Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye’deki Suriyelilere karşı çelişkili tutumlar

Türkiye’deki Suriyelilere karşı çelişkili tutumlar

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 08:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk yönetimi, başta turizmin ve ekonominin başkenti tarihi İstanbul şehri olmak üzere Türk şehirlerindeki Suriyelilerin varlığına karşı farklı tutumlar sergiliyor.

Nitekim Erdoğan’ın politikaları nedeniyle ülkenin içinden geçtiği ekonomik krize eş zamanlı olarak Türk halkının Suriyelilerin varlığına karşı rahatsızlığı giderek artıyor.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı verilerine göre bugün, Türkiye’de yaklaşık 3 milyon 605 bin 615 Suriyeli yaşıyor.

Türk yetkililer, ülke topraklarında ikamet edebilmeleri için Suriyeli mültecilere ‘kimlik’ veriyor. Bir Suriyeli gencin başına geldiği gibi bu kimliği taşımayanların ya da yanında bulundurmayanların vay haline! Suriyeliler, bu gencin bir videosunu paylaştı. Söz konusu Suriyeli genç, bu videoda polis tarafından kötü muameleye uğradığını ve zorla İdlib’e gönderildiğini anlattı. Bu, Suriye içerisinde Türkiye’nin coğrafi lisanıdır.

Eskiden Erdoğan ve taraftarları, Türkiye’deki Suriyelileri övüyordu. Hatta Erdoğan’ın Danışmanı Yasin Aktay, Türkiye’deki Suriyelilerin ekonomiye olan faydasını dile getirmişti. Bugün baktığımızda, Erdoğan ve taraftarları, pek çok sebepten ötürü Suriyelilere sırt çevirdi.

Bugün Yasin Aktay değişti. Kim değişmiyor ki!

Aktay, İletişim Akademisi’nin düzenlediği sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki Suriyelilere karşı son rahatsızlığı değerlendirdi. Aktay, “Sonuçta biz, halkın görüşlerine bağlı kalan demokratik bir ülkeyiz” dedi. Aktay, muhalefetin Suriyelilerin varlığına yönelik Erdoğan’ın politikalarına karşı eleştirel söylemlerine işaret etti.

Aktay, eleştirinin dozunu artırarak şunları söyledi;

“İstanbul’da Suriyeli mültecilerin sayısı aşırı arttı. Artık Türk halkı, Suriyelilerin gelişigüzel hareket ettiklerini biliyor.”

Daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilere karşı yeni bir politika izleme vaadinde bulundu: Suriyelileri ülkelerine geri dönmeye teşvik etmek, suç işleyenleri sınır dışı etmek ve hastanelerde vergi almak.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa’yı göç konusunda uyardı. Soylu, “Türkiye bu işi kararlılıkla yürütmezse, Avrupa’daki hiçbir hükümet 6 ay dayanamaz” dedi.

Tüm bunlar AK Parti’nin Türkiye’deki Suriyelilerden vazgeçtiği anlamına mı geliyor? Erdoğan yanlılarının dillendirdiği dini bağlar ve tarihi ilişkiler nerede?

Açıkçası Erdoğan ve destekçileri, Türkiye’nin değil de partinin politik çıkarları için Suriye kozunu ve Suriyelileri kullanıyor.

Erdoğan, tüm Suriyelileri değil de yerel, bölgesel ve uluslararası siyasi arenada faydalı olmayanları göndermek istiyor.

Erdoğan ve taraftarlarına güvenmemeleri nedeniyle bazı Mısır, Suudi Arabistan ve BAE vatandaşı İhvan aktivistlerinin İngiltere’ye ve diğer ülkelere kaçtığını da göz önünde bulundurun. İhvan’a göre Batı ve asimile olmuş Batı yanlısı Arapların öfkesini azaltmak için belki de Mısır ve Katar ile koordineli bir şekilde Türkiye’nin son zamanlarda İhvan üyelerini Mısır’a teslim ettiğini hatırlayın.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya