Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Allah'ın kullarını kendi hallerine bırakın

Allah'ın kullarını kendi hallerine bırakın

Perşembe, 14 Ekim, 2021 - 11:30

Hindistan polisi hırsızları yakalayıp çaldıklarına el koydu. Ancak ganimet para ya da altın takılar değildi; sadece sekiz tane eşekti. Hırsızlar eşekleri Andra Pradeş eyaletinde satmak için çalmışlardı. Söz konusu eyaletin sakinleri eşek eti yemenin hareketliliği ve erkekliği artırdığına inanıyorlar. Bu eti sadece erkekler, özellikle de evlenme çağına gelenler ya da ömrün en düşkün çağına erişenler yiyorlar.

Ancak çiftçiler, eşek sayısındaki azalma nedeniyle makinelerini değiştirdiler. Ardından eşeklerin fiyatları arttı ve hırsızları daha fazla cezbetti.

Konu evlilik olunca tebrik etmek bir gelenektir. Örneğin biri evlendiğinde “Mutlu bir hayat sürmenizi ve güzel çocuklarınız olmasını diliyoruz” deriz. Ancak Brezilyalı Firmino ve evlenmeyi düşündüğünü duyurduğu partnerini bu sözlerle tebrik etmek herkes için zor. Zira 74 yaşındaki adam bir keçiyle; evet yanlış duymadınız bir keçiyle evlenmeye karar verdi.

Yaşlı adam, ömrünün geri kalanını neden bir keçiyle paylaşmak istediği sorulduğunda Carmelita adını verdiği gelinin mütevazi istekleri olduğundan ve aynı zamanda zaman zaman ses çıkarsa da konuşma yeteneği olmadığından böyle bir seçim yaptığını söyledi.

Beni şok eden evlilik ise kardeş Yemen’de 10 yaşında bir kız çocuğu ile 40’larındaki bir adamın yaptığıydı. Adam evliliğin ne demek olduğunu bilmeyen kız çocuğunu alıp Harad şehrindeki otellerden birine götürmüş. Burada kendisiyle ilişkiye girmiş ve çocuk rahmindeki derin yaralardan dolayı yaşamını yitirmiş.

Aktivistler güvenlik güçlerine, çocuk evliliği felaketi konusunda ibret olmaları için failin ve ölen kızın ailesinin yakalanması ve adalete teslim edilmesi çağrısında bulundular. Ancak Yemenli yetkililer, kız çocuğunun ölümüyle ilgili son zamanlarda ortalıkta dolaşan haberleri kesin bir şekilde yalanladılar.

Hacca Valisi olayla ilgili yaptığı açıklamada “Gerçeklerin açığa çıkması için özel bir komite kurduk. Çocuğun halen hayatta olduğu ve kocasının gözetiminde mutlu bir hayat sürdüğü anlaşıldı” ifadelerini kullandı. Durumu abartanları, yalan haber uyduranları ve Allah’ın kullarını kendi hallerine (!!) bırakmayanları ağır bir şekilde eleştirdi. Vali sözlerinin sonunda “Haberlerin belası anlatıcılarıdır” dedi.

Hazır laf açılmışken, Taif kentinde dürüst bir adam varmış. Bir genç kızıyla evlenmek istemiş. Adam da bunu kabul etmiş ancak mehir olarak gençten Bakara suresini tamamen ezberlemesini (şekil, tecvid, tefsir ve tilavet bakımından) istemiş. Şimdiye kadar 10 ay olmuş ancak genç ne zaman imtihana çekilse başarısız oluyormuş. Bence öğrenciyken ezber dersindeki en aptal öğrenci olma ihtimali yüksek. Benim gibi bülbül değilmiş.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya