Gazze'deki Amerikan Hastanesi'nin hikâyesi

Gazze'deki Amerikan Hastanesi'nin hikâyesi

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 12:15
Nebil Amr
Filistinli siyasetçi ve yazar

Gazze'ye ilişkin nihai kararı elinde bulunduran Hamas Hareketi, ABD tarafından finanse edilecek sahra hastanesinin kurulmasını kabul ettiğini ve hastanenin performansını takip edeceğini, yani bir şekilde hastane yönetimine katılacağını açıkladı.

Hastanenin kurulması kararının açıklanmasının ardından patlak veren tartışma, Filistinliler arasındaki bölünme ateşini daha da alevlendirerek, taraflar arasındaki gerginliği artırdı. Bu gerginlik, Hamas ile Gazze'de yaşayan ve hastaneye ilişkin anlaşma hakkında herhangi bir bilgileri olmadığını dile getiren diğer gruplar arasındaki ilişkilere de uzandı.

Fetih ile Hamas arasındaki şiddetli rekabetle karşı karşıya bulunduğumuz şu durumda böyle bir olayın gerçekleşmesiyle birlikte suçlamaların ne raddeye varacağını hayal edebiliriz.

Hamas’ın kabul ettiğini bildirdiği Amerikan hastanesi, kurulması için İsrail’in onayını ve işletilmesi için gerekli olanakların sağlanmasını gerektiren bir coğrafi ve güvenlik şeridi içerisinde bulunuyor. Bundan dolayı mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde bu hastanenin sadece Filistinlilere yardım sunmak amacıyla kurulan hayırlı bir iş olarak değerlendirilmesi mümkün değil. İsrail'in dikiş iğnelerinin Gazze Şeridi'ne girişine izin vermesine kadar Gazze ile ilgili her şey en temelde siyasi bir içeriğe ve niteliğe sahiptir.

Ramallah'ta Amerikan hastanesi, Hamas'ın Gazze Şeridi üzerindeki kontrolünü tam bağımsızlığa yakın bir düzeye getirme yönünde ilerlemekte olduğu şeklinde algılanıyor. Amerikan hastanesi bu bağlamdaki en güçlü delil değil, bilakis Hamas’ın tüm iç ve dış politikasının bir özetidir.

Gazze içerisinde Hamas dışında yönetim organlarında yer alan herhangi bir grup yok. Gazze haricinde ise bölgesel ve uluslararası Arap ve yabancı kuruluşlarla açık bir şekilde temaslarda bulunuluyor. Öte yandan burada büyükelçiliklerin, milli marşın ve heyetlerin ayaklarının altında kırmızı halıların olmadığı doğrudur. Ancak Gazze'deki fiili otorite ile temaslarda bulunmanın gerekliliği yeter ve artar bile.

Son zamanlarda, Gazze’deki nüfuzunu Batı Şeria’ya doğru genişletme isteği de dâhil olmak üzere politikalarını gözden geçirme ve yenileme sürecine giren Hamas, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın genel seçimlerin yapılması yönündeki girişimini kabul ederek, seçimlere katılacağını açıkladı. Nitekim neden yurt içinde ve dışındaki durumunu meşrulaştırma imkânı sağlayacak bir seçimi neden istemesin ki! Ayrıca sürpriz bir şekilde Cuma eylemlerini durdurduğunu açıkladı ve yalnızca İslami Cihad’ın baştan sona zarar gördüğü son savaşa katılmaktan kaçındı.

Bu, genel seçimlerin ve İsrail sınırındaki göstericilerin kanının dökülmesinin önemi hususunda geç bir uyanışa işaret etmiyor, bilakis yerel ve uluslararası planda kabul edilmeye uygun olan yeni politikanın veya yeni kılıfın açık bir şekilde ilan edildiğine işaret ediyor.

Amerikan hastanesinin hikâyesi, Hamas’ın Gazze’yi kontrolü altına almasından bu yana takip ettiği gizli ve açık politikayı ifşa eden diğer delillere kıyasla orta dereceli bir karine gibi görünüyor.

Amerikan hastanesi çalışmalara başladıktan sonra hastaları kabul edecek. İsrail bombalamaları sonucu yaralananlar bile bu çalışmaları aksatmayacak. Çünkü Amerikan hastanesi, bütün siyasi boyutları ve sakıncalarıyla birlikte fiilen savaşçılar (!) arasındaki tıbbi ilişkileri geliştirecek. Ayrıca Gazze’li hastaları ve yaralıları almayı durduran İsrail hastaneleri için de korunaklı bir kale olacak.

Allah’tan Gazze’deki hasta ve yaralılara şifa vermesini niyaz ediyor ve bütün şehitlere rahmet diliyorum.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya