İnsanoğlu gerçekten Ay’a indi mi?

İnsanoğlu gerçekten Ay’a indi mi?

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 08:45
Cibril Ubeydi
Libyalı araştırmacı yazar

Bu yazıda eleştiri oklarına maruz kalabileceğim bir konuya değineceğim. Fakat bu sözlerle benim bir ilgim olmadığını en başta söylemek istiyorum. Ben sadece bilim insanlarının düşüncelerini düzenleyip takdim ediyorum. Bilim insanları, bilimsel delillerle bu konuyu açık bir şekilde ele aldı. Ayrıca İngiltere yayın kuruluşu Channel 4 de bu konuyu birçok kez açıkladı. Yani bu sözler, gelişigüzel olmayıp bilimsel delillere dayanmaktadır.

ABD’nin Ay’a inişini açıklamasının üzerinden 50 yıl geçmesi münasebetiyle bu sözleri tekrar ediyorum. Ay’ın yüzeyine inmek, bugüne kadar tekrar etmeyen bir olaydır. Hatta insanoğlu, Ay’a yeniden yaklaşamadı. Bu da pek çok soruyu gündeme getiriyor. Donanımı ve ağır maliyeti gerekçe göstermek ikna edici değil.

Amerikalıların Ay’ın yüzeyine inişi, günümüze kadar tekrar etmeyen ve dünyayı sarsan bir olaydır. Bu konuya odaklanan analistler, konunun birçok zayıf noktasını keşfettiler. Şöyle ki; Amerikalılar, bu gelişmeyi TV ekranlarına taşıdıklarında bize Ay’ın üzerinde ABD bayrağının dalgalandığını ve Neil Armstrong’un 2,5 cm derinliğindeki ayak izini gösterdiler. Ancak Ay’daki yerçekiminin bu derinlikte bir ayak izinin oluşmasına izin vermeyeceğini unuttular. Ayrıca kameraların, astronotların omuzlarına monte edildiği varsayılıyor. Bu durumda astronot, diğer meslektaşının ayağını nasıl fotoğraflayabildi? Bu, benim değil, bilim insanlarının sözü.

Aynı şekilde bu duruma itiraz eden uzmanlar, astronotların ayak hareketinden dolayı Ay’ın yüzeyinde toz çıktığını fark ettiler. Bu durum, fizik ve yerçekimi kanunlarıyla çelişiyor. NASA’nın videosunda astronotların yürüyüşü sırasında toz kalktığı görülürken, uzay aracının Ay’a inişi esnasında toz kalkmadığı görülüyor. Ayrıca bayrağın, her taraftan rüzgâr esiyormuş gibi bayrak diğerinde dalgalanması mümkün değildir. Aynı zamanda astronotların gölgesinin de farklı olduğunu gördük. Yan yana olmalarına rağmen biri diğerinden daha uzun. Sanki ışık, yakın bir ışık kaynağından çıkıyor gibi (Örneğin stüdyo). O dönemde kullanılan kamera filmleri karbonikti. Öyleyse bu filmler, Ay’ın sıcaklığına nasıl dayandı? Ayrıca iki astronot, Ay’dan Ay’ın etrafında dönen uzay aracına nasıl geri döndü? Amerikalıların Ay’a indiğine inansak bile Ay’a gitme girişimi neden tekrarlanmadı? Zira Amerikalılar, Ay’a indiklerini iddia ediyorlar. Başkan Barack Obama, yolculuk maliyetinin yüksek olduğu gerekçesiyle Ay’a yeniden gitmek için yıllardır hazırlanan programı iptal etti.

Eğer Ay’a gerçekten inildiyse bu, insanoğlunun uzayı işgal etmesinde köklü bir atılım olacak ve daha gelişmiş araştırmalara izin verecektir. Fakat meydana gelenlerin gerçek olup olmadığıyla ilgili bir belirsizlik mevcut.  Ay’ın yüzeyine inişin doğru olduğuna itiraz eden bazı uzmanlar, NASA’nın yayınladığı görüntüler hakkında pek çok soru ortaya attı. Ay’a inen astronotların fotoğrafını kim çekti? Çünkü bazı görüntülerde astronotlar, yan yana görüldü. Bu da NASA’nın görüntülerine göre, yörüngedeki uzay aracında üçüncü bir şahsın varlığını gerekli kılıyor.

Yoksa bu, o dönemde Sovyetler Birliği’yle olan yarışta Hollywood stüdyolarına bir iniş miydi? Bazı bilim insanları, Ay’ın yüzeyine iniş filminin görüntülerini analiz etmelerinin ardından bu sonuca ulaştı.

ABD’nin 1969 yılında meydana gelenlerle ilgili gerçeği bize açıklamasını ve bilim insanlarının söylediklerini çürütmesini umuyorum. Zira ABD ve eski Sovyetler Birliği arasındaki uzay rekabeti maziye karıştı. Şu an müşterek uzay programları kapsamında uluslararası uzay aracı, ABD ve Rusya arasında ortaktır.

NASA’nın yaşananlar konusunda daha şeffaf olması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde şu soru sorulmaya devam edecektir: İnsanoğlu gerçekten Ay’a indi mi? Cevap NASA’da.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya