Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Huy ve mizaç

Huy ve mizaç

Perşembe, 12 Mayıs, 2022 - 14:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Birkaç hafta önce Süveyş Kanalı Kurumu, kanalın kuruluşundan bu yana en yüksek yıllık geliri elde ettiğini duyurdu. Detayları korku içerisinde okurken kendi kendime terörün bu duruma nasıl tepki vereceğini sordum. Herhangi bir tepki gelmeden haftalar geçti. Daha sonra kurum iki hafta önce tarihindeki en yüksek aylık geliri elde ettiğini duyurdu. Tepki bir an bile gecikmedi: Bir grup terörist Sina’nın doğusundaki bir su pompası istasyonunu vurdu ve 11 asker hayatını kaybetti.

Subhanallah! Huy ve mizaç. Terör, iyi haberler duymaya dayanamaz. Kaşıntı tutar. İçini öldürme arzusu ve ölüm sevinci gıdıklar.

Ölümün ve öldürmenin sanatlarını göstermeye başlar:

Sina'da ne hedef alındı? Su...

Sina'da kim öldürüldü? Ordu mensupları...

O gün ikinci küresel olay neydi?

“Yoldaş” Kim Jong-un, gülerek ve mutlu bir şekilde, denize nükleer bir füze fırlatıldığını duyurdu.

Şimdi buradaki bağlantı ne mi? Güney Kore'deki en güzel 15 site açıklandı ve en güçlü ekonomiler arasında onuncu sıraya ulaştığı duyuruldu.

Peki Kuzey Kore adındaki çılgın varlık buna nasıl yorum yapacaktı? Sevinç ve neşeden oluşan bir roket fırlatarak.

Büyükbaba Kim İl-sung'un günlerinden beri devam eden neşenin sebeplerinden bazıları şunlar; negatif büyüme oranı 4,50, ülke ekonomi hacmi açısından dünyada 179’uncu sırada ve yoksulluk sınırının altında olanların oranı yüzde 60. Bu korkunç sefalet durumunda ülke ne yapar?

Gülerek normal roket aşamasından nükleer roket dönemine geçer. Bu ABD için bir aşağılamadır.

Venezuela'daki yoldaş Maduro, direniş ülkelerinden oluşan grup üyelerine kıyasla daha mutlu görünüyor. Ülke dünyanın en yüksek petrol rezervine sahip: 300 milyar varil. Ancak enflasyon yüzde 1000'in altında, Küresel Ekonomi Endeksi'ndeki sıralaması 174 ve ülkenin biricik dostu Mahmud Ahmedinejad.

Çok uzun yıllar boyunca Venezuela, Latin Amerika kıtasının en önemli ekonomisi ve dünyanın da en önde gelen ekonomilerinden biriydi. Şimdi ise durumundan ‘dünyadaki insani krizlerden biri’ olarak söz ediliyor ve yoksullar sokakları dolduruyor. 6 milyon vatandaş evlerini bırakıp komşu ülkelere göç etmiş durumda. Bununla birlikte Başkan Maduro hala iyimser. İran’ın Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın dostluğunu ve bazı Arap kanallarının yiyecek yemeği, başını sokacak bir çatısı ve oturacak bir toprağı olmayan kaçak ve mülteci halkın onuru uğruna uluslararası alanda verilen mücadeleyi haber yapmasını yüksek sesle takdir ediyor.

Dinle kardeşim. Burada mesele sağ-sol veya komünizm-kapitalizm değil.

Huy. Başarılı bir kişi inşa ediyor. Başarısız kişi gelip tüfeğinden tut, insansız hava araçlarına (İHA), füzelere ve mancınıklara kadar çeşitli silahlarla ateş açıyor. Terör ne yaşama ne de başarıya tahammül edebilir.

Bu yüzden yegâne projesi katletme, ölüm ve her türlü başarı simgesini yok etmektir. Terörün inşa ettiği bir tane fırın adı verin bana.

Enver Sedat İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) ile ittifak kurdu sonra onu öldürdüler. Tahran, ana caddelerinden birine katilin adını koyarak kutlama yaptı: Mezhep düşmanlığı, ideolojik düşmanlık, aynı yolun yolcusu olmak. Amaç: neşe ve mutluluğu öldürmek ve başarıyı alaya almak. Terör sulama, canlılık ve gelecekteki gelirler için bir örnek haline geldikten sonra Sina'yı eski çoraklığına geri döndürmek istiyor.

Kim Jong-un'un evrendeki bütün başarı simgelerine her füze fırlatışından sonraki gülümsemesinin büyüklüğüne dikkat kesilin. Güney Kore 10’uncu sırada. Kuzey Kore 174’üncü...

Kim Jong-un, eşi ve kız kardeşinin arasında durup alkış tutarak havaya füze fırlatılışını kutluyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya