 1557 konut satın aldı. Rusya Federasyonu'nu 526 konutla İran, 229 konutla Irak ve 157 konutla Ukrayna vatandaşları izledi.

İpotekli konut satışları ocakta azaldı
Türkiye genelinde ocakta ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 azalarak 16 bin 203 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 16,6 olarak hesaplandı. Ocakta ipotekli satışların 4 bin 260'ı ilk el satış olarak gerçekleşti.
Ocak'ta diğer konut satış sayısı, Türkiye genelinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 artışla 81 bin 505 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 83,4 olarak belirlendi.
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 artarak 27 bin 502 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 28,2 olarak gerçekleşti.
Türkiye genelinde ikinci el konut satışları ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 yükselişle 70 bin 176 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarının payı yüzde 71,8 olarak kayıtlara geçti.Londra'nın merkezindeki konut fiyatlarında sert düşüş

Londra emlak piyasası, koronavirüs salgının ardından getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle 2021 yılı ortaları ile 2022 yılı sonbaharı arasında bir artış yaşadı
Londra emlak piyasası, koronavirüs salgının ardından getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle 2021 yılı ortaları ile 2022 yılı sonbaharı arasında bir artış yaşadı
TT

Londra'nın merkezindeki konut fiyatlarında sert düşüş

Londra emlak piyasası, koronavirüs salgının ardından getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle 2021 yılı ortaları ile 2022 yılı sonbaharı arasında bir artış yaşadı
Londra emlak piyasası, koronavirüs salgının ardından getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle 2021 yılı ortaları ile 2022 yılı sonbaharı arasında bir artış yaşadı

Kifaye Euler
Londra'nın merkezindeki emlak fiyatları, mart ayına kadar olan 12 ay içinde yaklaşık yüzde 5 oranında düştü.
Birleşik Krallık'ın (BK) zayıf ekonomik görünümü ve konut piyasasında daha fazla gerileme yaşanması korkusu alıcıları anlaşma yapmaktan alıkoyduğundan, bu üç buçuk yıldaki en büyük yıllık düşüş kaydedildi.
Lone Race tarafından aktarılan rakamlara göre başkentin merkezi bölgelerindeki gayrimenkul fiyatları geçtiğimiz ay metrekare başına 1,326 sterlinden (1,64 dolar) 1,261 liraya (1,57 dolar) gerileyip 2021 yılı ortalarından bu yana en düşük seviyeyi görerek 2022'nin sonlarında başlayan düşüşü sürdürdü.
Lone Race'in genel müdürü Anthony Payne, Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Emlak piyasasındaki fiyatlar geçtiğimiz yıl biraz şişirilmişti" dedi.

Yüksek çıkarlar ve ipotekler
Mayfair ve Kensington gibi şehrin lüks bölgelerindeki emlak fiyatları, piyasa varlıklı yabancı alıcılara dayandığından, ipotek maliyetlerindeki son artışa karşı daha savunması hale geldi.
Ancak Payne, "Alıcıların, ekonomik görünüm ve yükselen faiz oranlarıyla ilgili endişeler de dahil olmak üzere birçok faktör nedeniyle fiyatların düşmeye devam edeceğine dair endişeler konusunda daha temkinli hale geldiğini söyledi" ifadelerini kullandı.
Londra'daki emlak piyasasının şu anki durumunun alıcıların ve satıcıların karşı karşıya gelmeyi göze alabileceklerini ekleyen Payne, birkaç evi olan varlıklı alıcılar satın alma konusunda daha az baskı altındayken, satıcılar genellikle gerileme kaydedilen piyasada daha iyi bir konumdalar" şeklinde konuştu.
Payne, satıcıların geçtiğimiz yıl satış konusunda daha müsait olduklarını, ancak şu anda alıcı ile satıcının bir araya gelmediği bir boşluğun hakim olduğunu söyledi.
Verilere göre mart ayında kaydedilen gayrimenkul alım-satım işlemleri, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre beşte bir oranında düşerken, metrekare fiyatları yaklaşık iki yıldır ilk kez koronavirüs salgını öncesi üç yıllık ortalamanın altına geriledi.
Londra'daki üst düzey emlak ajansı Forbes Gilbert-Green'in yöneticisi James Forbes, "Piyasadaki birçok emlak ajansının iş yapamaz olduğunu duydum" dedi. 
Forbes, değerlendirmesine şöyle devam etti:
"Londra'da küresel bir finans merkezi olarak konumumuzu koruyamayacağımızdan endişeliyim. Hepimiz, olumlu bir intibası olan Londra markası ve İngiliz markasını önemsiyoruz. Piyasamızı yönlendiren de bu."

Mini bütçe karmaşası
Londra emlak piyasası, 2021 yılı ortaları ile geçtiğimiz yılın sonbaharı arasında bir yükseliş yaşadı.
Koronavirüs salgınından sonra uygulanan seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından yabancı alıcılar sterlindeki gerilemeden ve düşen faiz oranlarından faydalandı.
Ancak geçen eylül ayında görev süresi kısa süren eski Başbakan Liz Truss'un 'mini bütçe' projesinin yol açtığı kaos, BK'da yatırımcı güven endeksinde sert düşüşe neden olurken çok sayıda evin satışını etkileyen bir dönüm noktası oldu.
Emlak arama motoru Zoopla'nın CEO'su Richard Donnell, yatırımcıların Londra'ya yatırım yapmak için ekonomik ve siyasi istikrar istediklerini söyledi. 
BK'nın en geniş konut piyasası şu ana kadar, son aylarda kaydedilen nispeten küçük düşüşlerle birlikte artan ipotek maliyetlerinin konut fiyatlarını yüzde 10 oranında aşağı çekebileceği yönündeki tahminleri boşa çıkardı. 

Independent Arabia


Türkiye'de şubatta 80 bin 31 konut satıldı: Yabancılara yapılan konut satışı azaldı

AA
AA
TT

Türkiye'de şubatta 80 bin 31 konut satıldı: Yabancılara yapılan konut satışı azaldı

AA
AA

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalarak 80 bin 31 oldu. Şubatta satılan konut sayısı ocak ayına göre ise yüzde 18,1 azaldı.
Konut satışları ocak-şubat döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 azalışla 177 bin 739 olarak gerçekleşti.
Konut satışlarında İstanbul 14 bin 980 konut satışı ve yüzde 18,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 8 bin 235 konut satışı ve yüzde 10,3 pay ile Ankara, 5 bin 31 konut satışı ve yüzde 6,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 16 konut ile Hakkari, 30 konut ile Ardahan ve 47 konut ile Tunceli olarak belirlendi.
Türkiye genelinde ipotekli konut satışları şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 azalış göstererek 17 bin 357 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 olarak kayıtlara geçti. Ocak-şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 azalışla 33 bin 560 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışı sayısı şubatta yıllık bazda yüzde 27 azaldı
Türkiye genelinde şubatta yabancılara 3 bin 350 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışı sayısı şubatta yıllık bazda yüzde 27 azaldı. Şubatta toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışlarının payı yüzde 4,2 oldu.
Yabancılara şubat ayında yapılan konut satışlarında iller bazında ilk sırayı 1261 satışla Antalya aldı. Antalya'yı 1133 konut satışıyla İstanbul ve 225 konut satışıyla Mersin takip etti.
Şubat ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 1183 konut satın aldı. Rusya Federasyonu'nu 446 konutla İran, 173 konutla Irak ve 142 konutla Ukrayna vatandaşları izledi.

İpotekli konut satışları şubatta azaldı
Türkiye genelinde şubatta ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 azalarak 17 bin 357 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 olarak hesaplandı. Ocak-şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 azalışla 33 bin 560 oldu.
Şubat ayındaki ipotekli satışların 5 bin 93'ü, ocak-şubat dönemindeki ipotekli satışların ise 9 bin 353'ü ilk el satış olarak gerçekleşti.
Şubat'ta diğer konut satış sayısı, Türkiye genelinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,3 azalışla 62 bin 674 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 78,3 olarak belirlendi. Ocak-şubat döneminde gerçekleşen diğer konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalışla 144 bin 179'a geriledi.
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,8 azalarak 23 bin 476 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 29,3 olarak gerçekleşti. İlk el konut satışları ocak-şubat döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 azalışla 51 bin 8 olarak kayıtlara geçti.
Türkiye genelinde ikinci el konut satışları şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,7 azalışla 56 bin 555 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarının payı yüzde 70,7 olarak belirlendi. İkinci el konut satışları ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 azalışla 126 bin 731'e düştü.


Bakan Nebati: Ülkeye 'kiralık konut üreticisi' kavramını getirerek, kiralık konut arzını artıracağız

AA
AA
TT

Bakan Nebati: Ülkeye 'kiralık konut üreticisi' kavramını getirerek, kiralık konut arzını artıracağız

AA
AA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentsel dönüşüme yönelik yeni finansman modeliyle ilgili, "Konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bu modelle, konut sahipleri hak kaybına uğramadan ve emsaller korunarak kentsel dönüşümü güçlü bir şekilde destekleyeceğiz." dedi.
Nebati, Şanlıurfa'da, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla hayata geçirilecek yeni finansman modellerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Afet bölgesinin yeniden imar ve ihyasını sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile çalışmaları hızla sürdürdüklerini bildiren Nebati, bu kapsamda gereken her türlü finansmanı Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak sağlayacaklarını söyledi.
Nebati, kentsel dönüşüm probleminin çözümünde 3 ayrı yaklaşım üzerinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile eşgüdüm içinde çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Birinci modelde konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bu modelle, konut sahipleri hak kaybına uğramadan ve emsaller korunarak kentsel dönüşümü güçlü bir şekilde destekleyeceğiz. İkinci modelimizdeyse ada bazlı kentsel dönüşüm kapsamında konut üreticilerini teşvik edeceğiz. Bu kapsamda konut üreticilerine düşük maliyetli finansman desteği sağlayarak depreme dayanıklı konut arzını hızla artıracağız. Bu iki durumda da KGF desteklerini devreye alarak hem konut üreticisinin hem de bağımsız bölüm maliklerinin krediye erişimlerini kolaylaştıracağız."

"Kira enflasyonunu dizginleyeceğiz"
Çalışmalarına Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı 6 Şubat'tan önce başlanan ve dünyada farklı örnekleri olan üçüncü modelin de özellikle kiralık konut arzını artırmaya yönelik olduğuna işaret eden Nebati, şu ifadeleri kullandı:
"Bu modelle ülkemize 'kiralık konut üreticisi' kavramını kazandırmayı ve kiralık konut arzını kısa sürede artırmayı hedefliyoruz. Model kapsamında üretilen kiralık konutlar, öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacaktır. Kiralama tutarları ve kira artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacaktır. Böylece, özellikle salgın sonrasından bu yana makul seviyelerin çok ötesinde artış gösteren kira enflasyonunu dizginleyeceğiz."
Nebati, depremler sonrası TOKİ projelerinde görev alan yüklenicilerin ilk etapta sözleşmelerini bağlamaları için ihtiyaç duydukları finansmana erişimi kolaylaştırabilmek adına yürürlükte olan Kredi Garanti Fonu (KGF) paketini revize edeceklerini dile getirerek, tüm modellerle ilgili diğer detayları gelecek günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

"TOKİ'ye damga vergisi istisnası getirdik"
İçinde bulunulan zorlu dönemde vatandaşların konut ve barınma ihtiyaçlarına çözüm olmak ve finansmana erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla konut kredilerinde uygulanan kredi değer oranlarını güncellediklerini anlatan Nebati, şunları kaydetti:
"Ayrıca, deprem nedeniyle özellikle orta ve alt gelir grubuna yönelik konutların daha uygun şartlarla üretilmesine imkan sağlamak amacıyla TOKİ tarafından konut ve konut ile ihale edilen yapım işlerine ilişkin olarak 2023 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere damga vergisi istisnası getirdik. Bu süreçte, bir yandan da yıkılan veya kullanılamaz hale gelen iş yerleri için mobil çözümler de üretiyoruz. 6 bin geçici ticarethaneyi esnafımızın hizmetine verdik, 3 bin konteynerden oluşan çarşıları da kuruyoruz. Diğer taraftan, kurumlarımızla koordineli şekilde ilerleyerek OSB'lere yönelik de üzerimize düşen ne varsa hızlıca yerine getireceğiz."
Dünyada bugüne kadar gerçekleşen en büyük felaketlerden birinin yaşandığı süreçte devletin tüm kurumları ve imkanlarını seferber ettiğini anlatan Nebati, kendisinin de depremin ilk gününden bu yana bölgede vatandaşlarla dayanışma içinde çalıştığını söyledi.
Nebati, depremzede vatandaşlara seslenerek, "Yüreğinizi ferah tutun. Devletimiz tüm şefkatiyle, tüm imkanlarıyla sizlerin yanındadır. Sorunların her biri çözüme kavuşana kadar, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde sizlerle birlikte olmaya, beraberce yol almaya kesin kararlıyız. Altını çizmek isterim ki Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Tüm maddi kayıplarınızı inşallah çok daha iyileriyle ve en güzel şekilde, yine birlik içinde telafi edeceğiz." dedi.

"AFAD'a 27 milyar lira aktardık"
Deprem sonrası Bakanlığının sağladığı desteklere ilişkin bilgi veren Nebati, "Deprem felaketinin ilk anından itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın acil nakit taleplerini hızla karşılıyoruz. Bunun için ilk etapta 100 milyar liralık kaynak ayırdık ve bu kapsamda, şimdiye kadar, AFAD'a 27 milyar lira aktardık. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına nakdi yardımlarda bulunuyoruz." diye konuştu.
Nebati, depremin bütçeye ilave maliyet getirmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kimsenin içinde en ufak bir kaygı dahi olmasın. Yüksek büyüme performansımız ve taviz vermediğimiz mali disiplinle elde ettiğimiz güçlü mali alan sayesinde, bu büyük felaketin açtığı tüm yaraları hep birlikte saracağız. Hükümet olarak bugüne kadar verdiğimiz sözlerin nasıl ki hep arkasında durduysak, yine sözlerimizin arkasında dimdik durmaya devam edeceğiz. Bütçe imkanlarımıza ilave olarak, şehirlerimizi hızla ayağa kaldırmak amacıyla Afet Yeniden İmar Fonu'nu da kuruyoruz. Şeffaf bir şekilde yönetilecek olan bu Fon ile afetler için uzun vadeli kaynak sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacağız. Afet sonrasında, bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin sınırlı olarak olumsuz etkilenme ihtimali olsa da yılın geri kalanında kademeli şekilde toparlanmasını bekliyoruz. Alacağımız ilave önlemlerle, depremin 2023 yılı büyümesindeki olumsuz etkisi de haliyle sınırlı kalacaktır."
Bu zorlu dönemde çiftçilerin yanında olmayı kesintisiz şekilde sürdürdüklerine dikkati çeken Nebati, "Deprem nedeniyle ürünleri, işleri veya işletmesi zarar gören 115 bin tarımsal üreticimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandığı Hazine faiz destekli 39 milyar lira tutarındaki kredi ödemesini 1 yıl süreyle vade farksız şekilde erteledik. Bu kapsamda, Şanlıurfa'daki 17 bin tarımsal üreticimizin Hazine faiz destekli kredi ödemelerini de erteledik." dedi.

"Kamu bankalarının destek tutarı 80 milyar lirayı buldu"
Nebati, esnafa sağlanan desteklere de değinerek, şunları kaydetti:
"Daha önce açıkladığımız 250 milyar liralık kredi hacmine sahip KGF paketlerine 100 milyar lira daha ekledik. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerimiz için 2 yeni KGF paketini uygulamaya aldık. Bu kapsamda, onar milyar lira tutarında toplam 20 milyar lira kefalet limitini haiz Deprem Bölgesi İşletme Giderleri Destek Paketi ve Deprem Bölgesi Yatırım Destek Paketi ile işletmelerimize ek destekler de sunuyoruz. İş yerleri veya işletmeleri zarar gören 156 bin esnaf ve sanatkarımızın Halk Bankası tarafından kullandırılan 23,5 milyar liralık Hazine faiz destekli kredi ödemelerini 6 ay süreyle faizsiz şekilde erteledik. Bu kapsamda Şanlıurfa'da yaklaşık 23 bin esnaf ve sanatkarımızın 4,1 milyar lira tutarındaki Hazine faiz destekli kredi ödemesini ertelemiş durumdayız."
Nebati, sadece kamu bankalarının bölgeye sağladığı destek tutarının 80 milyar lirayı bulduğuna dikkati çekti.

"3 milyar liralık sigorta ödemesi gerçekleşti"
Afetin hemen ardından deprem sigortası kapsamındaki faaliyetleri hızlandırdıklarını bildiren Nebati, "Hasar tespitlerinin yapılmasıyla ödemelere ivedilikle başladık. Bugüne kadar 3 milyar liralık ödeme gerçekleştirdik ve ödemelerimiz hızla devam ediyor. İlk kez hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte, sigortalılara avans ödemesi alma imkanı da tanımaya başladık." dedi.
Nebati, bu süreçte birçok vergi düzenlemesini de hayata geçirdiklerini anlatarak, "Ayrıca, sahadan gelen talepleri dikkate alarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı matrah ve vergi artırımı ile borç yapılandırmasını içeren kanun teklifimiz Meclis Genel Kurulunda kabul edilmiş ve yakın zamanda uygulamaya geçecektir. Deprem tarihine kadar tahakkuk etmiş elektrik ve doğal gaz faturalarının silinmesi ile elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesi konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.
Konuşmasında sadece Bakanlığının bugüne kadar yaptıklarının özetini anlattığını belirten Nebati, diğer tüm bakan ve bakanlıkların da günün 24 saatinde çalışarak, daha sahada talep oluşmadan, gerekeni hızlı şekilde uygulamaya koyduklarını dile getirdi.
​​​​​​​AK Parti iktidarı olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, aşamayacakları hiçbir sorun olmadığını belirten Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bırakın birileri masaların etrafında ikbal hesapları yapıp dursunlar, birileri çadırların önünde fotoğraf versinler, birileri sosyal medya üzerinden söylemler geliştirsin. Onlar söylemeye, biz yapmaya devam edeceğiz. Biz uyumuyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Bizim bakanlarımız çadırlarda da yattılar, konteynerlerde de yattılar. Bürokrasimiz, belediye başkanlarımız, askerimiz, polisimiz aynı şekilde... Bizler, tüm enerjimizle, tüm inancımızla vatandaşlarımıza hızlı ve kalıcı çözümler üretmek için gece gündüz demeden mücadeleyi sürdüreceğiz. Şanlıurfa'mızın ve diğer tüm illerimizin bir an evvel yeniden imar ve ihya edilmesinde tüm gücümüzle çalışacak, milletimizle birlik içinde, yan yana, omuz omuza yol almaya devam edeceğiz. Geçmiş başarılarımız, yarınlarda elde edeceğimiz yeni zaferlerin en sağlam teminatıdır.​​​​"


Türkiye genelinde geçen ay 151 bin 416 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

AA
AA
TT

Türkiye genelinde geçen ay 151 bin 416 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

AA
AA

Türkiye genelinde geçen şubat ayında 151 bin 416 gayrimenkul satış işlemi gerçekleştirildi.
AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, geçen şubat ayındaki 151 bin 416 gayrimenkul satış işleminden 3 milyar 591 milyon 484 bin 24 lira tapu harcı geliri sağlandı.
Bu satış işlemlerinin 60 bin 426'sını konut, 26 bin 247'sini arsa, 46 bin 720'sini tarla, 6 bin 372'sini iş yeri ve geri kalanını ise diğer taşınmazların satışı oluşturdu.
2023 yılı Şubat ayındaki işlem sayısı, 249 bin 852 gayrimenkul satış işleminin yapıldığı 2023 yılı Ocak ayına göre yüzde 39 geriledi.
En çok satış işlemi yapılan ilk 10 il arasında 19 bin 710 satışla İstanbul ilk sırada yer aldı.
İstanbul'u 10 bin 609 ile Ankara, 8 bin 777 ile İzmir, 6 bin 726 ile Antalya, 6 bin 237 ile Bursa, 5 bin 206 ile Konya, 4 bin 351 ile Tekirdağ, 4 bin 285 ile Kocaeli, 4 bin 163 ile Balıkesir ve 3 bin 452 ile Mersin takip etti.


Suudi Arabistan’da gayrimenkul fiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 1,6 arttı

Villa fiyatları yüzde 1,7, apartman fiyatları yüzde 2,2 arttı (Şarku’l Avsat)
Villa fiyatları yüzde 1,7, apartman fiyatları yüzde 2,2 arttı (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan’da gayrimenkul fiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 1,6 arttı

Villa fiyatları yüzde 1,7, apartman fiyatları yüzde 2,2 arttı (Şarku’l Avsat)
Villa fiyatları yüzde 1,7, apartman fiyatları yüzde 2,2 arttı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu (GASTAT) verilerine göre, ülkede gayrimenkul fiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında arttı.
GASTAT raporu, geçen yılın dördüncü çeyreğinde konut fiyatlarının yüzde 2,6 arttığını, bunun da arsa fiyatlarındaki yüzde 2,7’lik artıştan kaynaklandığını ortaya koydu.
Raporda ayrıca villa fiyatlarının yüzde 1,7, apartman fiyatlarının ise yüzde 2,2 arttığı bilgisi verildi.
GASTAT, 2022’nin dördüncü çeyreğinde konut fiyatlarının yıllık bazda yüzde 0,4 azaldığına dikkati çekerken, konut ve ticari bina fiyatları sabit kalarak göreli bir değişim kaydetmedi.
Ticari arsa fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ticari sektörde gayrimenkul fiyatları yüzde 0,2 azaldı.
Tarım arazisi fiyatlarındaki yüzde 0,8’lik düşüş nedeniyle tarımsal gayrimenkul fiyatları da geriledi.


Türkiye'de 2022'de yaklaşık 1 milyon 486 bin konut satıldı

AA
AA
TT

Türkiye'de 2022'de yaklaşık 1 milyon 486 bin konut satıldı

AA
AA

Buna göre, konut satışları 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 0,4 azalışla 1 milyon 485 bin 622'ye düştü.
Ocak-Aralık 2022 döneminde ipotekli konut satışı yüzde 4,8 gerileyerek 280 bin 320, diğer satış türlerinde ise yüzde 0,7 artarak 1 milyon 205 bin 302 oldu. 2022 yılında ipotekli satışların payı yüzde 18,9 diğer satışların payı yüzde 81,1 olarak gerçekleşti.
Bu dönemde ilk defa satılan konutlar yüzde 0,3 azalışla 460 bin 79'a geriledi. İkinci el konut satışları ise yüzde 0,5 azalışla 1 milyon 25 bin 543 olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışlarının payı yüzde 31, ikinci el konut satışlarının payı yüzde 69 oldu.
Konut satışlarında 2022'de İstanbul 259 bin 654 konut satışı ve yüzde 17,5 payla ilk sırayı aldı. İstanbul'u 126 bin 166 konut satışı ve yüzde 8,5 payla Ankara, 83 bin 502 konut satışı ve yüzde 5,6 payla İzmir izledi. En az satış ise 468 konutla Ardahan'da gerçekleşti.
Türkiye genelinde konut satışları geçen ay, Aralık 2021'e kıyasla yüzde 8,2 azalarak 207 bin 963 oldu. İstanbul, söz konusu ayda 36 bin 744 konut satışı ve yüzde 17,7 ile en yüksek paya sahip oldu.
İstanbul'u 16 bin 365 konut satışı ve yüzde 7,9 payla Ankara, 11 bin 168 konut satışı ve yüzde 5,4 payla Antalya izledi. Konut satışlarının en az olduğu il 58 konutla Ardahan olarak kayıtlara geçti.


'Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'na dair detaylar açıklandı

AA
AA
TT

'Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'na dair detaylar açıklandı

AA
AA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası"nın detaylarını açıklıyor.

"Asgari peşinat oranı yüzde 10"
Bakan Nebati, "Sağlanacak finansman İstanbul'da en çok 5 milyon lira, 2. Bölge illerinde en çok 3 milyon lira, 3. Bölge illerinde en çok 2 milyon liradır. Asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, azami 15 sene vadeyle sağlanacak finansman da faiz/kar payı oranı yüzde 0,69’dan başlayacak. Yeni Evim Programı'ndan yararlanacakların halihazırda bir konutunun olmaması ve son bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor." dedi.

"Gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları takip edilecek"
Bakan Nebati şöyle devam etti;
"İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak üstleneceğiz, ilk 3 sene için taksit tutarları aşağıya çekilmiş olacak.
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla'da konut almak isteyen vatandaşların, son bir yıl buralarda ikamet etmiş olması şartı aranacak.
Bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan, konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunacağız.
Vatandaşlar tamamlanmış, belirli oranda tamamlanmış, bankaların kredi verme kriterlerine uygun olan ve yapımına başlanacak konutlar için kredi kullanabilecek.
Gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları takip edilecek. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacak."

"İlk etapta 100 bin aile ev sahibi olacak"
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum da Yeni Evim Kampanyası ile ilk etapta 100 bin ailenin çok kısa bir zaman içerisinde ev sahibi yapılmasının hedeflendiğini belirtti.
Kurum, "Ülkemizin her yerinde bitmiş, belirli oranda tamamlanmış ve bankalarla garantörlük sözleşmesi imzalanmış yeni projelerden faydalanılabilecek. Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek. Bu kampanya sayesinde milyarca liralık hacim ortaya çıkacak ve ekonomimizde de yaklaşık 600 milyar liralık katma değer oluşacak." dedi.
Bakan Kurum, Yeni Evim Kampanyası ile ilgili detaylar ve gelişmelerin 16 Ocak'tan itibaren kurulacak web sitesi üzerinden takip edilebileceğini açıkladı.


Roshn, Riyad Front'un alışveriş, iş ve eğlence alanlarını satın aldı

Satın alma, bölge sakinlerinin eğlenceye erişip keyfini çıkarabilmelerini ve özel promosyonlardan yararlanabilmelerini sağlıyor (SPA)
Satın alma, bölge sakinlerinin eğlenceye erişip keyfini çıkarabilmelerini ve özel promosyonlardan yararlanabilmelerini sağlıyor (SPA)
TT

Roshn, Riyad Front'un alışveriş, iş ve eğlence alanlarını satın aldı

Satın alma, bölge sakinlerinin eğlenceye erişip keyfini çıkarabilmelerini ve özel promosyonlardan yararlanabilmelerini sağlıyor (SPA)
Satın alma, bölge sakinlerinin eğlenceye erişip keyfini çıkarabilmelerini ve özel promosyonlardan yararlanabilmelerini sağlıyor (SPA)

Roshan Real Estate Şirketi, Sidra projesinin yanında yer alan Riyad Front'un alışveriş, iş ve eğlence alanlarını satın aldı. Roshn’ın Riyad Front’taki ticari ve perakende satış alanını satın alması, şirketin bölgedeki en büyük çok varlıklı gayrimenkul geliştiricisi olma yolundaki ön adımlarından biri.
Roshan Real Estate Group CEO’su David Grover, “Geniş ve uzun vadeli bir vizyona sahip ulusal bir gayrimenkul geliştiricisi olarak, bu işbirliği büyük ve çok büyük fırsatları beraberinde getiriyor. Riyad Front’un birinci sınıf ticari ve perakende mülkleri, Sidra konut topluluğuyla entegre olarak sakinlerin eğlence mekanlarına erişmelerini, bölgeden keyif almalarını ve özel promosyon programlarından yararlanmalarını sağlayacak benzersiz fırsatlar sunuyor” ifadelerini kullandı.
Riyad Front’un, kiracılara ve ziyaretçilere en iyi seviyede hizmet sunulmasını sağlamak için Roshn, 2019'da açılan Riyad Front’un geliştiricisi ve ana işletmecisi ile mülk yönetimi anlaşması yaptı. O tarihten bu yana Riyad perakende sahnesinde önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Riyad Front’un önündeki alışveriş bölgesi yaklaşık 80 bin metrekare alana sahip çok amaçlı bir ticari merkez olup, çeşitli kiracılara sahip. Alan yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Ayrıca şirketlere ve işletmelere ayrılmış duvarlarla çevrili bir alan da mevcut. Alan bir grup seçkin kiracıyı içeren iş bölgesini de içeriyor.
İş bölgesi, alışveriş bölgesinin yanında yer alıyor ve birinci sınıf modüler çalışma alanlarına sahip. Ayrıca 1 km uzunluğunda park ve yeşil alanlar, yaya yolları, modern tesisler, fitness merkezi, 4 yıldızlı otel, konferans salonları, toplantı odaları ve Riyad Front Akademi kreşi yer alıyor.
Riyad Front bitişiğindeki Sidra Mahallesi, sakinlerine çeşitli eğlence imkanları sağlamaya çalışan Roshn çabalarıyla çok amaçlı tesisler ve merkezler barındırıyor. Bölgenin gelişiminin sekiz aşaması tamamlandığında 30 bin yeni konut olacak. Proje, sakinlerine Selmani mimarisinin tarzını en son teknoloji ile harmanlayan bir tasarım, yeşil ve açık alan, yaya dostu sokaklar olan yaşam alanı dahil olmak üzere benzersiz bir dizi özellik sunuyor. Ayrıca sağlık, eğitim, eğlence, spor ve perakende tesislerine erişim mevcut. Bölge sakinlerinin ise bu ay Sidra’nın ilk aşamasında yeni evlerine taşınması planlanıyor. Roshn, Sidra projesinin ikinci aşama satışlarını başlatırken, 3,6 kilometrekarelik bir alana kurulacak projeye 2 bin 100’ü aşkın yeni konut eklemesi yapılacak.
Roshn, Suudi Arabistan’da Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) bağlı ulusal bir gayrimenkul geliştirme şirketi. Şirket, yüksek kalite standartlarına sahip konut mahalleleri geliştirerek vatandaşların yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. 200 milyon metrekareden fazla bir alanda konut toplulukları kuran şirket, faaliyetlerini genişletmek için çalışırken, devletin konut birimlerinin mülkiyet yüzdesini artırma çabalarını da destekliyor. Buna ek olarak Roshn, konut tesisleri, perakende satış mağazaları, ticari tesisler, konaklama tesisleri ve kamu tesisleri dahil olmak üzere çok çeşitli varlık sınıflarında, intifa hakkı arazi kullanımında bir gayrimenkul geliştiricisi ve ana işletmecisi olarak faaliyet gösteriyor.


Gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik çalışma başlatıldı

AA
AA
TT

Gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik çalışma başlatıldı

AA
AA

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın Risk Analizi Genel Müdürlüğü, kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.
Bakanlıkça gayrimenkul sektöründe fiyat artışına sebep olan etkenler tek tek inceleniyor.
Bu kapsamda suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor.
Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor.

"Konuyu mercek altına aldık"
Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Nebati, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ile değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü bildirdi.
Nebati, "Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız." ifadelerini kullandı.

Emlakçılar da inceleme altında
Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında ilan veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analiziyle yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlandı.
Çalışmalar neticesinde emlak piyasasında spekülasyon yaratan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.


Konut satışı en çok Ruslara yapıldı

AA
AA
TT

Konut satışı en çok Ruslara yapıldı

AA
AA

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.
Buna göre, Türkiye genelinde konut satış sayısı haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,7 artışla 150 bin 509 oldu.
Haziranda satılan konut sayısı mayısa göre yüzde 22,6 arttı. Mayısta 122 bin 768 konut satılmıştı.
İstanbul 27 bin 998 konut satışı ve yüzde 18,6 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 13 bin 303 konut satışı ve yüzde 8,8 pay ile Ankara, 8 bin 243 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi.
Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 40 konut ile Hakkari, 44 konut ile Ardahan ve 90 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları arttı
Türkiye genelinde haziranda yabancılara 8 bin 630 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışları, haziranda yıllık bazda yüzde 81,8 artış kaydetti. Söz konusu ayda toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 5,7 oldu.
Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 3 bin 906 konut satışı ile İstanbul aldı. Bu ili 2 bin 534 konut satışıyla Antalya ve 428 konut satışıyla Mersin izledi.
Haziranda Rusya vatandaşları Türkiye'den 1887 konut satın aldı. Rusya vatandaşlarını 987 konutla İran, 807 konutla Irak vatandaşları takip etti.

İpotekli konut satışları arttı
Haziranda ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,6 artış göstererek 40 bin 610'a çıktı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 27 oldu. Ocak-haziran döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63,5 yükselişle 170 bin 317 olarak kayıtlara geçti.
Haziran ayındaki ipotekli satışların, 11 bin 229'u, ocak-haziran dönemindeki ipotekli satışların ise 43 bin 114''ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

Diğer konut satışları arttı
Türkiye genelinde diğer konut satışları haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artarak 109 bin 899 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 73 olarak kayıtlara geçti. Ocak-haziran döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artışla 556 bin 81'e çıktı.
İlk el konut satış sayısı, haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artarak 44 bin 732'e ulaştı. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 29,7 oldu. İlk el konut satışları ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,2 artışla 208 bin 451 olarak gerçekleşti.
İkinci el konut satışları haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 yükselerek 105 bin 777'e çıktı. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 70,3 oldu. İkinci el konut satışları ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,6 artışla 517 bin 947 olarak kayıtlara geçti.