Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tamamlayamadınız Hocam!

Tamamlayamadınız Hocam!

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 12:30
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Siyasal popülizmin bir dili vardır. Kuru gürültünün bir dili vardır. Halkın hayatını, kaderini ve refahını kurcalamanın kendilerine has birer dili vardır. Uluslar inşa etmek için özel adamlar, politikalar, konumlar ve vizyonlar vardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süredir Türkiye'nin devlet dilini, ülkenin uluslararası rolünü ve Türkiye'nin yapıcı ilişkilerini restore ediyor. Ankara'nın Ukrayna meselesindeki dengeli pozisyonundan Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Riyad ziyaretine kadar yeni bir dönemin özellikleri tüm bölgeye yansımaya başladı.

Buna bir itirazımız yok. Türkiye coğrafi, stratejik ve nesnel olarak doğal konumuna geri dönüyor. İlk sonuç, mantık dilinin temel ilişkiler alanına dönüşü oldu. İstanbul'da lekeler temizlenmeye, grubun üretim yerleri ve akılsız destekçilerinin kanalları kapatılmaya başladı. Bunlardan ilki, Mısır muhalefetini temsil ettiğini iddia eden, en kuru gürültücü kanalı Mekameleen TV oldu. Daha fazla ağız dalaşına gerek yok; kovulmadan şöyle buyurun... Tamamlayamadınız Hocam! Aksine Zeinat Sedki’nin diliyle söyleyecek olursak; yollarınız düğümlendi yavrucaklarım!

Tarihten ders çıkarmayan bu safça reddediş tuhaftır. Çocuklar; yarın büyükler uzlaşacak ve siz aradan çıkacaksınız. Ahmed Said bir çiftçiye dönüşecek ve Muhammed Said es-Sahhaf dilinin sertliğine rağmen, gülümseten bir nezaket sözlüğüne sahip olacak. Sahhaf’ın ifadelerini hatırlatayalım:

“Allah, midelerini cehennemde Iraklıların elleriyle ateşle doldursun. Bağdat şehrinde hiçbir  Amerikan sütununa yer yok. Kuşatma altına aldık ve çoğunu öldürdük. Aşağılık Bush ve Rumsfeld’in davalarına saygı duymuyor.”

Bu bitmeyen bir işkence türüdür. Ahmed Said'in yetkinliğinden kimse bahsetmiyor ve Kaddafi denilince hemen ‘sıçanlar’ konuşmasından bahsediliyor.

‘Mekameleen TV’, İstanbul'daki diğer kanallar gibi medya endüstrisinde ulaşılan en iyiyi değil, Arap medyasında yaşanan en kötüyü taklit etmeye çalıştı. Ama en önemli fark, İstanbul’daki TV kanallarının, kendi devletleri dışında bir devlete tabi, ulusal olmayan bir gündem uyguluyor olmalarıydı. Kapanış açıklamasına göre istasyon başka bir yere taşınacak. Neden başka bir yer? Neyi tamamlamak için? Tamamlanacak olan tek şey başarısızlıktır. Yalnızca Arap dünyasında yeniden yaşanacak. En azından Sahhaf, bakteriler, zavallılar, tartarlar ve karınları cehennemde ateşle dolacak olanların üzerini örttü.


*ÇN: Mekameleen TV, İhvan-ı Müslimin’in çıktığı yolu tamamlamak mottosuyla kurulmuş birMısır merkezli muhalefet yayın organıdır. ‘Mekameleen’ kelimesi ‘tamamlayıcılar’ anlamına gelmektedir. Bu nedenle yazar TV kanalının isminin anlamına atıfta bulunmuştur.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya