Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’ın samimiyetinden neden şüphe duyuluyor?

Mısır’ın samimiyetinden neden şüphe duyuluyor?

Cuma, 31 Temmuz, 2020 - 14:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

 Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah, Arapların çıkarına bir araya gelmek için Arap Mağrib ülkelerini gezerken, biz de Arap muhaliflerinin bıkkınlığına tanık oluyoruz.

Suudi Arabistan’ın uyumlu bir Arap tavrı inşa etme çabasıyla eş zamanlı olarak kötü bir haber çıktı.

Güvenilir askeri bir muhalefet kaynağı, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Mısır rejiminin geçtiğimiz günlerde İran Devrim Muhafızları ile koordineli olarak Halep kırsalına ve İdlib bölgesine silahlı kuvvetler gönderdiğini belirtti.

Bu ifadelerin amacı, Suudi Arabistan ve Mısır arasında kuşkuya yol açmak ve en güçlü Arap ülkeleri arasındaki güçlü ittifakı kırmaktır.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun, Mısır’ın ve elbette Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kalkınması ve sağlamlığı, genel bir Arap tavrı ortaya koyuyor. Suudi Arabistan’ın Arap ülkelerindeki ‘yabancı’ müdahalelere karşı durması algısı ile Tunus, Cezayir ve Fas’ın tepkilerinde de fark ettiğimiz şey bu.

Etiyopya’daki su sorununda olduğu gibi özellikle de Libya’nın batı cephesinde güvenliği korumak için Suudi Arabistan’ın Mısır’a yöneldiği açık.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile toplantısı sonrasında, Sisi liderliğinde Mısır’ın Arap ulusal güvenliğini koruma ve Arap ulusunu savunmada oynadığı stratejik ve önemli role, aynı şekilde Mısır’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde güvenlik, istikrar ve kalkınma tesis etme çabalarına ilişkin takdirlerini dile getirdi.

Tüm bunların ardından ve bu kritik zamanda, Riyad ve Kahire arasında şüpheci olan Suudilerden ve Mısırlılardan bazı ‘ukalalara’ denk geleceksiniz.

Ama şüphesiz ki bu sizin zamanınızda olmayacak!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya