Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Tarihi Değiştirenler: “Farklı ülkelerde doğdular”

​Tarihi Değiştirenler: “Farklı ülkelerde doğdular”

Pazar, 3 Mayıs, 2020 - 06:30
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Bu yüzyılın başlarındaki devlet liderlerine eşlik eden tuhaf bir olgu var. Bu liderlerin çoğu farklı ülkede doğdular. Hitler Avusturya'da doğdu, Stalin Gürcistan'da, Atatürk Yunanistan'da ve modern İrlanda'ya bağımsızlığını kazandıran Eamon de Valera ise Dublin'den üç bin mil uzakta olan New York'ta doğdu. Dahası Eamon de Valera’nin babası İrlandalı değildi. Küba'dan gelen bir İspanyol göçmeniydi. Annesi ise İrlandalı fakir bir göçmendi. Eamon de Valera 1882'de ABD’de de doğdu. Bu durum, 1916'daki ünlü Paskalya Devrimi sırasında onu idamdan kurtardı. İrlanda'yı yöneten İngilizler, ABD halkını kızdırmak istemediler.

İrlandalılar ilk başkanlarını, ‘Dev’ ismiyle tanıdılar. ABD’liler de Theodore Roosevelt'i ‘Teddy’ olarak. Roosevelt, insanların kendisine gönül vermesinin en büyük sebeplerinden birinin bu isim olduğunu ifade ederdi. İrlanda Cumhuriyeti'nin kurucusu hobileri olmayan bir adamdı. Vaktini William Shakespeare okuyarak ve çalışarak geçirirdi. Akademik çalışmalarıyla da tanınan De Valera matematikçiydi. Ancak ülkesinin ana dilini daha ileri yaşlarında öğrendi. De Valera her zaman mütevazi bir hayat sürdü ve yedi çocuğuna da bu erdemi öğretti.

Tevazu söz konusu olduğunda, Dublin'de ‘Bağımsız İrlanda’ gazetesinde tanıştığım oğullarından birini hatırlarım. O sıralar gazetenin yöneticiliğini yapıyordu. Kendisinden o yıl İrlanda'da gönüllü bir şekilde sürgünü seçmiş olan Charles de Gaulle hakkında konuşmak için görüşme talep ettim. Ofisinde yaklaşık bir saat geçirdim. Bu süre zarfında bir kez bile İrlanda'nın kurucusunun oğlu olduğunu söylemedi. Hatta bunu ima edecek bir cümle bile kurmadı. O günün akşamında başka bir meslektaşımla konuşana kadar görüştüğüm bu adamın kim olduğunu bilmiyordum.

Atatürk gibi Eamon de Valera de yetim yaşadı. Aynı şekilde annesi de babasının ölümünden sonra tekrar evlendi. ABD’de kaldığı sırada amcasının yanında büyüdü. De Valera, 1959’da İrlanda cumhurbaşkanı seçildi. Yani, İrlanda’nın bağımsızlığını kazanmasından 10 yıl sonra. 1973'te 90 yaşında emekli oldu ve 1975'te 92 yaşında vefat etti. Güney İrlanda sorunu her ne kadar Eamon de Valera zamanında çözülse de Kuzey İrlanda trajedisine henüz bir çözüm bulunamadı. Güneyde mağdur olanlar, kuzeyde zulmeden kimseler arasında yerlerini aldılar. Güneyde çoğunluğun hakkını iddia edenler, kuzeydeki çoğunluğun haklarını kabul etmediler.

Kuzey İrlanda'nın bugün karanlıkta ateş yakan savaşçılara değil, halk için çalışan cesur erkeklere ihtiyacı var.

Görüşmek üzere…


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya