Sudan cüneyhindeki değer kaybı durdurulamıyor

Sudan cüneyhi, ABD doları karşısında en düşük seviyesini gördü

(AA)
(AA)
TT

Sudan cüneyhindeki değer kaybı durdurulamıyor

(AA)
(AA)

Sudan'da karaborsada bugün 1020 cüneyhe kadar yükselen dolar, bankalarda ise 590 ile 760 cüneyh arasında işlem görüyor.

Döviz sıkıntısı, yüksek enflasyon, bütçe açıkları ve dış borç nedeniyle ciddi bir mali krizle karşı karşıya olan Sudan'da cüneyh, ABD doları başta olmak üzere diğer yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybı yaşıyor.

Para birimi cüneyhin dolar karşısında son iki yılda 10 kattan fazla değer kaybettiği Sudan'da hükümet, yaklaşık 7 aydır memur maaşlarını düzenli ödeyemiyor.

Sudan'da ulaşım, kira maliyetleri ve temel tüketim maddelerindeki yüksek fiyat artışları nedeniyle enflasyonun yüzde 300'leri aştığı tahmin edilirken hükümet, mart ayından bu yana enflasyon oranlarını paylaşmıyor.

İşsizlik ve yoksulluğun giderek arttığı ülkede uzmanlar, hükümetin, mali ve parasal sistemin reformu, döviz kurunun serbestleştirilmesi, vergi kaçakçılığı ve kaçakçılıkla mücadele, yerli üretim ve ihracatın teşvik edilmesi gibi hususlarda kararlı ve kapsamlı adımlar atması gerektiğini belirtiyor.

IMF, Sudan'ın kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yıl sonunda yüzde 151'e yükseleceğini öngörüyor.

Güney Sudan'ın 2011'de referandumla bağımsızlığını ilan etmesinin ardından petrol gelirlerinin yaklaşık yüzde 80'ini kaybeden Sudan'da, hayat pahalılığı nedeniyle artan gösteriler sonrası ordunun 11 Nisan 2019'daki müdahalesiyle rejim ve hükümet değişikliğine gidilmişti.

25 Ekim 2021'deki askeri darbenin ardından ilan edilen olağanüstü hal ile başbakanın istifa ettiği ve siyasi krizin baş gösterdiği Sudan'da, son olarak 15 Nisan 2023'te ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında iç savaş patlak vermişti.

Sudan'da 8. ayına giren iç savaş nedeniyle özellikle altın ve petrol gibi doğal kaynaklardan elde edilen ihracat gelirlerinin azalması ve özellikle akaryakıt ve gıda gibi temel malzemelerinin tedarik giderlerinin artması da kuru olumsuz etkiledi. Bu durum bütçe açığının kötüleşmesine ve döviz rezervlerinin azalmasına yol açtı.Almanya Başbakanı Scholz: 2024 bütçesinde kemer sıkma kararları olacak

Olaf Scholz (AA)
Olaf Scholz (AA)
TT

Almanya Başbakanı Scholz: 2024 bütçesinde kemer sıkma kararları olacak

Olaf Scholz (AA)
Olaf Scholz (AA)

Scholz, Federal Meclis'te Anayasa Mahkemesinin hükümetin kullanılmayan 60 milyar avroluk Kovid-19 fonunun yeniden tahsisinin yasal olmadığı kararından kaynaklanan bütçe kriziyle ilgili konuşma yaptı.

Almanya'nın yakın geçmişte Kovid salgını, Ukrayna'daki savaşın ekonomi üzerindeki etkileri ve artan enerji fiyatlarıyla mücadele ettiğini vurgulayan Scholz, enerji fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artması durumunda karşı önlemleri hızlıca hayata geçirme sözü verdi.

Alman hükümetin enerji fiyatlarında tavan fiyat uygulamasını bu yılın sonuna kadar sonlandıracağını belirten Scholz, "Düşük fiyatlar ve iyi doldurulmuş doğal gaz depoları nedeniyle enerji fiyat frenlerini sona erdirmeye muktedir olacağız." dedi.

Olaf Scholz, zorluklara rağmen iklim değişikliğiyle mücadele ettiklerini ve Almanya'yı modernize etmeye çalıştıklarını anlatarak, "Tüm bu ciddi zorluklar karşısında ülkemizin modernizasyonunu ihmal etmek ciddi ve affedilemez bir hata olur." diye konuştu.

Scholz, hükümetinin vatandaşlar ve şirketler için kemer sıkma kararlarını da içerebilecek 2024 bütçesini "mümkün olduğu kadar çabuk" hazırlamak için meclisle birlikte çalıştıklarını anlatarak, yarı iletken gibi önemli sektörleri destekleyeceğini söyledi.

Vatandaşların ve şirketlerin çalkantılı zamanlarda açıklığa ihtiyaç duyduklarını dile getiren Scholz, "Vatandaşlar devletin kendilerine verdiği sözleri tutacağına güvenebilirler. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorluklarla kimseyi yalnız bırakmadık ve bırakmıyoruz." diye konuştu.

Almanya'nın Ukrayna'ya desteği

Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği desteğin altını çizen Scholz, bütçe sıkıntılarına rağmen ülkesinin Kiev'e desteğini gelecek yıl ikiye katlayarak 8 milyar avroya çıkarma sözü verdi.

Scholz, "Ukrayna'ya ve enerji krizinin aşılmasında desteğimizi bırakmamamız gerektiği de açık. Bu geleceğimizi tehlikeye atar." dedi.

Hamas ve İsrail arasında varılan esir takası mutabakatına da değinen Scholz, "Serbest bırakılanlar arasında çok sayıda Almanın da bulunması sevinmek için bir başka neden." değerlendirmesinde bulundu.

Mahkeme kararının bütçeye etkisi

Almanya Anayasa Mahkemesi, 15 Ekim'de, Alman koalisyon hükümetinin Kovid-19 salgını döneminden kalma 60 milyar avroluk kullanılmamış krediyi bir iklim fonuna aktarma kararının anayasaya aykırı olduğunu kararlaştırmıştı.

Kararın ardından Alman federal hükümeti tartışmalı bütçe konusunda zor kararlarla karşı karşıya kaldı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümeti, mahkemenin kararının ardından 2023 ve 2024 federal bütçelerini anayasaya uygun şekilde hazırlamaya çalışıyordu.

Kovid-19 salgını sırasındaki acil durum nedeniyle Alman Federal Hükümeti'nin, borç alımını 60 milyar avro artırmasına karşın Kovid-19 ve sonuçlarıyla başa çıkmak için söz konusu krediye ihtiyaç duyulmadı.

Alman koalisyon hükümeti, söz konusu krediyi ülkenin İklim ve Dönüşüm Fonu için kullanmak istemişti.

Ekonomistlere göre mahkemenin kararı, federal hükümeti bu yasama döneminin en büyük ekonomi politikası sorunuyla karşı karşıya bıraktı.


Tesla, İsveç'e karşı: Grev mahkemeye taşındı

Tesla fabrikalarındaki greve tersane işçileri de destek vermişti (Reuters)
Tesla fabrikalarındaki greve tersane işçileri de destek vermişti (Reuters)
TT

Tesla, İsveç'e karşı: Grev mahkemeye taşındı

Tesla fabrikalarındaki greve tersane işçileri de destek vermişti (Reuters)
Tesla fabrikalarındaki greve tersane işçileri de destek vermişti (Reuters)

Elon Musk'ın CEO'su olduğu elektrikli otomobil devi Tesla, İsveç'teki fabrikalarında süren grev nedeniyle devlet kurumlarına açtığı davada, mahkemece haklı bulundu. 

Tesla, İsveç'in doğusundaki Nörrköping şehrinde pazartesi günü verdiği dava dilekçesinde, devlete ait İsveç Ulaştırma Kurumu ve posta kuruluşu PostNord'un firmaya karşı "hukuki dayanağı olmayan ayrımcı saldırılar" düzenlediğini savundu.

ABD'li otomotiv devinin davası, İsveç'teki Tesla fabrikalarında süren greve posta işçilerinin de katılmasının ardından geldi. İsveç'in en büyük sendikalarından biri olan IF Metall'e bağlı 130 işçi, 27 Ekim'den beri İsveç'teki 8 Tesla fabrikasında grevde.

PostNord'daki işçileri örgütleyen İsveç Hizmet ve İletişim İşçileri Sendikası (SEKO), 20 Kasım'da greve katılarak, Tesla araçlar için üretilen plakaları sahiplerine teslim etmeyeceklerini duyurmuştu. 

İsveç Ulaştırma Kurumu da PostNord'la anlaşmalı olduklarını, bu nedenle plakaların tedarikini sağlayamayacaklarını bildirmişti. 

Şikayet metnine göre Tesla, dava süreci devam ederken söz konusu araç plakalarını geri toplamayı talep etti.

İsveç'in önde gelen gazetelerinden Aftonbladet'in aktardığına göre Nörrköping mahkemesi, Tesla'nın talebini haklı buldu. 

Mahkemeden ilk duruşmanın görüldüğü gün çıkan ara kararda, İsveç Ulaştırma Kurumu'nun 7 gün içinde plakaları Tesla'ya teslim etmesi istendi. Kurum bunu gerçekleştirmediği takdirde 1 milyon kron (yaklaşık 2,7 milyon TL) para cezası ödeyecek.

İsveç Ulaştırma Kurumu'ndan Anna Berggrund, ara kararın kendilerine iletildiğini fakat nasıl bir yol haritası izleyeceklerini henüz kararlaştırmadıklarını söyledi. 

Tesla'ya karşı sendikal mücadeleyi yöneten IF Metall'e göre firma, çalışanların ücretlerini, emeklilik maaşlarını ve sigorta haklarını güvence altına alacak toplu iş sözleşmesine yanaşmıyor. 

IF Metall'den Veli-Pekka Saikkala, ABD'li firmanın devlet kurumlarına dava açarak süreci karmaşıklaştırdığını söyledi. Saikkala, "Bu durumu çözmenin basit ve hızlı bir yolu var, o da toplu sözleşme imzalamak. Tesla bunu yaptığı anda çatışma sonlanır" dedi.

Musk, işçilerin greviyle ilgili ilk açıklamayı perşembe günü Twitter hesabından yapmış, eylemi "delilik" diye nitelemişti. 

Independent Türkçe


ABD'de federal yargıç, eski Binance CEO'sunun ülkede kalması gerektiğine hükmetti

(AA)
(AA)
TT

ABD'de federal yargıç, eski Binance CEO'sunun ülkede kalması gerektiğine hükmetti

(AA)
(AA)

Seattle'daki ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Richard Jones, Changpeng Zhao'nun, hakkındaki inceleme talebi karara bağlanana kadar vatandaşı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) dönmemesi gerektiğine hükmetti.

ABD hükümeti, geçen hafta, Binance'in kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini açıklamıştı.

Changpeng Zhao, ABD hükümetiyle yapılan anlaşma kapsamında Binance CEO'luğundan ayrılmayı kabul etmişti.

Duruşması 23 Şubat'ta görülecek Changpeng Zhao, 175 milyon dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakılmıştı. Avukatları, eski CEO'nun kaçma riski taşıdığına itirazda bulunarak seyahat edebilmesini istemişti.

ABD hükümeti ise BAE ile suçluların iadesi anlaşmasının olmaması nedeniyle Changpeng Zhao'nun ülkeye dönüşünün güvence altına alınamayabileceği görüşünde.


Türkiye'nin Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracatı 27 milyar dolara dayandı

(AA)
(AA)
TT

Türkiye'nin Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracatı 27 milyar dolara dayandı

(AA)
(AA)

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Filistin, Irak, İran, İsrail, Katar, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Umman, Ürdün ve Yemen'den oluşan Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracat, yılın 10 ayında 26,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin geleneksel pazarları arasında yer alan Orta Doğu ülkeleriyle ikili ticaret bu yılın 10 ayında da etkin bir şekilde devam etti. Bölge ülkeleriyle karşılıklı ticaret ve yatırım alanında atılan adımlarla Türk ürünlerine olan yüksek talep devam etti.

Geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan'a yönelik Körfez ülkeleri programı kapsamında temaslarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Türkiye: Your Resilient Partner programında 200'ün üzerinde yatırımcı ve finans dünyası temsilcisine ülkemizdeki yatırım fırsatlarını anlattık.'' ifadelerini kullanmıştı.

Ocak-ekim döneminde, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri kapsamında en fazla ihracat 7,7 milyar dolarla Irak'a gerçekleşti. Irak'ı, 4,4'er milyar dolarla BAE ve İsrail, 2 milyar dolarla İran, 1,8 milyar dolarla Suudi Arabistan izledi.

Aynı dönemde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine (KKTC) 1,3 milyar dolarlık, Suriye ve Lübnan'a 1,1'er milyar dolarlık, Yemen'e 716 milyon dolarlık, Katar'a, 591,6 milyon dolarlık, Ürdün'e 579,8 milyon dolarlık, Kuveyt'e 454,8 milyon dolarlık, Umman'a 248,1 milyon dolarlık, Bahreyn'e 122,9 milyon dolarlık, Filistin devletine ise 103,9 milyon dolarlık dış satım gerçekleşti.

Böylece KKTC ve Filistin'e tüm zamanların en yüksek ocak-ekim ihracatı yapılmış oldu. Bölgedeki jeopolitik risklere ve gerilimlere karşın Türkiye'nin Filistin ile ticari ilişkilerini güçlendirmeye devam ettiği görüldü.

Hububat ve kimya sektörü öne çıktı

Orta Doğu ve Körfez coğrafyasına yılın 10 ayında en fazla ihracatı 3,7'şer milyar dolarla "hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri" ile "kimyevi maddeler ve mamulleri" sektörleri gerçekleştirdi.

Bu sektörleri, 2,6 milyar dolarla mücevher, 2,3 milyar dolarla çelik, 1,9 milyar dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri izledi.

Orta Doğu ve Körfez ülkelerine bu dönemde gerçekleştirilen ihracatın iller bazında dağılımına bakıldığında, başı 11,8 milyar dolarla İstanbul çekti. Megakent bu tutarla, Orta Doğu ve Körfez ülkelerine gerçekleştirilen dış satımın yüzde 44,2'sini sırtladı.

TİM verilerine göre, 2023 Ocak-Ekim döneminde Orta Doğu ve Körfez ülkelerine gerçekleştirilen ihracat miktarı (bin dolar) şöyle:


Reklam verenlerin kaçışı X’i zararla tehdit ediyor

X, Musk'ın tartışmalı içeriği desteklemesinin ardından reklam verenlerin çekilmesi nedeniyle 75 milyon dolar zararla karşı karşıya. (AFP)
X, Musk'ın tartışmalı içeriği desteklemesinin ardından reklam verenlerin çekilmesi nedeniyle 75 milyon dolar zararla karşı karşıya. (AFP)
TT

Reklam verenlerin kaçışı X’i zararla tehdit ediyor

X, Musk'ın tartışmalı içeriği desteklemesinin ardından reklam verenlerin çekilmesi nedeniyle 75 milyon dolar zararla karşı karşıya. (AFP)
X, Musk'ın tartışmalı içeriği desteklemesinin ardından reklam verenlerin çekilmesi nedeniyle 75 milyon dolar zararla karşı karşıya. (AFP)

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) milyarder Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından, Musk'ın platformda bazı şirketlerin Yahudi karşıtı olarak değerlendirdiği bir gönderiyi desteklemesi ile tartışmalara konu oldu.  Platformun yıl sonuna kadar 75 milyon dolara ulaşabilecek, reklam gelirlerindeki önemli bir kayıp yaşayabileceği öne sürüldü. Gelişme, Walt Disney ve Warner Bros Discovery gibi bir dizi büyük şirketin platformda reklam vermeyi durdurmasına yol açtı. Şirket ayrıca, büyük markaların reklamlarının Adolf Hitler ve Nazi Partisi'ni tanıtan paylaşımların yanında yer aldığını iddia eden bir Media Matters raporundan da olumsuz etkilendi.

X, söz konusu haberlere yanıt olarak Media Matters aleyhine dava açtı. Ancak New York Times tarafından görülen şirket içi belgeler, markaların geri çekilmesi nedeniyle reklam gelirleri üzerinde gözle görülür bir etki olduğunu gösteriyor.

Raporlar, Airbnb ve Netflix gibi şirketlerin X'ten milyonlarca dolarlık reklam çektiğine işaret ediyor. Şirketin iç verileri, risk altındaki gelirlerin 11 milyon dolara ulaşabileceğini gösteriyor ancak durum değişkenliğini koruyor.

Musk'ın devralmasından ve içerik denetimini azaltmasından bu yana, nefret söylemi örnekleri artarak platformun itibarını etkiledi ve bu durum reklam verenlerin platformdan kaçmasına neden oldu. Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığına göre ABD'deki reklam gelirleri satın almadan bu yana aylık yüzde 55 oranında düştü.

Yapılan değerlendirmeler bu eğilimin devam etmesi halinde X’in kullanıcıların güvenini yeniden kazanmakta daha büyük zorluklarla karşılaşabileceği ve bunun da finansal performansı ve pazardaki itibarı üzerinde uzun vadeli bir etkiye yol açabileceği yönünde.


Çin'in "gölge bankacılık" devi ZEG'e soruşturma açıldı

İflas tehlikesiyle karşı karşıya kalan ZEG'in kurucusu Şia Zhikun, 2021'de kalp krizi nedeniyle 61 yaşında yaşamını yitirmişti (Reuters)
İflas tehlikesiyle karşı karşıya kalan ZEG'in kurucusu Şia Zhikun, 2021'de kalp krizi nedeniyle 61 yaşında yaşamını yitirmişti (Reuters)
TT

Çin'in "gölge bankacılık" devi ZEG'e soruşturma açıldı

İflas tehlikesiyle karşı karşıya kalan ZEG'in kurucusu Şia Zhikun, 2021'de kalp krizi nedeniyle 61 yaşında yaşamını yitirmişti (Reuters)
İflas tehlikesiyle karşı karşıya kalan ZEG'in kurucusu Şia Zhikun, 2021'de kalp krizi nedeniyle 61 yaşında yaşamını yitirmişti (Reuters)

Çin'in en büyük varlık yöneticilerinden Zhongzhi Enterprise Group (ZEG) hakkında soruşturma başlatıldı. 

Pekin polisine bağlı Belediye Kamu Güvenliği Bürosu'ndan cumartesi günü yapılan açıklamada, şirketin yürüttüğü yasadışı faaliyetlerle ilgili soruşturma açıldığı bildirildi. 

Yetkililer söz konusu faaliyetlere ilgili detay paylaşmazken, Çin Komünist Partisi'nin İngilizce yayın organı Global Times, soruşturmada polisin "birçok şüpheliyle ilgili işlem yaptığını" aktardı. Soruşturmada adı geçen şüphelilerin kim olduğuysa henüz açıklanmadı.  

Soruşturma, ZEG'in çarşamba günü ağır iflas durumunda olduğunu duyurmasının ardından geldi.

Merkezi başkent Pekin'de yer alan firma, yatırımcılarına gönderdiği mektupta toplam borç yükümlüğünün 420 ila 460 milyar yuanı (yaklaşık 1,7 trilyon ila 1,9 trilyon TL) bulduğunu, buna karşın toplam varlıklarının 200 milyar yuan (yaklaşık 827 milyar TL) olduğunu belirtmişti. 

Çin'deki emlak krizinden etkilenen gayrimenkul firmalarına milyarlarca dolar borç veren şirketin mektubunda, "Nakit varlıklar yetersiz ve varlık satışlarında elde edilebilecek miktar düşük. Firmas, kısa vadede borçlarını ödeyecek yeterli kaynağa sahip değil" ifadelerine yer verilmişti.

ZEG, "gölge bankacılık" olarak adlandırılan, yüksek riskli ve getirili yatırımların borç tahvilleri, menkul varlıklar, vadeli işlemler ve diğer borçlanma araçlarıyla fonlandığı kayıtdışı finans sektörünün en büyük aktörlerinden biriydi. 

Birleşik Krallık'ın (BK) kamu yayıncısı BBC'nin aktardığına göre, Çin'deki "gölge bankacılık" sektörü yaklaşık 3 trilyon dolar değerinde. 

BK merkezli piyasa analiz şirketi Orient Capital Research'ten Andrew Collier, ZEG'in içinde bulunduğu sıkıntılı mali durumun ve firmaya yönelik soruşturmanın, Çin'deki finans sektörüne olumsuz yansıyabileceğine dikkat çekti. Collier, bu durumun daha geniş bir krizi tetikleyerek Çin'deki normal bankacılık sektörünü de vurabileceğini söyledi.

Independent Türkçe


İngiltere Başbakanı Sunak, küresel şirketlerin ülkesine 29,5 milyar sterlin yatırım yapacağını açıkladı

Sunak, 24 Kasım'da İngiltere'nin Sunderland kentinde Nissan'ı gezerken çalışanlarla konuşuyor (Reuters)
Sunak, 24 Kasım'da İngiltere'nin Sunderland kentinde Nissan'ı gezerken çalışanlarla konuşuyor (Reuters)
TT

İngiltere Başbakanı Sunak, küresel şirketlerin ülkesine 29,5 milyar sterlin yatırım yapacağını açıkladı

Sunak, 24 Kasım'da İngiltere'nin Sunderland kentinde Nissan'ı gezerken çalışanlarla konuşuyor (Reuters)
Sunak, 24 Kasım'da İngiltere'nin Sunderland kentinde Nissan'ı gezerken çalışanlarla konuşuyor (Reuters)

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, Londra'da bugün düzenlenen Küresel Yatırım Zirvesi'ne ilişkin, Sunak'ın değerlendirmelerine yer verildi.

Sunak, küresel şirketlerin üst yöneticilerinin (CEO) "İngiltere'ye yatırımlar için geri döndüğünü" belirtti.

Ülkeyi yatırım ve iş dünyası açısından dünyanın en iyi bölgesi haline getirdiklerini söyleyen Sunak, "Küresel firmaların taahhüt ettiği 29,5 milyar sterlinlik yatırım binlerce istihdam yaratacak ve İngiliz ekonomisi için büyük bir güven oluşturacak. 
Geçen hafta işletmelere yakın tarihteki en büyük vergi indirimini sağladık, inovasyon kültürümüz ve dünyanın en iyi beyinlerinden bazılarını yetiştiren üniversitelerimize kadar, ülkemiz fırsatlar ülkesi." ifadelerini kullandı.

Sunak, küresel yatırımları çekmenin ekonomiyi büyütme planının merkezinde olduğunu dile getirerek, temiz enerji, yaşam bilimleri ve ileri teknoloji gibi kilit sektörlerdeki yeni fonlarla ülke genelinde büyümenin teşvik edileceğini aktardı.

Başbakanlık açıklamasına göre, söz konusu yatırımlarla ülkede 12 bin kişilik istihdam oluşturulacak.

Küresel Yatırım Zirvesi'ne katılan uluslararası şirketler ve CEO'lar arasında yer alan Avustralya'nın en büyük emeklilik fonu Aware Super'in CEO'su Deanne Stewart'ın 5 milyar sterlinin üzerinde altyapı, emlak ve özel sermaye yatırımları yapmak üzere Londra'da şirketin ilk yurt dışı ofisini açması bekleniyor.

Merkezi ABD'de bulunan yatırım yönetim şirketi Blackstone CEO'su Stephen Schwarzman, yatırım bankası Goldman Sachs CEO'su David Solomon ve JP Morgan Chase CEO'su Jamie Dimon da zirveye katılan yaklaşık 200 CEO'nun arasında yer alıyor.


ABD'liler, "Efsane Cuma"da internetten 9,8 milyar dolarlık rekor harcama yaptı

(AA)
(AA)
TT

ABD'liler, "Efsane Cuma"da internetten 9,8 milyar dolarlık rekor harcama yaptı

(AA)
(AA)

ABD medyasında yer alan ve Adobe Analytics tarafından derlenen verilere göre, ülkede "Black Friday" olarak adlandırılan ve sınırlı süreli indirimli satışların yapıldığı "Efsane Cuma"da çevrim içi satışlar arttı.

Söz konusu günde tüketiciler, çevrim içi olarak 9,8 milyar dolarlık rekor harcama yaptı. Harcama tutarında geçen yıla kıyasla yüzde 7,5'lik artış kaydedildi.

"Efsane Cuma" gününde en çok satanlar, akıllı saatler ve televizyonlar gibi elektronik ürünler oldu.

ABD'de "Efsane Cuma" gününden önce kutlanan Şükran Günü'nde de çevrim içi harcamaların geçen yıla kıyasla yüzde 5,5 artarak 5,6 milyar dolara ulaştığı bildirilmişti.

Ülkede kasım ayının 4'üncü perşembesi kutlanan Şükran Günü ile başlayan, bunu takip eden ve indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı Efsane Cuma, küçük işletmelerin satışlarını yükseltmeyi amaçlayan Küçük İşletmeler Cumartesisi (Small Business Saturday) ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) ile devam ederek Noel ve ardından 31 Aralık'taki Yılbaşı Gecesi ile sona eren dönem, perakende sektörü için önem taşıyor.

"Tatil sezonu" olarak adlandırılan bu dönem, büyük perakendeciler için genellikle yılın en kazançlı zamanı olarak nitelendirilirken, ABD'deki tüketicilerin "ekonomik sağlığının" da bir ölçütü olarak görülüyor.


FTX'in kurucusu, hapiste balık takas etmeyi öğrendi

FTX'in eski CEO'su Samuel Bankman-Fried, 9 Şubat 2022'de ABD Senatosu'nda ifade veriyor (Saul Loeb/AFP)
FTX'in eski CEO'su Samuel Bankman-Fried, 9 Şubat 2022'de ABD Senatosu'nda ifade veriyor (Saul Loeb/AFP)
TT

FTX'in kurucusu, hapiste balık takas etmeyi öğrendi

FTX'in eski CEO'su Samuel Bankman-Fried, 9 Şubat 2022'de ABD Senatosu'nda ifade veriyor (Saul Loeb/AFP)
FTX'in eski CEO'su Samuel Bankman-Fried, 9 Şubat 2022'de ABD Senatosu'nda ifade veriyor (Saul Loeb/AFP)

İflas eden kripto borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, diğer mahkumlardan hizmet alma karşılığında balık takas etmeyi öğrenerek hapis cezasıyla başa çıkmaya çalışıyor.

The Wall Street Journal'a konuşan bir kaynak, "imzası haline gelen mop-top" saç modelini korumak için Bankman-Fried'in kısa süre önce saç tıraşı karşılığında başka bir mahkumla birkaç kutu uskumru takas ettiğini söyledi.

Yayın organının haberine göre Brooklyn Metropolitan Cezaevi'nin sigarayı yasaklamasının ardından bu balık, kantindeki en popüler ürün haline geldi. Mahkumlar birbirlerinden hizmet almak için sık sık bu ürünü takas ediyor.

Uskumru hapishane kantininde 1,30 dolara satılırken, 88,40 dolara satılan MP3 çalar en pahalı ürünlerden biri.

Bankman-Fried ağustostan beri hapiste. Bir tanığı korkutmaya çalıştığını, eski kız arkadaşı Caroline Ellison'ı taciz ettiğini ve gazetecilere belge verdiğini federal bir yargıcın tespit etmesinin ardından Bankman-Fried kefaletsiz olarak tutuluyor. Eski kripto kralı iddiaları reddetti.

FTX'in kurucusu halihazırda komplo ve dolandırıcılıkla ilgili 7 suçtan ceza almayı bekliyor. Bankman-Fried, FTX müşterilerinden milyarlarca dolar çalmaktan ve yatırımcılarla borç verenleri dolandırmaktan hüküm giymişti. Savcılar, Bankman-Fried'in müşterilerden aldığı parayı 2017'de kurduğu serbest yatırım fonu Alameda Research'le bağlantılı borçları ödemek için kullandığını iddia etmişti.

28 Mart 2024'te yapılması planlanan ve cezasının kararlaştırılacağı duruşmanın ardından Bankman-Fried, federal bir cezaevine nakledilecek. Eski kripto kralı 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Yayın organı, Bankman-Fried'in eski Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernández ve Meksikalı eski bir kolluk kuvveti görevlisiyle hücre arkadaşı olduğunu aktardı.

Bankman-Fried hapse girmeden önce ailesinin Kaliforniya'nın Palo Alto şehrindeki evinde 250 milyon dolar kefaletle ev hapsinde tutuluyordu. Daha önce Bahamalar'da 30 milyon dolarlık bir dairede yaşayan FTX'in kurucusunun, 26 milyar dolar değerinde olduğu bildiriliyordu.

FTX'te yönetici de olan Ellison, duruşmada mahkemeye şirketin şirketten para aldığını söylemişti.

Bankman-Fried'in eski sevgilisi şöyle demişti:

Alameda, FTX müşterilerinden birkaç milyar dolar para aldı ve bunu kendi yatırımlarımızda ve borçlarımızı ödemek için kullandı.

Ellison, dolandırıcılık ve komployla ilgili 7 suçlamayı kabul etmişti.

The Independent yorum için Bankman-Fried'in avukatıyla temasa geçse de henüz yanıt alamadı.

Independent Türkçe


ABD'liler Şükran Günü'nde internetten yaptıkları alışverişe 5,6 milyar dolar harcadı

AA
AA
TT

ABD'liler Şükran Günü'nde internetten yaptıkları alışverişe 5,6 milyar dolar harcadı

AA
AA

ABD'de Şükran Günü'nde çevrim içi harcamaların geçen yıla kıyasla yüzde 5,5 artarak 5,6 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

ABD medyasında yer alan ve Adobe Analytics tarafından derlenen verilere göre, ülkede birçok büyük mağazanın kapalı olduğu Şükran Günü'nde çevrim içi satışlar arttı.

Şükran Günü'nde tüketicilerin çevrim içi olarak yaptığı harcamalar geçen yıla kıyasla yüzde 5,5 artışla 5,6 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu harcama tutarının, tüketicilerin 2017 yılında Şükran Günü'nde yaptığı 2,87 milyar dolarlık harcamanın neredeyse iki katı olduğu dikkati çekti.

Çevrim içi harcamaların, ülkede "Black Friday" olarak adlandırılan ve sınırlı süreli indirimli satışların yapıldığı "Efsane Cuma"da daha da artması beklenirken, harcamaların söz konusu bugünde yıllık yüzde 5,7 artışla 9,6 milyar doları bulacağı tahmin edildi.

ABD'de kasım ayının 4'üncü perşembesi kutlanan Şükran Günü (Thanksgiving Day) ile başlayan, bunu takip eden ve indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı Efsane Cuma (Black Friday), küçük işletmelerin satışlarını yükseltmeyi amaçlayan Küçük İşletmeler Cumartesisi (Small Business Saturday) ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) ile devam ederek Noel ve ardından 31 Aralık'taki Yılbaşı Gecesi ile sona eren dönem, perakende sektörü için önem taşıyor.

"Tatil sezonu" olarak adlandırılan bu dönem, büyük perakendeciler için genellikle yılın en kazançlı zamanı olarak nitelendirilirken, ABD'deki tüketicilerin "ekonomik sağlığının" da bir ölçütü olarak görülüyor.

Ülkede perakende sektörüne hareketlilik getiren "tatil sezonunda" bu yıl enflasyon ve artan borçlanma maliyetleri gibi ekonomik zorlukların tüketicilerin alışveriş planlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

ABD'de "tatil sezonu" harcamalarının bu yıl son 5 yılın en düşük artışını göstermesi bekleniyor.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) verilerine göre, perakende satışların, kasım ve aralık aylarını kapsayan dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 ila 4 artacağı tahmin ediliyor. "Tatil sezonu" satışlarının 2022'de yüzde 5,4, 2021'de yüzde 12,7, 2020'de yüzde 9,1 ve 2019'da yüzde 3,8'lük artış gösterdiği kayıtlarda yer alıyor.

ABD'de bu yıl "Efsane Cuma"da ise 130,7 milyon kişinin mağazalarda ve çevrim içi ortamda alışveriş yapması bekleniyor.