Meşal Sudeyri
TT

Cumartesi derlemeleri

Quinnipiac Üniversitesi’ndeki anket birimi tarafından yapılan bir anket katılımcıların yüzde 33'ünün eski ABD Başkanı Barack Obama'yı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kötü ABD başkanı olarak gördüğünü ortaya çıkarmıştı. Bu anket Biden daha ABD Başkanı olmadan, Obama’nın yardımcılığını yaparken yapıldı. Peki sorum şu: Tencere yuvarlanmış kapağını mı bulmuş?! Allahuâlem. Anket birimi, katılımcıların yüzde 35'inin Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan'ı (1981-1989) 1945'ten bugüne kadarki en iyi başkan olarak gördüğünü bildirmişti.
***
Katarlı bir iş kadını, dişlerini deldirmeden veya törpületmeden sadece etkinlikler sırasında ve hatıra fotoğrafları çekilirken, bir nevi dekorasyon olarak kullanılabilen altından ve en saf elmas türlerinden malzemelerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak için Dubai'deki ünlü bir diş kliniğiyle temasa geçti. Talebinin kendisini 153 bin dolar ile dünyanın en pahalı gülümsemesinin sahibi yapacağını hayal etmemişti. Madonna ve Lady Gaga'yı pahalılık açısından sollasa da güzellik açısından Mona Lisa'nın gülümsemesini geçemedi.
Keşke biri o altın dişleri kırıp değerini bu mısraları yazana bağışlasaydı ve kadının geniş dişlerini olduğu gibi bıraksaydı.
***
Arapça dilinin anekdotlarından birinden bahsedelim: Arapça dilinde bilgisini derinleştirmiş biri, güzel bir kadınla karşılaştığında ona şöyle der: “Ben nahvi sana yönelikse severim.” Kadın da yerden bir taş alıp ona doğru fırlatarak, “Ben de sarfı senin cebinden olursa severim!” der.
O güzel kadını ayıplıyorum.
Halka açık bir yerde eski kocasıyla karşılaşan bir kadın kocası kendisine alaycı bir şekilde “Hoş geldiniz eski rejim” dediğinde şaşırıp şöyle cevap verir: “Hoş bulduk devrik başkan.” Şüphesiz hakketmiştir. Ne demişler eden bulur.
***
Türkiye Diyanet Vakfı, Ankara'da devlet yetkilileri ve üst düzey yetkililerin uğrak yeri olan büyük bir caminin imamını, ibadet edenleri dolandırıp onlardan 3 milyon dolardan fazla para topladığı için ihraç etti. Haberi yapan Türk haber ajansı Cihan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çok sayıda şikâyet aldıktan sonra soruşturma açma kararının ardından Ramazan ayının başında imamın camiden uzaklaştırıldığını bildirdi. İmam hakkında yapılan incelemeler, camiye gelenleri kısa sürede yüksek kâr ile paralarını geri almalarını sağlayacağını söyleyip dolandırdığını ve onlardan 3,4 milyon dolar değerinde Türk parası aldığını kanıtladı. Bu kadar.
‘Bazı’ din adamlarının yaptığı buysa, o zaman, ev sahibi def çalarsa evin tüm ahalisi kalkıp oynar diyebilir miyiz?