Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
TT

Dijital devlet ve despot!

Suudi Arabistan Görsel-İşitsel Medya Genel Otoritesi, YouTube’un son zamanlarda yayınladığı uygunsuz reklamlarla ilgili tutumunu açıkladı.
Bu otorite ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu, YouTube'dan bu reklamları kaldırmasını ve düzenlemelere uymasını talep etti. Aksi takdirde gerekli yasal tedbirlerin alınacağını vurguladı.
YouTube’un bu yöndeki fiiliyatına dair çeşitli düşünceler mevcut. Bazıları, bu platformun Suudi Arabistan'da müstehcenliği yaymayı amaçladığı düşüncesinde. Bazıları ise yalnızca maddi amaçlar güttüğünü, insanları, özellikle de aileleri reklamların olmadığı YouTube ücretli aboneliği almaya zorlamayı hedeflediğini öne sürüyor.
Bir diğer haberimiz ise şoke edici. Google mühendisi, Google'ın üzerinde çalıştığı, şirketin sohbet robotu oluşturmak için kullandığı Dil Modeli (LaMDa) teknolojisinin tehlikeli olduğunu söyledi. Şirketi öfkelendiren mühendis Blake Lemoine, geçtiğimiz ay Google'ın dil teknolojisinin bilinçli olduğunu, bu nedenle isteklerine saygı gösterilmesi gerektiğini açıklamıştı. Google’ın sorumlu yapay zeka ekibinde çalışan Lemoine, Washington Post'a verdiği demeçte, LaMDa’nın öz bilinç gösterdiğini, din, duygular ve korkular hakkında konuşmalar yapabildiğini öne sürdü. Bunun kendisinde LaMDa’nın etkileyici sözel becerilerinin arkasında bilinçli bir zihnin yatıyor olabileceği kanaatini doğurduğunu vurguladı.
Lemoine’nin ifadelerini derhal reddeden Google, bu iddiaların tamamıyla asılsız olduğunu öne sürdü. Aynı zamanda söz konusu mühendisin şirketin gizlilik politikasını ihlal ettiğini, bunun üzerine ücretli izne çıkarıldığını bildirdi. Peki şirketin ifşa olduğu için kızdığı gizlilik nedir? BBC, geçtiğimiz ay bir başka Google çalışanının The Economist ile benzer fikirleri paylaştığına dikkat çekti.
Kanaatimce, dijital teknolojilerin insan kontrolü üzerindeki üstünlüğü yahut gerçek insani yetenekler ve standartlar ile dijital robotlar arasında patlak veren çatışma, iki haber arasındaki bağlantıyı teşkil ediyor. Oldukça korkutucu. Zirâ bu henüz bir başlangıç.
YouTube ve diğerleri, yapay zeka algoritmalarına başvuruyor. Kullanıcılar bu algoritmalar yoluyla kendisine uygun olduğu düşünülen içeriklerle buluşturuluyor. Google bunları kullanıcılardan gizlemiyor. Yalnızca Suudi Arabistan’ın değil, diğer ülkeler ve toplumların da YouTube, Facebook, Twitter gibi mecralar ile mücadelelerine tanıklık ediyoruz.
İkinci haber, bilim kurgu filmlerinde makinelerin insanlar üzerindeki kontrolüne, kendisini üreten insana isyanına dair izlediklerimize benzeyen ekstrem bir görüntü. ‘Gerçek’ bir insan, en nihayetinde kendisini bu dijital durumdan nasıl koruyabilir?