Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsün iç ve dış yüzü

Koronavirüsün iç ve dış yüzü

Cuma, 19 Mart, 2021 - 07:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Çocuk, yetişkin tüm insanları etkileyen bir yıl geride kaldı. Politika uzmanlarının yatırım yapmak, manipüle etmek ve dayanak edinmek için kullandığı cazip bir hedef oldu. Bu kural, şimdi olduğu gibi geçmişte de böyleydi. Dün, bugün, yarın; her zaman ve her yerde böyle olur.

Yoksulluk, işsizlik, savaş - barış, kuraklık - bereket, tabiatın sükunetli olduğu bazı anlar olduğu gibi acısının öfkesiyle sel, deprem, yanardağ patlaması ve fırtınalara neden olduğu anlar vardır.

Bir yılı aşkın süredir dünya üzerinde yaşayanlar için yeni türleri ile birlikte insanları koronavirüs felaketinden daha çok meşgul eden bir şey daha yoktur.

Huzur ve sükuneti kaçıran yalnızca sağlık kaygısı değil, rızık kazanma, maaşların devamlılığı ve iş bulma kaygıları da söz konusu. Buna ek olarak ruh sağlığı ve özellikle de özel sektörde özellikle de yeni küçük, mikro işletmelerde iş güvenliği duygusunu da kemiren tecrit, izolasyon, kapanma felaketleri…

Gelecek ve salgınlarla ilgili karamsar tartışmalar, aşılarla ilgili haberlerin ortasında hayatın doğal akışını hissedemeyişten bahsetmiyorum bile.

Başta söylediklerimize dönecek olursak; siyaset, bu salgın felaketini siyaset pazarında kullandı mı? Kesinlikle evet. Herhangi bir zaman ve mekanda bundan farklı bir tutum sergiliyor mu?

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Kızıl Basus savaşları yaşanan Amerikan arenasında, Trump ve Biden kampları arasındaki mücadelede Biden tarafı, zenginler tehlikesi nedeniyle cumhuriyetçi rakiplerini koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı pervasızca harcadı.

Ancak gerçek, medya kameralarından uzak. Bu partinin koronavirüs kültürüne farklı bir yaklaşımı var. Koronavirüs tedbirlerini hedef alma ve karantinaların zirveye ulaştığı bir dönemde Demokrat Lider Nancy Pelosi’nin bir salon dolusu kadınla yaptığı toplantıyı hatırlayalım.

Çok daha yeni bir dönemde:

Kameralar, yeni ABD Yönetiminin İklim Elçisi John Kerry'yi, Boston'dan Washington'a giden uçağın koltuğunda yüzünde maske yokken görüntüledi.

Bazı Twitter kullanıcıları, “Temsilcisi’nin yeme-içme söz konusu değilken ve ortada maskeyi çıkarması gereken bir durum yokken maske takmamasına Biden nasıl bir tepki verecek?” sorusunu yöneltti.

Önde gelen Cumhuriyetçi Senatörlerden biri olan Ted Cruz, bunu fırsat bilerek bu fotoğrafı, altına şok olmuş bir emoji koyarak paylaştı.

Sonuç olarak, siyaset konuşmak bir şeydir, doğruyu konuşmak bambaşka bir şey.

Burada anlatmak istediğimiz tek şey koronavirüsün politik bir silah olarak kullanıldığıdır. Koronavirüsün insanlara verdiği fiziksel ve psikolojik zarara hiç değinmedik bile.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya