Sri Lanka ve 100 yılın savaşı

Sri Lanka ve 100 yılın savaşı

Salı, 23 Nisan, 2019 - 08:00
Abdurrahman Raşid
Suudi Arabistan’lı gazeteci. Şarku’l Avsat’ın eski genel yayın yönetmeni

Sri Lanka katliamları şaşırtmasa da bizi üzdü. Önceden Yeni Zelanda katilinin işlediği, DEAŞ ve Nusra Cephesi’nin Suriye’de, el-Kaide’nin Irak, Suudi Arabistan, Pakistan, Mısır, Avrupa ve ABD’de ve bugün insanların yaşamında korkunun bir parçası haline gelen kötü niyetli kimselerin yaptığı gibi terör saldırısının kurbanları olan o sıradan masum insanlar, kasıtlı olarak kalleşçe öldürüldü.

Bunun uzun bir savaş olduğuna inanıyorum. Çünkü dünya, 30 yıldır terörle savaşıyor ve bu savaşın sonu gelmiyor. Bu savaş 100 yıl devam edebilir. Terör savaşları, kabile ve ülke savaşlarından daha tehlikelidir. Terör savaşları, eski dünya tarihinde kadim fikirlerin bir ürünüdür. Bu savaşın silahları, kutsal kitaplardan ve modern tekniklerden alınmıştır.

Bir örgüt yok edildikçe başka örgütler ortaya çıktı. Teröre karşı uluslararası bir ittifak olmadan ve fikri bakımdan terör takip edilmeden terör savaşları, uzun süre devam edecek, arkasında derin yaralar bırakacak ve insanlığın geleceğini tehdit edecektir.

Terörle mücadelede terör örgütlerine ve finanslarına odaklanılmasına rağmen terör örgütleri, destekçileri sayesinde güçlenmeye devam ediyor. Terör eylemlerini savunanlar, teröristler kadar kötüdür. Onlar, katiller için bahane bulup insanların zihinlerine komplo şüphesi ekiyor. Onlar, bilincin canlı kalmasını sağladı. Onlar, cezbetme ve mazeret sanatını öğrenen terör düşüncesini savunma birlikleridir.

Onlar, el-Kaide’nin ilk saldırılarından beri el-Kaide’nin gizli bir örgüt olduğunu iddia etti. Daha sonra onlar, el-Kaide’nin dış komplo olduğunu söyledi. Terör örgütü, katillerin videolarını yayınladığı zaman onlar, niyetlerini itiraf ediyorlar. Mazeret gösterenler, bir sonraki aşamaya geçti.

Onlar, geçmiş çağların kitaplarında yazılanları kanıt göstererek, bu eylemlerin intikam saldırıları ve savunma savaşı olduğunu dile getirdi. Onlar, başkasının saldırısı olduğunu iddia ederek Sri Lanka’daki iğrenç katliamlarda terörü inkâr etmeyi denediler. Sonra terörü haklı göstermeye çalıştılar. Aydınlar ve kültürel kuruluşlar başarısız olduğu sürece onlar, tezlerini yaymaya devam edecek.

Onlar, “Terörü daha önce duymadık”, “Sri Lanka’da önceden bir tane bile terör saldırısı meydana gelmedi”, “Sri Lanka’da terör örgütleri yok” dedi. Meslektaşımız Dr. Nervana Mahmoud, Twitter hesabı üzerinden, Sri Lanka’da İslamcı teröristleri ilk defa duyduğunu söyleyen birisine şöyle cevap verdi: “Değerli dar kafalı Halid, İslamcı terör saldırısını hiç duymadın mı?  11 Eylül 2001’den önce ABD’de terör saldırısı yoktu. 2015’ten önce Fransa’da terör saldırısı yoktu. Twitter’dan önce de senin gibi dar kafalılarla buluşmaktan memnun değildik.”

Terör propagandasına katılan binlerce insan, radikalizmi destekleyen fikir ordularıdır. Fikir ordularından bazıları, gerçekken bazıları da hayalidir.

Sahadaki mücadele devam ediyor. Eylemlerinde başarısız olup Suudi Arabistan’ın el-Zülfi şehrinde öldürülen 4 terörist, bize uluslararası örgütün hala nefes aldığını ve terör örgütleri yok edildikçe onları yeniden diriltmeye çalışanların olduğunu hatırlatıyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya