Meşal Sudeyri
TT

Cumartesi derlemeleri

Allah öfkeyi lanetlemiştir. İnsanın yapabileceği en kötü şey zamanını boşa harcamaktır. Böyle bir kişi pervasız, zayıf bir insandır. Bana göre bu insan şu deyimin vücut bulmuş halidir:
“Kişiye sormuşlar seni zorluğa iten şey nedir diye, o da demiş ki: O zorluktan daha zor olan şey.”
İzleme ve teyitli saha ve bilimsel istatistiklere dayalı bir ankete göre dünyadaki en öfkeli halkların sıralaması -dün veya yarın değil, bugün- şöyle:
Lübnan (yüzde 49),
Türkiye (yüzde 48),
Ermenistan (yüzde 46),
Irak (yüzde 45),
Afganistan (yüzde 41),
Ürdün (yüzde 35)
Mali (yüzde 33),
Sierra Leone (yüzde 31).
Geri kalan tamamlanırken sadece İsviçre yoktu.
**
Dubai Belediyesi’ne, sahillerde boğulanları kurtarmak için Ortadoğu'da ilk kez otomatik bir deniz kurtarma robotu uygulaması başlattığı için teşekkür ediyoruz. Bu uygulama, Dubai Belediyesi'ne bağlı plajlarda kamu güvenliğini sağlama sistemine dahil edilen son önlemlerden biri. Daha önce bazı yazılarımda bundan bahsetmiştim. Bir daha hatırlayacak olursak, robotun en kötü hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlandığını, bir insan kurtarıcının başa çıkmasının zor olduğu yüksek dalgalar veya deniz akıntılarında kullanılabileceğini ve aynı anda beş kişiyi kurtarabileceğini belirtmiştim.
Pakistan'ın kuzeyinde selfie çekmeye çalışırken bir nehirde boğulan 11 yaşındaki bir kız ve onu kurtarmaya çalışırken boğulan anne babası ile ilgili bir haber okurken keşke bu icat biraz daha gelişmiş olsaydı diye içimden geçirdim.
Bir de Kanadalı bir gelinle ilgili bir haber var. Gelin, fotoğrafçıdan arka planda akan nehri kadraja alarak fotoğrafını çekmesini istemiş. Ancak fotoğrafı çeker çekmez sevinçten ayağı kayıp nehre düşmüş. Fotoğrafçı ve birkaç kişi gelini sudan çıkarmaya çalışmış ancak ağır gelinlik, onlara engel olmuş. Polis, Quebec Nehri’nde iki saatlik yoğun aramanın ardından cesedini bulabilmiş.
Bu arada, Dubai'ye yaptığım birçok seyahatte denizde yüzmekten kaçınırdım. Ancak bu icadı öğrendiğimden beri oraya ne zaman gitsem hiçbir sabah yüzmeyi kaçırmıyorum. Şayet bu bir şeyi gösterecekse, ufku kaplayan cesaretimi gösterir.
**
Bir önceki paragrafta övdüğüm güzel icadın aksine son derece rahatsız edici haberler var ve evli çiftleri bu konuda çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum:
Çinli araştırmacılar, duvarları aşabilen ve arkalarındaki nesnelerin renkli, sesli ve görsel bir şekilde üç boyutlu görüntülerini sağlayan yeni bir görüntüleme sistemi icat ettiler. Allah bizi böyle insanlara benzetmesin.
Benden söylemesi. Beni bağlamaz.