Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Yemen'deki sağlık çalışmalarına destek

Suudi Arabistan’dan Yemen'deki sağlık çalışmalarına destek

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 12:15

Suudi Arabistan, Yemen'de insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, Yemen'deki savunmasız 350 bin kadına altı ay boyunca üreme sağlığı hizmeti sağlamak için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu aracılığıyla 2,5 milyon dolar hibede bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'ndan yapılan açıklamaya göre söz konusu hibe, ülkenin güney illerindeki 15 sağlık tesisi ve 50 ebeyi destekleyerek kadınların üreme sağlığı hizmetlerine erişiminin artırılmasına katkıda bulunacak. Merkezin yaptığı hibe aynı zamanda güvenli doğuma erişime ve obstetrik fistül gibi üreme sağlığı ile ilgili komplikasyonların tedavisine de katkı sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, üreme sağlığı ve etkilenen kadınların korunmasına yönelik hayat kurtaran insani müdahaleyi finanse etmek için önümüzdeki altı ay içinde acilen yaklaşık 87 milyon dolara ihtiyaç olduğunu belirtti. Yemen'de doğum çağındaki yaklaşık 8,1 milyon kadın ve kızın üreme sağlığı hizmetlerine erişmek için yardıma ihtiyacı olduğunu açıklayan fon, faaliyet gösteren her beş sağlık tesisinden birinin akut tıbbi malzeme, ilaç ve uzman personel sıkıntısı yaşadığını ve bu nedenle anne ve çocuk hizmetleri sunan tek sağlık merkezinin bulunduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Arap Ülkeleri Nüfus Fonu Bölge Direktörü Luay Şebbane şu açıklamada bulundu:

"Yemen'deki insani krizin sekiz yıldır devam etmesiyle kadınların ve kız çocuklarının koşulları sürekli kötüleşiyor. Özellikle doğum çağındakiler için riskler artıyor."

Şebbane, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi'nin kadınlara ve kız çocuklarına koruma ve üreme sağlığı hizmetleri sağlama desteğine övgüde bulundu. Bu desteğin 2015'ten bu yana binlerce kadın ve kız çocuğuna sağlık hizmetlerinin ulaşmasındaki katkısına işaret etti.

Diğer yandan Suudi Arabistan tarafından desteklenen Yemen'in Kalkınması ve Yeniden Yapılanma Programı (SDRPY), yoğun nüfuslu Taiz valiliği de dahil olmak üzere Yemen valiliklerinde daha fazla projenin uygulanmasını tartışmak için adımlarına hız verdi.

Yemenli kaynakların aktardığına göre Taiz Valisi Nebil Şemsan, Aden'deki SDRPY Ofisi Müdürü Mühendis Ahmed Medhali ile görüştü. İkili görüşmede programın valilikte hayata geçirilen ve ileriye yönelik projelerini ele aldı.

SABA haber ajansının aktardığına göre Vali Şemsan, Suudi Arabistan'ın Yemen'in Kalkınma ve Yeniden İnşası Programı'nın stratejik projelerine, müdahalelerine ve ildeki faaliyetlerine övgüde bulundu.

Vali Şemsan, program heyetinin kalkınma ve yaşamsal ihtiyaçları yakından incelemek ve bir sonraki aşama için planlar belirlemek için bu hafta başlarında Taiz'e yaptığı ziyaretin sonuçlarını görüştü. Taiz Valisi, Suudi programının Taiz halkına hizmet edecek ve onları savaşın ve milislerin kuşatmasının neden olduğu trajedilerden kurtaracak sürdürülebilir altyapı projelerini benimsemesinden övgüyle söz etti.

Aden'deki SDRPY Ofisi Müdürü Mühendis Ahmed Medhali, uygulanan projelere yönelik planın ve ekibin valiliğe yaptığı ziyaretin sonuçlarını gözden geçirdi.

Medhali son olarak Suudi programının Taiz Valiliği için önemli olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya