Meşal Sudeyri
TT

Hayallerin ötesinde bir Riyad Sezonu

Suudi Arabistan Genel Eğlence Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı Turki eş-Şeyh, Riyad Sezonu fikrini ilk ortaya atan kişidir. Ondan önce yoktu.
Riyad Sezonu, her yıl Riyad şehrinde düzenlenen uluslararası bir eğlence festivalidir. ‘Suudi 2030 Vizyonu’ programlarından biri olan yaşam kalitesi programının hedeflerine uygun olarak onu küresel bir turizm eğlence destinasyonu haline getirmeyi amaçlamaktadır.
İlk kez 2019 yılında düzenlenen ve 10 milyondan fazla ziyaretçi çeken Riyad Sezonu, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020'de ara verdikten sonra ikinci kez 20 Ekim 2021'de yapıldı.
2021’de düzenlenen festivaldeki aktivite sayısı, araba şovları, müzayedeler ve oyunlar, oryantal ve yabancı partiler, miras ve sanatın yanı sıra coşkulu gösteriler ve vahşi yaşam, restoranlar ve kafeler ve uluslararası markalar arasında değişen günlük 100'den fazla aktiviteye ulaştı. Bu etkinlikler arasında; Suudi Avcılık ve Şahinler Sergisi, Ferrari Festivali, Korku Karnavalı, Kayak Parkı, Büyülü Bahçe, FootPark, Aden Geceleri, el-Mahrusa Geceleri, Kore BTS grubu, Nerf deneyimi, Marvel deneyimi ve dans eden çeşme etkinlikleri de bulunuyordu.
Riyad sezonu, ikinci sezonunda 20 Ekim 2021'de, başta güreşçi The Undertaker olmak üzere birçok ünlü ismin huzurunda dans gösterilerinin yanı sıra 2 bin 760 drone kostüm sanatçısı bin 500'den fazla sanatçı ve dans gösterilerini içeren bir geçit töreniyle başlamıştı.
4 Kasım 2021'de Suudi Arabistan Genel Eğlence Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı Riyad sezonunun en büyük kapsamlı eğlence etkinliği olarak iki uluslararası sertifika alarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiğini duyurdu - ve bu bizim gurur duyduğumuz uluslararası bir sertifikadır – Bunun yanı sıra Avalanche Bölgesi’nde bulunan en önemli aktivitelerinden biri olan dev slayt oyunu Riyad City Bulvar’ın 22 bin 136 metre yüksekliğe, yaklaşık 117 metre uzunluğa ve 56,5 metre genişliğe, pist sayısının 24'e ulaşmasıyla bir rekor kırıldı.
“Hayallerin Ötesinde” sloganını taşıyan Riyad sezonunun üçüncüsüne gelince, bu baskının bölgeler ve olaylar düzeyinde büyük genişlemesini belirtmek için yarın başlayabilir. Genel Eğlence Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre, 15 bölgede düzenlenecek olan üçüncü Riyad Mevsimi: 7 uluslararası fuar, 108 etkileşimli deneyim, 25 Arap ve uluslararası tiyatro oyunu, 150 konser, 8 uluslararası gösteri, iki Dünya Maçı, günlük havai fişek şovları, serbest güreş, 240 mağaza ve 252 kafe ve restoran kapsayacak.
Her halükârda, kişisel olarak pek bana göre değil, ben yalnızken ve kendi yöntemlerimle eğleniyorum.