Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Allah’a sığın

Pazar sabahı şimdiye kadar bildiğim en önemli teknolojik deneyi yaşadım. Birkaç arkadaşım ile birlikte İran'ın İsrail'e karşılığının gidişatını Washington'dan Tahran ve Tel Aviv'e kadar an be an takip ettik ve her birimizin elinde avucunun içi kadar bir "cep telefonu" vardı. Küçük ekranında, Ürdün hava sahasını geçmesine izin verilen son uçağı ve dünya çapındaki hava trafiğini, her uçuşu tek tek, sanki güzel ve kolay bir çocuk oyunundaymış gibi izliyorduk. Dünya savaşı ellerimizdeydi ya da dünya savaşını saniye saniye takip ediyorduk.

Bu eğlenceli değildi. Korkunçtu ve İphone’ların, Bill Gates'in ve Devrim Muhafızlarının her "fısıltısıyla" daha da tehlikeli hale geliyordu. Seyir füzeleri ve yüzlerce insansız hava aracıyla yapılan bir savaştı. Asker yoktu. Basılan bir tuş ile uçaklar havalanıyor, bir diğer tuş da onları avlıyordu. Bir ışık tablosu bize, Ortadoğu göklerinin, ani bir boşluğun neden olduğu korkudan ürkmüş kuşlar dışında nasıl hareketsiz kaldığını gösteriyordu.

İnsan göklerde gelişirken yerde geriliyor. Her bilgiyi silaha dönüştürüyor. Devletler modern icatları, eski silahları ve diğer her türlü aracı kullanarak bireysel suikastlar ve toplu katliamlar işliyorlar. Bu gezegenin sakinleri de geç saatlere kadar gözleri cep telefonlarında, yanlış bir tuşa basılması korkusuyla titriyorlar.

Altı ay boyunca Netanyahu'nun barbarlığı, büyük soykırım dahil, her türlü soykırımın mümkün hale geldiğini gösterdi. Pek çok kişi dönüp astrologların sözlerine, Leyla Abdullatif’in tahminlerine ve dünyanın sonu hakkındaki tutumuna bakmaya başladı.

19. yüzyıldan bu yana falcılar dünyanın sonunun Ortadoğu'da başlayacağı konusunda hemfikirler. Arapların, develerle çöl yaşamına döneceklerini öngören ünlü Rus Vladimir Jirinovski gibi kindar politikacılar da böyle düşünüyorlar. Jirinovski aynı zamanda Ukrayna'nın bu yıl artık bir ülke olarak uyuyamayacağını da öngören kişiydi. 1871 yılında Amerikalı Mason Albert Pike, Rus Çarı'nın devrileceğini, İsrail Devleti'nin kurulacağını ve "Araplarla Yahudiler arasındaki çatışma nedeniyle üçüncü dünya savaşının Ortadoğu'da" çıkacağını öngörmüştü.

Cep telefonundan olayları takip etmek, milyonlarca yıl uzaktaki gezegenlerin döngüsü ve yıldızların hareketi üzerinden yapılan tahminleri okumaktan daha az üzücü değil. Aşırı umutsuzluk ve zayıflık durumlarında insanlar mitlere ve falcılara başvururlar. Gerçekçi olanlarımız ise uyumadan önce İphone’larının ekranını okumayı tercih eder ve öyle uyurlar.