Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nazanin Zaghari-Ratcliffe'nin eşi: İngiltere İran’a karşı daha kararlı adımlar atmalı

Nazanin Zaghari-Ratcliffe'nin eşi: İngiltere İran’a karşı daha kararlı adımlar atmalı

Cuma, 24 Eylül, 2021 - 09:15
Richard Ratcliffe ve kızı Gabrielle Londra'daki İran büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi (Arşiv-Reuters)

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'nin eşi, dün İngiliz hükümetini 2 bin gündür İran’da tutuklu bulunan karısının serbest bırakılması için daha kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Richard Ratcliffe ve 7 yaşındaki kızı Gabrielle, Uluslararası Af Örgütü tarafından Londra'nın merkezindeki Parlamento Meydanı bahçesinde İran'da tutuklu bulunan Batılılar için düzenlenen halka açık bir gösteriye katıldı.

Konuyla ilgili AFP’ye konuşan Richard, “Zor bir aşama ama aynı zamanda unutulmuş hissetmediğimiz bir an” dedi. Richard’ın söz konusu açıklamaları, İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı Liz Truss’un bu hafta İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı görüşmenin ardından geldi. İran’a seslenen ve adam kaçırmanın işe yaramadığını söyleyen Richard, İngiliz hükümetini, bu tür hadiseleri yasal prosedürler ve bireysel cezalar kullanarak bir tür ‘organize suç’ olarak ele almaya davet etti.

Thomson Reuters Vakfı için çalışan 43 yaşındaki Nazenin Zaghari-Ratcliffe, Nisan 2016’da Tahran’daki ailesini ziyaret ettiği sırada tutuklandı. Kızıyla birlikte ailesini ziyarete gittiği İran’da tutuklanan Zaghari-Ratcliffe, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nazanin, İran rejimini devirmek için komplo kurmakla itham edildiği tüm suçlamaları reddediyor.

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle Mart 2020’de geçici olarak serbest bırakılan Nazenin, daha sonra Tahran’da ev hapsine alındı. 7 Mart 2021’den beri ise elektronik kelepçe takmıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Nazanin’in ailesinden acımasızca ayrılışı ve maruz kaldığı ‘korkunç şeyi’ kınayarak, bu konuda İranlı mevkidaşına baskı yaptığını söyledi. “Dönmesini sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz” diyen Truss, Nazanin Zaghari-Ratcliffe’nin İngiltere’ye dönene kadar baskı yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, kendi deyimiyle Londra'nın gerçekte kullandığı tonu yansıtmayan ve medyanın ‘manşetlerine’ çıkmayı amaçlayan ‘sert tweetlerine’ cevap verdi. Açıklamaların mahkeme kararının yerini almayacağını söyleyen Sözcü, Abdullahiyan’ın da açıkça belirttiği gibi İngiltere’nin yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya